11 objawów endometriozy

objawow endometriozy

Endometrioza to postępująca i wyniszczająca choroba kobiecego układu rozrodczego. Zgodnie z szacunkami choroba ta dotyka jedną na dziesięć Polek, wpływając na ich związki, zdolność do pracy i nauki, zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne. Często towarzyszy jej przewlekły ból i może przyczyniać się do niepłodności, ale wczesne wykrycie i leczenie mogą pomóc w opanowaniu tej choroby. 

Czym dokładnie jest endometrioza?

Endometrioza to schorzenie polegające na występowaniu komórek endometrium poza ich prawidłową lokalizacją jaką jest jama macicy. Ogniska endometriozy najczęściej diagnozowane są w  jamie otrzewnej, jajnikach i jajowodach,  szyjce macicy, jelitach, czy w  pęcherzu moczowym. Zabłąkana tkanka endometrium nadal  zachowuje się tak jak wewnątrz macicy, czyli z każdym cyklem miesiączkowym gęstnieje, rozpada się i krwawi. Ponieważ nie może opuścić kobiecego ciała, tak jak robi to normalna krew menstruacyjna, pozostaje w miednicy powodując najczęściej podrażnienia lub stan zapalny w okolicznych narządach. Ponadto ogniska endometriozy mogą prowadzić do tworzenia tkanki bliznowatej i zrostów, które są przyczyną dolegliwości bólowych, zwłaszcza podczas menstruacji pogarszających jakość życia pacjentek.

Jakie są najczęstsze objawy endometriozy?

Niejednokrotnie od wystąpienia pierwszych objawów endometriozy do momentu jej rozpoznania mija nawet 10 lat.  Bolesne wypróżnienia, ból podczas stosunku, skurcze żołądka, nudności i bóle brzucha to objawy, które kobiety często kojarzą ze złą dietą i miesiączką. Czasami jednak te tak zwane „normalne kobiece bóle” mogą wskazywać na stan chorobowy będący wynikiem przebiegu endometriozy. Dlatego nie ignoruj ​​poniższych 11 objawów i zacznij szukać pomocy. Jeśli doświadczasz bolesnych miesiączek lub innych poniższych objawów, skontaktuj się z ginekologiem ponieważ współczesna medycyna oferuje szereg możliwości leczenia zachowawczego i zabiegowego w zależności od stopnia zaawansowania endometriozy, które ukierunkowane są na każdy indywidualny przypadek.

1. Ból w okolicy miednicy mniejszej

Dolegliwości bólowe w okolicy miednicy mniejszej są objawem endometriozy, który zgłaszany jest przez 60% pacjentek. Dlatego też łagodny lub silny ból pojawiający się w dolnej części brzucha lub pleców może być pierwszą wskazówką, że cierpisz na endometriozę. Większość pacjentek zgłasza pojawianie się uciążliwych dolegliwości  bólowych przed lub  w trakcie menstruacji. Początkowo dolegliwości bólowe występują głównie w okresie menstruacji, jednak wraz z upływem czasu przechodzą  w ciągły ból powodujący uczucie ciężkości i rozpierania w dole brzucha. Pacjentki cierpiące na endometriozę zgłaszają dolegliwości bólowe również podczas owulacji oraz stosunku płciowego.

2. Obfite krwawienia miesiączkowe i nieregularne cykle

U większości pacjentek z endometriozą występuje bardzo bolesne, a do tego obfite krwawienie miesiączkowe ze skrzepami lub bez. Menstruacja trwa dłużej niż normalnie. Często pojawienie się  miesiączki poprzedza wystąpienie  plamień lub krwawienia. Dodatkowo u pacjentek z endometriozą mogą występować nieregularne krwawienia miesiączkowe.

3. Bolesne oddawanie moczu

Ból pojawiąjący się podczas oddawania moczu (znany klinicznie jako dyzuria) jest powszechny u pacjentek cierpiących na endometriozę. Pacjentki, u których endometrioza zaatakowała pęcherz moczowy  skarżą się na częstomocz, bolesne oddawanie moczu jak również  uczucie parcia na pęcherz. Dodatkowo od czasu do czasu może się u nich również pojawić krew w moczu.

4. Dolegliwości jelitowe

Obecność ognisk endometriozy w jelicie grubym powoduje ból podczas oddawania stolca (dyscheksję), który nasila się głównie podczas miesiączki. Dodatkowo u pacjentek występuje zmiana wzorca wypróżnień, np. zaparcia, biegunka a w okresie miesiączki może się u nich pojawić tzw. krwawienie zastępcze z odbytnicy. Cześć pacjentek zgłasza się do lekarza także z typowymi objawami zespołu jelita drażliwego, którego występowanie jest charakterystyczne w przebiegu endometriozy.

5. Wzdęcia

Często pacjentki z endometriozą obserwują u siebie dokuczliwe wzdęcia brzucha występujące głównie podczas miesiączki. Dlatego jeśli nie masz skłonności do wzdęć lub zatrzymywania wody, może to być pierwsza oznaka braku równowagi w twoim ciele, zwłaszcza jeśli obszar brzucha staje się tak opuchnięty, że podczas menstruacji nie możesz nosić ubrania w tym samym rozmiarze co zwykle.

6. Wahania nastroju

Kobiety z endometriozą mogą cierpieć na wahania nastroju. Wystąpienie objawów lękowych a nawet depresji przypisuje się przewlekłości choroby i występowaniem ciągłego  bólu.

7. Chroniczne zmęczenie

Występowanie przewlekłego bólu w przebiegu endometriozy skutkuje pojawieniem się  uczucia chronicznego zmęczenia i znużenia, a także ogólnym osłabieniem organizmu. Uczucia te nasilają się głównie podczas menstruacji.

8. Bezpłodność

Ogniska endometriozy lokalizujące się w obrębie jajników tworzą torbiele i zrosty, są również przyczyną bliznowacenia i zakłócają owulację, co nawet dziesięciokrotnie zmniejsza szansę na zajście w ciążę. Zgodnie z badaniami 40% pacjentek z endometriozą ma problemy z poczęciem dziecka. Zgodnie z definicją WHO niepłodność jest diagnozowana jeżeli przez okres 12 miesięcy kobieta nie zachodzi w ciążę, pomimo regularnego odbywania stosunków płciowych i bez stosowania metod antykoncepcyjnych.

9. Ból dolnej części pleców i ramion

Innym niejasnym objawem endometriozy, nasilającym się podczas menstruacji jest ból dolnej części pleców i ramion.  Większość pacjentek cierpiących na endometriozę zgłasza bóle mięśni i narastające napięcie w dolnej części pleców i w ramionach podczas menstruacji jak i po niej.

10. Ból nóg

Coraz częściej wskazywanym przez pacjentki objawem endometriozy jest ból nóg. Jak to wytłumaczyć? Otóż rozrost ognisk endometrium może odbywać się poza macicą i otaczającymi ją obszarami, obejmując swoim zasięgiem nerwy w miednicy mniejszej i okolicy bioder, które następnie rozciągają się na kończyny dolne. W efekcie może to powodować ból oraz uczucie drętwienia i mrowienia nie tylko w nogach, ale także w biodrze, pośladku, kolanie lub nawet stopie.

11. Duszność

Chociaż rzadko, w niektórych przypadkach rozrost ognisk endometrium może rozciągać się aż do przepony i płuc. W przypadkach, w których endometrioza obejmuje przeponę, zauważalne objawy mogą obejmować ból w górnej części brzucha po prawej stronie ciała, ból w klatce piersiowej, ból podczas oddychania  i nudności. Te same objawy mogą występować, gdy tkanka endometrium rośnie w płucach, wraz z towarzyszącym  bólem w klatce piersiowej, uczuciem duszności i bólem barku. Ten rodzaj endometriozy, zwany w świecie medycznym endometriozą klatki piersiowej, zwykle występuje w połączeniu z zaawansowaną endometriozą i diagnozowany jest u kobiet po 35 roku życia.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Jeśli masz objawy, które mogą wskazywać na endometriozę powinnaś skontaktować się z ginekologiem. Choć endometrioza jest chorobą przewlekłą to wczesna diagnoza i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie mogą skutkować lepszym wyeliminowaniem dokuczliwych objawów tej choroby. Leczenie endometriozy jest zawsze planowane indywidualnie w zależności od planów życiowych i reprodukcyjnych kobiety. Współczesna medycyna w zależności od stopnia zaawansowania choroby oferuje możliwość leczenia zachowawczego oraz chirurgicznego, których celem jest wyeliminowanie nieprzyjemnych dolegliwości jak również zminimalizowanie ryzyka rozwoju powikłań związanych z długotrwałym przebiegiem endometriozy.

wstecz dalej