Polipy a mięśniaki macicy

polipy a miesniaki macicy

Polipy i mięśniaki macicy to dwa różne lecz równie często występujące problemy zdrowotne, które dotykają kobiety w różnych okresach ich życia. Choć oba są schorzeniami macicy mającymi łagodny charakter i niskie ryzyko zezłośliwienia to warto wiedzieć, że mają one  istotny wpływ na zdrowie kobiecego układu rozrodczego i mogą prowadzić do różnych komplikacji. Dlatego w przypadku zauważenia takich objawów jak obfite krwawienia miesiączkowe, plamienie między miesiączkami lub krwawienie po menopauzie nie należy ich lekceważyć a ich pojawienie się zawsze powinno zostać skonsultowane z ginekologiem.  W tym artykule omówimy czym dokładnie są polipy endometrialne, jaka jest ich etiologia, czynniki ryzyka, typowe objawy jak również opiszemy w jaki sposób się je diagnozuje i jak minimalizować ryzyko ich nawrotu.

Czy różnią się polipy endometrialne od mięśniaków macicy?

Polip i mięśniaki macicy to dwa różne typy łagodnych guzów, które mogą rozwijać się w macicy  ale różniące się od siebie pod kilkoma względami:

 • budowa: polipy endometrialne są zbudowane z tkanki endometrium, czyli wewnętrznej wyściółki macicy. Mogą one zawierać zarówno tkankę łączną jak i naczynia krwionośne. Mięśniaki (inaczej fibromyomy) to natomiast guzy składające się głównie z tkanki mięśniowej macicy.
 • lokalizacja: polipy najczęściej rozwijają się na wewnętrznej powierzchni macicy a rzadziej na szyjce macicy. Dlatego w zależności od miejsca ich usytuowania wyróżnia się polipy szyjkowe oraz polipy endometrialne. Mięśniaki mogą rozwijać się w różnych miejscach w macicy, w tym w ścianie macicy (intramuralne), na zewnętrznej powierzchni macicy (subserozalne) lub pod błoną śluzową (submukozalne).
 • objawy: polipy często powodują krwawienie międzymiesiączkowe, obfite miesiączki lub krwawienie po menopauzie. Rzadziej są przyczyną bólu. Mięśniaki natomiast mogą prowadzić do obfitych i bolesnych miesiączek, bólu w okolicy miednicy a w niektórych przypadkach mogą wpływać na płodność lub powodować problemy z oddawaniem moczu.
 • wpływ na płodność i ciążę: polipy w zależności od swojej lokalizacji mogą utrudniać zajście w ciążę lub mogą zwiększać ryzyko poronienia. Tak samo mięśniaki – zależnie od ich rozmiaru i położenia – mogą wpływać na płodność oraz przebieg ciąży, a czasami mogą prowadzić do komplikacji, takich jak przedwczesny poród.

Czym jest polip endometrialny?

Polip endometrialny to łagodna, nienowotworowa zmiana, która rozwija się z błony śluzowej macicy zwaną endometrium. Jest to rodzaj wzrostu tkanki endometrialnej, który może występować pojedynczo lub w liczbie mnogiej, przybierając różne rozmiary – od bardzo małych, które są ledwo widoczne do dużych, które mogą wypełniać całą jamę macicy. Z uwagi na punkt wyjścia wzrostu polipa wyróżnia się polipy szyjki macicy oraz polipy jamy macicy. Zgodnie z szacunkami zachorowania na polipy dotyczą ok. 5-12% kobiet głównie w wieku rozrodczym, przy czym mogą one również  występować u kobiet będących po menopauzie.

Polip endometrialny – objawy

Objawy polipów macicy mogą być różnorodne, a niekiedy mogą one nie dawać żadnych wyraźnych symptomów, zwłaszcza gdy są małych rozmiarów. Najczęściej jednak obecność polipów macicy wiąże się z następującymi objawami:

 • nieregularne krwawienia miesiączkowe: polipy często powodują nieregularne krwawienia miesiączkowe. W przypadku ich obecności cykle mogą być krótsze lub dłuższe niż zwykle.
 • obfite miesiączki: kobiety z polipami macicy mogą doświadczać szczególnie obfitych miesiączek.
 • plamienie między miesiączkami: plamienie lub krwawienie między normalnymi miesiączkami jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów polipów.
 • krwawienie po menopauzie: pojawienie się krwawienia u kobiet po menopauzie może być sygnałem obecności polipów.
 • ból: chociaż polipy często są bezbolesne to mogą one powodować dyskomfort lub ból w dolnej części brzucha, zwłaszcza jeśli są duże lub jeśli „szypułka” polipa ulegnie skręceniu.
 • problemy z płodnością: polipy mogą wpływać na płodność powodując trudności z zajściem w ciążę lub zwiększając ryzyko poronienia.
 • ból podczas stosunków seksualnych: w niektórych przypadkach polipy mogą powodować dyskomfort lub ból podczas stosunku seksualnego.

Warto pamiętać, że obecność wyżej wymienionych objawów niekoniecznie oznacza, że kobieta ma polipy macicy ponieważ mogą one być również symptomami innych schorzeń ginekologicznych. Dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem i odpowiednia diagnostyka w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów. Regularne badania ginekologiczne mogą pomóc w wczesnym wykrywaniu i leczeniu polipów macicy.

Polip endometrialny – czynniki ryzyka

Polip endometrialny  choć jest łagodnym wzrostem tkanki endometrium  może rozwijać się pod wpływem różnych czynników. Znaczącą rolę w ich powstawaniu odgrywają zmiany hormonalne, szczególnie związane z wysokim poziomem estrogenów. Terapia hormonalna, zwłaszcza stosowanie estrogenów bez równoczesnego przyjmowania progesteronu jest kolejnym czynnikiem, który może przyczyniać się do powstawania tych zmian. Otyłość, będąca stanem, w którym poziom estrogenów może być podwyższony z powodu konwersji androgenów do estrogenów w tkance tłuszczowej także zwiększa ryzyko powstania polipów. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest stosowanie tamoksifenu – leku często przepisywanego kobietom chorym  się na raka piersi, który może wpływać na rozrost endometrium. Warto również wspomnieć, że historia rodzinna chorób endometrium może zwiększać prawdopodobieństwo występowania polipów.

Polip endometrialny – diagnostyka

Diagnostyka polipów endometrialnych rozpoczyna się od dokładnego wywiadu medycznego i badania ginekologicznego, szczególnie w przypadku kobiet zgłaszających nieregularne krwawienia miesiączkowe lub plamienia. Kluczową metodą diagnostyczną jest tutaj ultrasonografia przezpochwowa, która pozwala na ocenę grubości i struktury endometrium oraz identyfikację obecności polipów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości często zaleca się wykonanie histeroskopii, która umożliwia bezpośrednią wizualizację wnętrza jamy macicy i dokładną ocenę polipów. Podczas histeroskopii można również pobrać próbkę tkanki (biopsję) do dalszych badań histopatologicznych, co jest istotne do wykluczenia zmian o charakterze nowotworowym. Inną metodą diagnostyczną jest rezonans magnetyczny, który może być stosowany w szczególnych przypadkach, zwłaszcza gdy wyniki innych badań są niejednoznaczne lub w celu szczegółowej oceny wielkości i rozmieszczenia polipów. Diagnostyka polipów endometrialnych jest ważna nie tylko do potwierdzenia diagnozy ale także do zaplanowania odpowiedniego leczenia a w przypadkach zmian podejrzanych o złośliwość do szybkiego podjęcia działań terapeutycznych. To właśnie dlatego regularne badania ginekologiczne oraz odpowiednie reagowanie na objawy mogą znacząco przyczynić się do wcześniejszego wykrycia i lepszego rokowania.

Polip endometrialny – powikłania

Polip endometrialny mimo że jest zazwyczaj łagodną zmianą to może prowadzić do pewnych powikłań. Jednym z głównych problemów jest krwawienie, które może być nieregularne lub obfite, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do anemii z niedoboru żelaza. Polipy mogą również wpływać na płodność utrudniając zajście w ciążę lub zwiększając ryzyko poronienia, zwłaszcza jeśli są duże lub znajdują się w miejscu przeszkadzającym implantacji zarodka. Chociaż rzadko to  istnieje również możliwość złośliwej transformacji polipów endometrialnych, szczególnie u starszych kobiet i tych po menopauzie. W takich przypadkach polip może być wczesnym sygnałem raka endometrium. Polipy mogą też powodować problemy z miesiączkowaniem takie jak nieregularne cykle czy ból podczas menstruacji. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie i odpowiednie leczenie polipów szczególnie u kobiet z objawami lub u tych, które są w grupie zwiększonego ryzyka. Wczesne wykrycie i leczenie mogą zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym i poprawić jakość życia pacjentek u których zdiagnozowano polipy.

Jak zmniejszyć ryzyko nawrotu polipa endometrialnego?

Zmniejszenie ryzyka nawrotu polipa endometrialnego obejmuje kilka kluczowych działań. Ważne jest utrzymanie zdrowego stylu życia w tym zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, co pomaga w regulacji wagi ciała i poziomu hormonów. Otyłość jest jednym z czynników ryzyka, więc dlatego kontrola wagi jest tako istotna. Zrównoważona dieta bogata w owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty może także pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu hormonów. Regularne badania ginekologiczne i ultrasonograficzne są kluczowe aby monitorować stan endometrium i szybko wykrywać wszelkie zmiany. W przypadku kobiet stosujących terapię hormonalną ważne jest regularne konsultowanie się z lekarzem, który może dostosowywać leczenie w zależności od indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu. Unikanie lub ograniczanie używek takich jak alkohol i papierosy również może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka nawrotu polipów. U kobiet po menopauzie stosowanie niskich dawek hormonów lub ich unikanie może być zalecane zwłaszcza jeśli mają historię polipów endometrialnych w rodzinie. W przypadku stosowania leków takich jak tamoksifen ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia przez lekarza. Reasumując, zarządzanie czynnikami ryzyka takimi jak wysoki poziom estrogenów, czy otyłość jest ważne w zapobieganiu powstawaniu nowych polipów. Wczesna interwencja i odpowiednia dbałość o zdrowie mogą znacząco zmniejszyć ryzyko nawrotu polipów endometrialnych.

Mięśniaki i polipy macicy – kiedy zgłosić się do lekarza?

Konsultacja specjalistyczna jest wskazana w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów sugerujących obecność mięśniaków lub polipów macicy. Wczesna diagnoza i leczenie mogą zapobiec dalszym komplikacjom i poprawić jakość życia pacjentek. Oto sytuacje, w których konsultacja z lekarzem jest zalecana:

 • obfite lub nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe – jeśli miesiączki są szczególnie obfite, trwają dłużej niż zwykle lub występuje krwawienie między miesiączkami może to wskazywać na obecność mięśniaków lub polipów
 • ból w miednicy – przewlekły ból lub uczucie ciężkości w dolnej części brzucha może być objawem mięśniaków
 • problemy z płodnością – trudności z zajściem w ciążę lub nawracające poronienia mogą być związane z obecnością mięśniaków lub polipów, które zaburzają normalną strukturę macicy lub jej funkcjonowanie
 • zmiany w nawykach oddawania moczu – częste oddawanie moczu lub trudności z opróżnianiem pęcherza mogą wskazywać na ucisk mięśniaków lub polipów na pęcherz moczowy
 • krwawienie po menopauzie – wszelkie krwawienia z dróg rodnych po menopauzie powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem, gdyż mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia, w tym polipy endometrialne
 • ból podczas stosunku seksualnego – dyskomfort lub ból podczas stosunku seksualnego również może być sygnałem obecności mięśniaków lub polipów.

Regularne badania ginekologiczne i profilaktyczne są ważne dla zdrowia każdej kobiety, zwłaszcza jeśli występują czynniki ryzyka, takie jak rodzinnie obciążenie mięśniakami macicy lub schorzeniami endometrium. Pamiętaj, że wczesna diagnoza i leczenie mogą znacznie zmniejszyć ryzyko poważniejszych problemów zdrowotnych związanych z mięśniakami lub polipami macicy.

wstecz dalej