kontakt dla mediów

Dr Paweł Szymanowski w Dzień Dobry TVN – czy histerektomia jest zawsze konieczna?

Czy histerktomia jest zawsze koniczna

Co roku u ok. 35 tys. Polek z różnych wskazań medycznych wykonywany jest zabieg histerektomii, czyli usunięcia macicy. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji u kobiet, która w konsekwencji może prowadzić do pogorszenia się pracy jajników, przyspieszenia nadejścia menopauzy czy pojawienia się nietrzymania moczu.

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu usunięcia macicy powinny być choroby onkologiczne, ale niestety operację tą realizuje się również w przypadku mięśniaków, wypadania narządów macicy mniejszej czy endometriozy. Jak oszacował Instytut Roberta Kocha około 80% operacji histerektomii można uniknąć.

W Szpitalu na Klinach operacje histerektomii  są wykonywane tylko w przypadkach chorób onkologicznych lub sytuacji, gdy macica jest w znacznym stopniu zniszczona przez chorobę niezłośliwą np. mięśniaki, tak że jej utrzymanie jest niemożliwe lub nie miałoby sensu dla pacjentki gdyż wyleczenia nie można już osiągnąć w inny sposób niż poprzez jej usunięcie. Dlatego – rada dla pacjentek, którym zalecono zabieg usunięcia macicy (poza chorobami onkologicznymi), aby zawsze dokładnie pytać lekarzy prowadzących o operacje alternatywne dla histerektomii a w ostateczności skorzystać z drugiej opinii medycznej.

wstecz dalej
Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..