Jakie dostępne są metody leczenia mięśniaków macicy?

Istnieje kilka różnych metod leczenia mięśniaków macicy  z których każda może być stosowana w zależności od indywidualnych potrzeb, objawów, wielkości i lokalizacji mięśniaków oraz preferencji pacjentki. Oto kilka najczęstszych metod leczenia mięśniaków macicy:

• obserwacja czynna: w przypadku małych mięśniaków, które nie powodują istotnych objawów lekarz może zalecić jedynie regularne monitorowanie, zwane obserwacją czynną. Podczas obserwacji lekarz prowadzący może regularnie monitorować wzrost mięśniaków i objawy a jeśli nie występują zmiany w wielkości mięśniaków lub objawy nie są dokuczliwe to  interwencja może nie być konieczna.
  • leczenie farmakologiczne: w przypadku objawów takich jak obfite krwawienia miesiączkowe lub ból lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne w celu złagodzenia objawów. Do najczęściej stosowanych leków należą leki antykoncepcyjne, które mogą regulować cykl miesiączkowy i zmniejszyć obfite krwawienia a także niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które mogą pomóc w łagodzeniu bólu.
  • chirurgiczne usunięcie mięśniaków: w przypadku dużych mięśniaków, które powodują istotne objawy lub komplikacje może być konieczne chirurgiczne usunięcie mięśniaków. W większości przypadków polega na usunięciu tylko samego mięśniaka, pozostawiając przy tym nienaruszoną macicę.
  • leczenie hormonalne: niektóre leki hormonalne, takie jak agonisty hormonu gonadotropinowego uwalniającego hormon (GnRH) mogą być stosowane w leczeniu mięśniaków macicy zwłaszcza w przypadku krótkotrwałego złagodzenia objawów przed planowaną operacją. Leki te mogą zmniejszać wielkość mięśniaków i zmniejszać obfite krwawienia.

Wybór metody leczenia mięśniaków macicy zależy od wielu czynników w tym od wielkości i lokalizacji mięśniaków, obecnych objawów, ogólnego stanu zdrowia pacjentki oraz jej preferencji. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem, który może ocenić sytuację i zalecić odpowiednie leczenie.