O robocie chirurgicznym

Robot chirurgiczny wspiera pracę naszych chirurgów w zakresie operacji nowotworów  prostaty, trzonu macicy i jelita grubego.

Bezpieczeństwo, precyzja i intuicyjność to kluczowe wartości decydujące o jego przewadze nad tradycyjnymi technikami otwartymi.

pacient consierge

Masz pytania?

Masz dodatkowe pytania, chciałbyś dowiedzieć się więcej o metodzie robotycznej, o przebiegu leczenia lub schorzeniach jakich dotyczy? Jesteśmy do Twojej dyspozycji, umówimy konsultację ze specjalistą w naszym szpitalu.

Skontaktuj się z Indywidualnym Opiekunem Pacjenta – Karoliną Kopeć

Korzyści dla pacjenta

Robot chirurgiczny pozwala chirurgowi na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując jednocześnie uraz operacyjny i utratę krwi.  Dla pacjentów oznacza to skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji, szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej, a w przypadku operacji urologicznych osiągnięcie bardzo satysfakcjonujących wyników czynnościowych.

Bezpieczeństwo pacjenta
Minimalna inwazyjność procedury
Rehabilitacja po operacji
Krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji
Powrót do zdrowia
Szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej

Chirurgia robotyczna w liczbach

 

csr x

 

Ponad 10 mln operacji przeprowadzono już na całym świecie w asyście robotów

 

doctor

 

Co 18 s chirurdzy operują przy użyciu systemu robotycznego

 

Ponad 200 typów zabiegów

 

Około 200 typów zabiegów chirurgicznych, głównie w zakresie urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej, odbywa się w asyście robotów

Jak działa robot chirurgiczny?

System robotyczny tworzą dwa elementy: konsola i część robocza.

Część robocza składa się z czterech sterowalnych ramion, które mają  bezpośredni kontakt z operowanym pacjentem. Trzy z nich wyposażone są w niewielkich rozmiarów narzędzia chirurgiczne, wprowadzane  do ciała pacjenta przez porty laparoskopowe. Dwa naśladują ruchy prawej i lewej ręki chirurga, jednocześnie eliminując niedoskonałości, takie jak mikrodrżenia ludzkich rąk. Dzięki niewielkim rozmiarom ramion możliwe jest operowanie przy minimalnym, zaledwie 1 – 2 cm, nacięciu ciała pacjenta, a tym samym zminimalizowanie uszkodzenia tkanki. Czwarte ramię to kamera endoskopowa, wspierająca oko chirurga, która odpowiada za przekazywanie trójwymiarowego obrazu z wnętrza ciała operowanego człowieka do konsoli.

Konsola połączona jest z częścią roboczą i stanowi miejsce pracy chirurga wykonującego zabieg operacyjny. Jej układ optyczny umożliwia wizualizację obrazu z kamery na poziomie dotąd niespotykanym z naturalną oceną głębokości zanurzenia narzędzi chirurgicznych, zoptymalizowanym kontrastem i możliwością powiększana obrazu aż do identyfikacji poszczególnych tkanek i ich warstw. Taka wizualizacja umożliwia chirurgom poruszanie delikatnymi tkankami oraz dokonywanie bardzo precyzyjnych nacięć nawet w trudno dostępnych przestrzeniach.  Ma to bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność samej operacji.