Kiedy konieczna jest operacja mięśniaków macicy?

Pytanie o konieczność usuwania mięśniaków macicy jest częstym dylematem kobiet, których dotyczy ta dolegliwość. Ostateczna decyzja o interwencji chirurgicznej jest zawsze podejmowana przez lekarza i zależy od wielu czynników w tym od wielkości, lokalizacji, liczby mięśniaków oraz objawów jakie wywołują. Oto kilka sytuacji, w których operacja mięśniaków macicy może być zalecana:

• objawy: jeśli mięśniaki macicy powodują objawy, takie jak silne bóle brzucha, obfite lub nieregularne krwawienia miesiączkowe, bóle podczas stosunku płciowego lub inne powikłania to operacja może być rozważana w celu złagodzenia tych objawów.
  • mięśniaki dużych rozmiarów: duże mięśniaki macicy mogą powodować ucisk na pobliskie narządy, co może prowadzić do problemów z pęcherzem moczowym, jelitami lub innymi narządami w miednicy mniejszej jak również mogą być przyczyną znacznego powiększenia macicy, co wpływa na jakość życia pacjentki. W tych sytuacjach operacja może być rekomendowana przez lekarza.
  • niepłodność lub problemy z zajściem w ciążę: u niektórych kobiet mięśniaki macicy mogą zakłócać normalne funkcje macicy lub wpływać na proces implantacji zarodka, co może prowadzić do niepłodności lub problemów z zajściem w ciążę. W takich przypadkach operacja mięśniaków macicy może być rozważana jako część leczenia niepłodności.
  • ryzyko powikłań: w niektórych przypadkach mięśniaki macicy mogą prowadzić do powikłań takich jak pęknięcie mięśniaka, nagłe krwawienia, anemia lub inne, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentki. W takich sytuacjach operacja może być niezbędna w celu ich uniknięcia.
  • brak poprawy po leczeniu farmakologicznym: jeśli mięśniaki macicy nie reagują na leczenie farmakologiczne takie jak leki hormonalne lub niesteroidowe leki przeciwzapalne a objawy nadal się utrzymują lub nasilają to operacja może być rozważana jako alternatywa.

Ostateczna decyzja o konieczności operacji mięśniaków macicy zależy od indywidualnych potrzeb, objawów  i stanu zdrowia pacjentki  dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem, który może ocenić sytuację i zalecić odpowiednie leczenie.