Mięśniaki macicy – objawy i diagnostyka

miesniaki macicy objawy i diagnostyka

Mięśniaki macicy, choć są jednymi z najczęściej diagnozowanych łagodnych nowotworów u kobiet, wciąż pozostają otoczone aurą niezrozumienia. W czasach kiedy zdrowie reprodukcyjne kobiet jest tematem zarówno ważnym jak i często niedocenianym, wiedza na temat mięśniaków macicy staje się kluczowa. Te łagodne guzy rozwijające się w jamie macicy mogą mieć różnorodne objawy od niezauważalnych po intensywne, wpływające na jakość życia pacjentek. W tym artykule skupimy się na zgłębieniu wiedzy na temat mięśniaków macicy, przyglądając się zarówno ich objawom, metodom diagnostyki oraz wpływowi jaki mogą mieć na życie codzienne i zdrowie reprodukcyjne kobiet. Zrozumienie czym to są mięśniaki, jakie są ich przyczyny, jakie objawy mogą sygnalizować ich obecność, jakie metody diagnostyczne są stosowane w ich identyfikacji oraz jak często występują to kluczowe kroki na drodze do zapewnienia kobietom właściwej opieki medycznej.

Mięśniaki macicy – co to jest mięśniak?

Mięśniaki macicy, znane również jako fibromyomy to jedne z najczęściej występujących łagodnych guzów u kobiet, szczególnie w wieku rozrodczym. Są to niezłośliwe masy tkankowe, które rozwijają się z gładkiej tkanki mięśniowej macicy. Charakterystyczna dla mięśniaków jest ich różnorodność – mogą one różnić się rozmiarem, kształtem, położeniem oraz szybkością wzrostu. Niektóre mięśniaki są na tyle małe, że trudno je wykryć podczas standardowego badania ginekologicznego, podczas gdy inne mogą osiągnąć znaczne rozmiary, powodując widoczne powiększenie obwodu brzucha. Mięśniaki klasyfikuje się w zależności od ich lokalizacji w macicy na: submukozalne (rozwijają się pod błoną śluzową macicy i mogące powodować obfite oraz bolesne miesiączki), intramuralne (znajdują się w ścianie mięśniowej macicy, które są najczęstszym typem mięśniaków), podsurowicze inaczej subserozalne (czyli te, które rosną na zewnątrz macicy i mogą czasem rozwijać się na szypułce, przypominającej kształtem trzonek).

Mięśniaki macicy – przyczyny

Choć dokładna przyczyna powstawania mięśniaków macicy nie jest w pełni zrozumiała, istnieje szereg czynników, które mogą przyczyniać się do ich rozwoju. Oto kilka z nich:

 • hormony (estrogen i progesteron) – te dwa hormony płciowe, które odgrywają kluczową rolę w cyklu miesiączkowym i przygotowaniu macicy na ciążę, są również znane z tego, że stymulują rozwój mięśniaków. Mięśniaki często rosną podczas ciąży, kiedy poziom estrogenów i progesteronu jest wysoki i mogą zmniejszać się po menopauzie, kiedy poziom tych hormonów spada.
 • predyspozycje genetycznezmiany w genach mogą być jedną z przyczyn rozwoju mięśniaków. Mięśniaki macicy często występują rodzinnie, co sugeruje, że ryzyko zachorowania na nie jest dziedziczne.
 • ekspozycja na środowisko pracy – niektóre badania wskazują, że ekspozycja na pewne chemikalia w środowisku pracy, szczególnie substancje zaburzające działanie hormonów, może przyczyniać się do rozwoju mięśniaków.
 • inne czynniki zdrowotne – czynniki takie jak nadwaga lub otyłość mogą zwiększać ryzyko wystąpienia mięśniaków. Wysoki poziom tłuszczu w ciele może prowadzić do zwiększonego poziomu estrogenów, co z kolei może przyczynić się do rozwoju mięśniaków.
 • wiek – mięśniaki są najczęściej diagnozowane u kobiet w wieku rozrodczym, zwłaszcza w wieku 30. i 40. lat, choć mogą występować również u młodszych jak i starszych kobiet.
 • rasa – kobiety afrykańskiego pochodzenia mają większe ryzyko rozwoju mięśniaków w porównaniu z kobietami innych ras, a także częściej doświadczają one większych i liczniejszych mięśniaków w młodszym wieku.

Warto podkreślić, że wiele z tych czynników jest ze sobą powiązanych, a ich wzajemne oddziaływanie może wpływać na ryzyko wystąpienia mięśniaków macicy. Pomimo tych informacji, wiele aspektów związanych z przyczynami rozwoju mięśniaków wciąż pozostaje nieznanych, co czyni tę dziedzinę medycyny obszarem aktywnych badań.

Mięśniaki macicy – objawy łagodnego nowotworu narządu rodnego

Mięśniaki macicy, choć są łagodnymi nowotworami, mogą dawać różnorodne objawy, które w znacznym stopniu wpływają na jakość życia kobiet. Intensywność i rodzaj objawów zależą od wielkości, liczby oraz lokalizacji mięśniaków. Oto niektóre z najczęstszych objawów mięśniaków:

 • obfite krwawienia miesiączkowe – jednym z najbardziej typowych objawów mięśniaków macicy są obfite i czasami przedłużające się krwawienia miesiączkowe. W niektórych przypadkach mogą one prowadzić nawet do anemii.
 • ból i uczucie ciężkości – ból lub uczucie ciężkości w dolnej części brzucha jest częstym objawem, szczególnie gdy mięśniaki są dużych rozmiarów. Ból ten może być stały lub nasilać się podczas miesiączki.
 • uczucie ucisku – szczególnie duże mięśniaki mogą wywierać nacisk na sąsiednie organy, powodując uczucie pełności lub ciężkości w miednicy.
 • częste oddawanie moczu lub trudności z oddawaniem moczu – mięśniaki rozwijające się w kierunku pęcherza moczowego mogą powodować częste oddawanie moczu lub uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.
 • ból podczas stosunku – w zależności od lokalizacji, mięśniaki mogą powodować dyskomfort lub ból podczas stosunków seksualnych.
 • problemy z płodnością i komplikacje w ciąży – chociaż większość kobiet z mięśniakami nie ma problemów z zajściem w ciążę, to w niektórych przypadkach mięśniaki mogą wpływać na płodność lub powodować komplikacje podczas ciąży, takie jak poronienia lub przedwczesny poród.
 • powiększenie obwodu brzucha – bardzo duże mięśniaki mogą powodować widoczne powiększenie obwodu brzucha.

Warto zaznaczyć, że obecność jednego lub więcej z tych objawów nie zawsze oznacza mięśniaki macicy ponieważ podobne symptomy mogą być wynikiem innych problemów zdrowotnych. Dlatego też, przy wystąpieniu niepokojących objawów zaleca się konsultację z lekarzem ginekologiem w celu postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Mięśniaki a menopauza

Menopauza, czyli okres w życiu kobiety, kiedy kończy się jej cykl menstruacyjny ma znaczący wpływ na mięśniaki macicy. Związane jest to przede wszystkim ze zmianami w poziomach hormonów płciowych, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju mięśniaków. Po menopauzie poziom estrogenów i progesteronu w ciele kobiety znacznie spada. Ponieważ mięśniaki często rozwijają się i rosną pod wpływem tych hormonów, ich obniżone poziomy zwykle prowadzą do zmniejszenia się mięśniaków lub przynajmniej zahamowania ich wzrostu. Wiele kobiet doświadcza również zmniejszenia objawów ze strony mięśniaków po menopauzie. Szczególnie dotyczy to obfitych krwawień miesiączkowych, które są częstym objawem mięśniaków. Po zakończeniu menstruacji, krwawienia te naturalnie ustają. Warto pamiętać, że pomimo iż mięśniaki zwykle zmniejszają się po menopauzie, w niektórych przypadkach nadal wymagają obserwacji. Szczególnie ważne jest to w przypadku mięśniaków, które nie zmniejszają się lub nadal powodują objawy.

Mięśniaki macicy – diagnostyka

Diagnostyka mięśniaków macicy jest kluczowym elementem w zarządzaniu tym schorzeniem, pozwalającym na odpowiednie podejście terapeutyczne i monitorowanie postępów choroby. Proces diagnostyczny rozpoczyna się zazwyczaj od szczegółowego wywiadu i badania ginekologicznego, które mogą wskazać na obecność mięśniaków, szczególnie jeśli pacjentka zgłasza typowe objawy, takie jak obfite krwawienia miesiączkowe czy ból w miednicy. Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną jest ultrasonografia (USG) przezbrzuszna lub przezpochwowa. Badanie ultrasonograficzne pozwala na ocenę rozmiaru, liczby i lokalizacji mięśniaków, a także może pomóc w różnicowaniu mięśniaków od innych możliwych przyczyn anomalii w macicy. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy wyniki USG nie są jednoznaczne lub gdy istnieje podejrzenie innych schorzeń, może zostać  zalecony rezonans magnetyczny (MRI) miednicy. MRI dostarcza bardziej szczegółowych obrazów struktur wewnętrznych i może być pomocny w planowaniu leczenia, zwłaszcza jeśli rozważana jest interwencja chirurgiczna. Dodatkowo, w przypadku gdy mięśniaki znajdują się wewnątrz jamy macicy (submukozalne), może być wskazana histeroskopia, czyli badanie dzięki, któremu  lekarz może ocenić wnętrze macicy. W niektórych sytuacjach, w celu oceny wpływu mięśniaków na płodność mogą być zalecane dodatkowe badania, takie jak badanie histopatologiczne  pobranego wycinka tkanki (biopsja) lub testy hormonalne. Jak widać, diagnostyka mięśniaków macicy jest procesem, który może wymagać zastosowania różnych metod w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki, jej objawów i ogólnego stanu zdrowia. Ważne jest, aby kobiety regularnie poddawały się badaniom ginekologicznym, szczególnie jeśli występują u nich objawy mogące wskazywać na obecność mięśniaków. Wczesne wykrycie i monitorowanie mięśniaków macicy jest kluczowe dla efektywnego leczenia i zapobiegania tej chorobie.

Jak często występują mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy są jednymi z najczęściej występujących łagodnych nowotworów u kobiet, szczególnie w wieku rozrodczym. Statystyki wskazują, że mięśniaki mogą dotyczyć nawet 20-80% kobiet do czasu osiągnięcia przez nie 50. roku życia. Częstość ich występowania może się różnić w zależności od różnych czynników, w tym od wieku, historii rodzinnej, czynników etnicznych oraz stylu życia. Mięśniaki są szczególnie powszechne u kobiet w wieku 30-40 lat, ale mogą pojawić się również u młodszych kobiet. Jest to związane z okresem aktywności hormonalnej, kiedy poziomy estrogenów są wysokie. Po menopauzie, kiedy poziom estrogenów naturalnie spada, nowe mięśniaki rzadziej się rozwijają, a istniejące mogą się zmniejszać. Należy również zaznaczyć, że wiele przypadków mięśniaków macicy pozostaje nierozpoznanych, ponieważ często nie dają one wyraźnych objawów i mogą być wykrywane przypadkowo podczas rutynowych badań ginekologicznych. W związku z tym, rzeczywista częstość występowania mięśniaków może być wyższa niż wynika to z dostępnych danych statystycznych.

Co robić w przypadku wystąpienia mięśniaków macicy?

W przypadku wystąpienia mięśniaków macicy istotne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu zapewnienia najlepszej możliwej opieki medycznej. Oto kilka zaleceń, które warto wziąć pod uwagę:

 • konsultacja z lekarzem – pierwszym i najważniejszym krokiem jest skonsultowanie swoich objawów z lekarzem ginekologiem. Profesjonalna diagnoza jest kluczowa do zrozumienia charakteru i rozmiaru mięśniaków, a także ich wpływu na zdrowie.
 • ocena objawów – ważne jest monitorowanie i omówienie z lekarzem wszelkich objawów, takich jak obfite krwawienia, ból czy problemy z oddawaniem moczu. Szczegółowy opis doświadczanych objawów pomoże specjaliście w ustaleniu najlepszej ścieżki leczenia.
 • wybór opcji leczenia – leczenie mięśniaków zależy od wielu czynników, w tym od ich rozmiaru, lokalizacji, objawów oraz planów reprodukcyjnych pacjentki. Opcje mogą obejmować obserwację, leczenie farmakologiczne (np. leki hormonalne), procedury minimalnie inwazyjne (np. embolizacja tętnicy macicznej), a w niektórych przypadkach interwencje chirurgiczne, takie jak usunięcie mięśniaków (miomektomia) lub bardzo rzadko całej macicy (histerektomia).
 • regularne badania kontrolne – nawet jeśli mięśniaki nie wymagają natychmiastowego leczenia, regularne badania kontrolne są ważne, aby monitorować ich rozwój. Lekarz może zalecić okresowe USG lub inne badania diagnostyczne.
 • zmiany w stylu życia – w niektórych przypadkach zmiany w stylu życia, takie jak utrzymanie zdrowej wagi, zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna, mogą pomóc w zarządzaniu objawami mięśniaków.
 • informowanie o nowych objawach – ważne jest, aby informować lekarza o wszelkich nowych lub nasilających się objawach, takich jak zwiększone krwawienie, nagły ból lub inne zmiany.

Pamiętaj, że każda sytuacja jest indywidualna, a decyzje dotyczące leczenia powinny być podejmowane wspólnie z lekarzem, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne opcje i  indywidualny przypadek pacjentki. Wczesna interwencja i odpowiednie zarządzanie stanem zdrowia mogą znacznie poprawić jakość życia i ogólny stan zdrowia kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy.

wstecz dalej