Mięśniaki macicy – kiedy konieczna jest operacja?

miesniaki macicy kiedy konieczna jest operacja

Mięśniaki, będące łagodnymi guzami mięśni gładkich macicy są dość powszechne ale ich wpływ na życie kobiet może być bardzo różny. Choć wiele z nich nie wymaga interwencji chirurgicznej i jest leczona za pomocą terapii farmakologicznej lub obserwacji  to w niektórych przypadkach, nieuniknioną koniecznością staje się operacja. W tym artykule skupimy się na zrozumieniu, kiedy interwencja chirurgiczna u kobiet z mięśniakami macicy staje się konieczna. Omówimy różne aspekty związane z chirurgicznym leczeniem mięśniaków, w tym kiedy są one wystarczająco duże lub powodują objawy wymagające usunięcia, jak również jakie są metody operacyjne i co należy wiedzieć o rekonwalescencji po operacji. Ponadto przyjrzymy się nowoczesnym metodom usuwania mięśniaków, które oferują pacjentkom mniej inwazyjne podejścia do leczenia. W artykule postaramy się przybliżyć dostępne opcje leczenia w przypadku diagnozy mięśniaków macicy ponieważ podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zdrowia jest kluczowe dla efektu terapeutycznego i  dobrego samopoczucia samych pacjentek.

Czy mięśniaki macicy trzeba usuwać?

Pytanie o konieczność usuwania mięśniaków macicy jest częstym dylematem dla wielu kobiet. Ostateczna decyzja o interwencji chirurgicznej zależy od wielu czynników i jest zawsze podejmowana przez lekarza na podstawie indywidualnej oceny przypadku pacjentki. Z reguły, małe mięśniaki, które nie powodują żadnych objawów mogą być po prostu monitorowane, bez konieczności natychmiastowego działania chirurgicznego. Jednak w sytuacjach, gdy mięśniaki macicy negatywnie wpływają na jakość życia kobiety, powodując na przykład:

 • intensywne i długotrwałe miesiączki,
 • ból w dolnej części brzucha lub w okolicy lędźwiowej,
 • ucisk na pęcherz moczowy lub inne organy wewnętrzne,
 • dyskomfort lub ból podczas stosunków seksualnych,
 • trudności w zajściu w ciążę,

wówczas leczenie chirurgiczne może być zalecane. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za operacją jest szybki wzrost mięśniaków, co może wskazywać na potrzebę ich usunięcia, aby uniknąć dalszych komplikacji. Warto podkreślić, że obecność mięśniaków nie zawsze jest równoznaczna z problemami z płodnością ale w niektórych przypadkach może być przeszkodą w zajściu w ciążę i również wtedy podejmuje się decyzję o ich usunięciu.  Ważnym jest żeby pamiętać, że każda sytuacja w której rozważane jest usunięcie mięśniaków wymaga indywidualnego podejścia i dokładnej oceny przez specjalistę.

Chirurgiczne leczenie mięśniaków narządu rodnego

Chirurgiczne leczenie mięśniaków macicy jest ważną opcją dla kobiet, u których inne metody leczenia nie przynoszą poprawy stanu zdrowia lub gdy mięśniaki powodują poważne objawy lub komplikacje. Istnieją różne chirurgiczne podejścia do leczenia mięśniaków, a wybór konkretnej metody zależy od wielu czynników, w tym od wielkości, liczby, położenia mięśniaków oraz od ogólnego stanu zdrowia i planów reprodukcyjnych pacjentki.

 • Miomektomia jest procedurą polegająca na usunięciu samych mięśniaków, zachowując macicę. Miomektomia jest często wybierana przez kobiety, które planują w przyszłości ciążę i może być wykonana na kilka sposobów:
 • laparoskopowo – wykonywana jest za pomocą małych nacięć w brzuchu i użycia laparoskopu, co umożliwia szybsze gojenie i krótszy czas pobytu w szpitalu.
 • robotycznie – wykonywana jest przy użyciu robota chirurgicznego i podobnie jak zabieg laparoskopowy pozwala na szybszą rekonwalescencję pacjentek i krótszą hospitalizację.
 • histeroskopowo – metoda ta stosowana jest głównie do usuwania mięśniaków submukozalnych (znajdujących się pod błoną śluzową macicy). Wykonuje się ją przez pochwę i szyjkę macicy, co eliminuje potrzebę nacięć zewnętrznych.
 • tradycyjna miomektomia otwarta (laparotomia) – w większości przypadków konieczna jest w przypadku bardzo dużych mięśniaków lub w sytuacjach, gdy techniki minimalnie inwazyjne nie są odpowiednie dla danej pacjentki lub nie można ich wykorzystać.
 • Histerektomiato chirurgiczne usunięcie całej macicy, które jest ostatecznym rozwiązaniem eliminującym mięśniaki. Aktualnie procedura ta coraz rzadziej stosowana jest w przypadku leczenia mięśniaków a jej wykonanie zalecane głównie kobietom, które nie planują już dzieci w sytuacjach, gdy mięśniaki są bardzo duże, szybko rosną, lub gdy inne metody leczenia małoinwazyjnego nie mogą być zastosowane u danej pacjentki. Histerektomia może być wykonana laparoskopowo, przez pochwę lub poprzez otwarte nacięcie brzuszne.

Rekonwalescencja po operacji

Rekonwalescencja po operacji usunięcia mięśniaków macicy różni się w zależności od metody zabiegu. Poniżej przedstawiamy ogólny przegląd okresu rekonwalescencji dla poszczególnych metod chirurgicznych:

 • Laparoskopowa i robotyczna miomektomia:
 • Jest to minimalnie inwazyjna procedura, w której mięśniaki są usuwane przez małe nacięcia w brzuchu.
 • Czas rekonwalescencji – zwykle pacjentki wracają do domu w ciągu 1-2 dni po zabiegu. Pełna rekonwalescencja może zająć od 2 do 4 tygodni.
 • Pooperacyjne ograniczenia – zaleca się unikanie intensywnego wysiłku i podnoszenia ciężkich przedmiotów przez kilka tygodni po operacji.
 • Histeroskopowa miomektomia:
 • Wykonywana jest przez pochwę i szyjkę macicy, co eliminuje potrzebę nacięć zewnętrznych.
 • Czas rekonwalescencji – wiele kobiet wraca do normalnej aktywności w ciągu kilku dni. Pełna rekonwalescencja następuje w ciągu 1-2 tygodni od zabiegu.
 • Pooperacyjne ograniczenia – ograniczenia dotyczące aktywności fizycznej jak i tych codziennych są zazwyczaj minimalne.
 • Otwarta miomektomia:
 • Tradycyjna metoda wiążąca się z nacięciem brzusznym.
 • Czas rekonwalescencji – pobyt w szpitalu może trwać kilka dni, a pełna rekonwalescencja może zająć od 4 do 6 tygodni.
 • Pooperacyjne ograniczenia – unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez okres paru tygodniu po zabiegu, w tym podnoszenia ciężkich przedmiotów.
 • Histerektomia:
 • Usunięcie całej macicy może być wykonane laparoskopowo, robotycznie lub poprzez otwarte nacięcie.
 • Czas rekonwalescencji zależy od metody, którą przeprowadzony jest zabieg. Laparoskopowa i robotyczna histerektomia wymaga zwykle krótszego czasu rekonwalescencji niż otwarta histerektomia. Pełna rekonwalescencja może trwać od 6 do 12 tygodni.
 • Pooperacyjne ograniczenia – prawie dwu miesięczny okres unikania intensywnego wysiłku fizycznego, konieczność dostosowania się do zmian pooperacyjnych, w tym do życia bez macicy.

Proces rekonwalescencji pacjentek po zabiegu usunięcia mięśniaków zależy od wielu czynników takich jak metoda, którą została przeprowadzona operacja czy od ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Niezależnie od tego w każdym przypadku ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej i stopniowego powrotu do normalnych aktywności. Regularne wizyty kontrolne i dbałość o zdrowie ogólne są kluczowe dla skutecznej rekonwalescencji.

Operacja mięśniaków macicy – jak się przygotować?

Odpowiednie przygotowanie do operacji usunięcia mięśniaków macicy jest ważnym krokiem, który może przyczynić się zarówno do lepszego wyniku zabiegu jak i szybszej rekonwalescencji. W przygotowaniach do zabiegu niezwykle ważną rolę odgrywają przede wszystkim konsultacje z lekarzem prowadzącym, które mają na celu omówienie  szczegółów procedury, w tym rodzaju operacji, oczekiwanych korzyści, potencjalnych ryzyk i możliwych powikłań. Każdorazowo przez wykonaniem zabiegu lekarz zleca wykonanie  odpowiednich badań, takich jak USG, MRI lub innych aby dokładnie ocenić wielkość, liczbę i położenie mięśniaków. Badania te pomagają przede wszystkim w zaplanowaniu rodzaju operacji. Przed zabiegiem wykonywane są także badania ogólne, w tym badania krwi, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia pacjentki i wykluczyć inne problemy zdrowotne, które mogłyby wpłynąć na operację. Przede zabiegiem warto również zadbać o swoją formę we własnym zakresie. Pacjentkom zaleca się utrzymanie zdrowego trybu życia, w tym zdrowej diety i aktywności fizycznej aby przygotować ciało do zabiegu i procesu samej rekonwalescencji. Warto pamiętać, że każda procedura chirurgiczna wymaga indywidualnego podejścia, a przygotowania mogą się różnić w zależności od pacjentki.

Usunięcie mięśniaka macicy – powikłania

Chirurgiczne usunięcie mięśniaków macicy, choć jest zazwyczaj bezpieczną procedurą, może wiązać się z pewnymi ryzykami i powikłaniami, podobnie jak każda operacja. Ich wystąpienie uzależnione jest również od metody jaką wykonany jest zabieg dlatego w zabiegowym leczeniu mięśniaków wykorzystuje się głównie techniki małoinwazyjne takie jak laparoskopia czy robotyka. Poniżej przedstawiamy najczęstsze powikłania, które mogą wystąpić po operacji usunięcia mięśniaków:

 • Krwawienie – jedno z najczęstszych powikłań po operacji mięśniaków. W niektórych przypadkach krwawienie może być znaczące i może wymagać transfuzji krwi.
 • Infekcja – jak przy każdej operacji, istnieje ryzyko infekcji w miejscu operowanym, które może wymagać leczenia antybiotykami.
 • Uszkodzenie narządów wewnętrznych – podczas operacji istnieje ryzyko przypadkowego uszkodzenia otaczających narządów, takich jak pęcherz moczowy, jelita, czy innych struktur znajdujących w miednicy.
 • Powikłania związane z znieczuleniem – jak w przypadku każdego zabiegu mogą wystąpić reakcje na środki znieczulające.
 • Bliznowce (adhezje) oraz zrosty – pojawienie się zrostów lub może prowadzić do bólu lub problemów z płodnością.
 • Problemy z gojeniem się ran – możliwe są problemy z gojeniem się nacięć, zwłaszcza u pacjentek z obniżoną odpornością lub innymi problemami zdrowotnymi takimi jak np. cukrzyca. Powikłania te występują głównie w przypadku zabiegów wykonywanych techniką klasyczną (na otwarto).
 • Ryzyko powrotu mięśniaków – w przypadku miomektomii (usunięcia samego mięśniaka przy zachowaniu macicy) istnieje ryzyko, że mięśniaki mogą powrócić w przyszłości.
 • Problemy z płodnością i ciążą – chociaż wiele kobiet zachodzi w ciążę po miomektomii, operacja może wpłynąć na płodność lub przebieg przyszłych ciąż.
 • Zespół Ashermana – jest to rzadkie powikłanie po histeroskopowej miomektomii, polegające na tworzeniu się zrostów w jamie macicy, co może wpływać na miesiączkowanie i płodność.

Ważne jest, aby przed operacją omówić z lekarzem wszelkie potencjalne ryzyka i powikłania. Pacjentki powinny również  przestrzegać zaleceń pooperacyjnych, aby zminimalizować ryzyko powikłań i zapewnić sobie warunki do skutecznej rekonwalescencji. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów po operacji, takich jak silny ból, gorączka czy obfite krwawienie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Operacja mięśniaków a miesiączka

Operacja mięśniaków macicy może mieć różny wpływ na cykl menstruacyjny kobiety, w zależności od rodzaju przeprowadzonej operacji – miomektomii lub histerektomii. Miomektomia to procedura chirurgiczna, która polega na usunięciu mięśniaków z zachowaniem macicy. Bezpośrednio po zabiegu kobiety mogą doświadczać nietypowego krwawienia lub plamienia. Jest to normalna część procesu gojenia się ran i regeneracji tkanek. Wiele kobiet po miomektomii zauważa normalizację miesiączek, stają się one mniej obfite i mniej bolesne, zwłaszcza jeśli pacjentki przed operacją doświadczały intensywnych i bolesnych krwawień. W przypadku tej operacji może nastąpić czasowe zaburzenie regularności cyklu menstruacyjnego po zabiegu ale zwykle wraca on do normy po kilku miesiącach.

Inaczej jest w przypadku zabiegu histerektomii, który polega na chirurgicznym usunięciu macicy prowadzi. Zabieg ten skutkuje trwałym zakończeniem miesiączkowania.  Ważnym jest fakt, że jeśli ze wskazań medycznych w wyniku histerektomii usunięte zostaną także jajniki kobieta natychmiast wejdzie w okres menopauzy. Może to wiązać się z typowymi dla menopauzy objawami, takimi jak uderzenia gorąca, nocne poty i zmiany nastroju. Trzeba pamiętać, że histerektomia jest procedurą nieodwracalną i po jej wykonaniu kobieta nie może zajść w ciążę.

Jakiej wielkości mięśniaki macicy usuwa się laparoskopowo lub robotycznie?

Laparoskopowa lub robotyczna miomektomia to nowoczesna, minimalnie inwazyjna technika chirurgiczna, która jest stosowana do usuwania mięśniaków macicy. Decyzja o tym, jakiej wielkości mięśniaki mogą być usuwane tymi metodami, zależy od wielu czynników, w tym od umiejętności i doświadczenia chirurga, ale także od liczby, położenia i rodzaju mięśniaków. Zazwyczaj laparoskopowo lub robotycznie można usunąć mięśniaki o średnicy do około 10 cm. Jednakże, w przypadku bardzo doświadczonych chirurgów, możliwe jest usunięcie nawet większych mięśniaków. W praktyce klinicznej, laparoskopowa miomektomia jest często stosowana do usuwania mniejszych mięśniaków, o średnicy poniżej 5 cm, zwłaszcza gdy są one liczne. Istotne jest także położenie mięśniaków. Mięśniaki subserozalne (na zewnętrznej powierzchni macicy) i intramuralne (w ścianie macicy) są często łatwiejsze do usunięcia laparoskopowo lub robotycznie niż mięśniaki submukozalne (znajdujące się pod błoną śluzową). Niewątpliwie każda pacjentka powinna indywidualnie omówić z lekarzem możliwości chirurgicznego leczenia mięśniaków metodą laparoskopwą czy robotyczną, biorąc pod uwagę specyfikę swojego przypadku. Laparoskopowa jak i robotyczna miomektomia oferuje wiele korzyści, takich jak krótszy czas rekonwalescencji, mniejsze ryzyko powikłań i mniejsze blizny w porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgicznymi. Jest to jednak procedura wymagająca specjalistycznych umiejętności i doświadczenia, a jej stosowanie powinno być zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentki.

Jak długo leży się w szpitalu po usunięciu mięśniaków?

Czas pobytu pacjentek w szpitalu po zabiegowym usunięciu mięśniaków różni się w zależności od rodzaju operacji. Po laparoskopii i operacji robotycznej pacjentki często wychodzą do domu następnego dnia lub po 2 dobach pobytu, podczas gdy po operacjach otwartych pobyt może trwać kilka dni. Warto zaznaczyć, że wymienione czasy są orientacyjne i mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku, ogólnego stanu zdrowia pacjentki, wielkości i liczby usuniętych mięśniaków oraz od wystąpienia ewentualnych powikłań. Po wypisie ze szpitala konieczna jest rekonwalescencja w domu, której czas także zależy od metody operacyjnej i indywidualnego przypadku. Ważne jest, aby pacjentki ściśle przestrzegały zaleceń lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej i planowania powrotu do normalnej aktywności.

wstecz dalej