Operacyjne zmniejszanie piersi – kiedy należy rozważyć zabieg?

operacja zmniejszania piersi

Podczas gdy niektóre kobiety marzą o większych piersiach, inne myślą o tym, aby poddać się zabiegowi mammoplastyki, czyli operacyjnego zmniejszenia piersi. Pacjentki decydują się na taki krok z wielu powodów: w sytuacji kiedy piersi są asymetryczne, mają zbyt obfite kształty, co utrudnia kobiecie codzienne funkcjonowanie, są powodem kompleksów ale również wtedy, kiedy stanowią one przyczynę problemów zdrowotnych. O tym jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu mammoplastyki, na czym polega operacja oraz jaki jest okres rekonwalescencji po niej rozmawiamy z dr Katarzyną Michalską – specjalistką chirurgii plastycznej z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Duży biust przyczyną wielu problemów zdrowotnych

Zbyt duże piersi mogą być przyczyną zarówno problemów zdrowotnych jak i emocjonalnych. Nadmierny ciężar piersi przyczynia się do powstawania dolegliwości bólowych kręgosłupa, karku i ramion, czy nawet głowy jak również może wpływać na pojawienie się zaburzeń postawy takich jak kifoza piersiowa, zwana potocznie garbem, czy boczne skrzywienie kręgosłupa ( skolioza), która może wynikać z asymetrii piersi. Wiele posiadaczek dużego biustu doświadcza również zmian skórnych w postaci wysypki, bruzd i blizn powstających na skutek wpijających się ramiączek biustonosza oraz odparzeń pod piersiami, czy nawet zmian grzybiczych. Zbyt duże piersi to również dyskomfort psychiczny utrudniający często uprawianie sportu, swobodny wybór odzieży, a w poważniejszych przypadkach będący przyczyną niskiej samooceny a nawet depresji.

Mammoplastyka – wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Operację zmniejszenia piersi przeprowadza się zarówno ze wskazań medycznych jak i estetycznych takich jak:

  • znacząca asymetria w  wielkości piersi,
  • zaburzenie proporcji sylwetki (wielkość biustu jest nieadekwatna do budowy reszty ciała),
  • występowanie uciążliwych dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, karku, ramion jak i deformacji kręgosłupa,
  • ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu,
  • dyskomfort psychiczny.

Mammoplastyka – na czym polega zabieg

Chirurgiczne zmniejszenie piersi polega na usunięciu części gruczołu piersiowego, nadmiaru tkanki tłuszczowej jak  i skóry. Operację, która trwa ok. 2- 3 godzin  wykonuje się w  znieczuleniu ogólnym. Rekomendowanym terminem przeprowadzenia zabiegu jest pierwszy tydzień po menstruacji z uwagi na fakt mniejszego ukrwienia piersi i mniejszego wpływu hormonów.

W trakcie zabiegu mammoplastyki oprócz korekty rozmiaru piersi chirurg przeprowadza również korektę w obrębie otoczek sutkowych, są one zmniejszane i przesuwane wraz z brodawką. Aktualnie dostępne są trzy techniki operacyjne, które każdorazowo dostosowywane są do rozmiaru piersi pacjentki, ich budowy jak również indywidualnych oczekiwań kobiety względem zabiegu. Są różne rodzaje cięć skórnych przy zabiegu zmniejszania piersi :

  • okrągłego przebiegającego wokół kompleksu brodawka-otoczka
  • pionowego od otoczki do brudy pod piersią wraz z cięciem wokół kompleksu brodawka-otoczka w swoim kształcie przypominającym rakietę od tenisa
  • pionowego od otoczki do brudy pod piersią wraz z cięciem wokół otoczki oraz poziomym wzdłuż bruzdy pod piersią ( cięcie w kształcie odwróconej litery T, kotwicy)

Kompleks brodawka – otoczka można przenieść na szypule górnej, dolnej lub przyśrodkowej. W przypadku ekstremalnie dużych  piersi kompleks brodawka -otoczka musi być przeniesiona  jako wolny przeszczep.

Mammoplastyka to zabieg chirurgicznego zmniejszenia piersi polegający na usunięciu części tkanki gruczołu piersiowego, tkanki tłuszczowej oraz skóry.

Możliwe powikłania po zabiegu zmniejszania piersi

Zabieg mammoplastyki obarczony jest małym ryzykiem powikłań pooperacyjnych. Niemniej jednak tak jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej u pacjentek mogą pojawić się ból, tkliwość i zaczerwienienie w miejscu operacji, które znikają samoistnie w miarę upływu czasu. U niektórych pacjentek może  dojść do pojawienia się: braku czucia w obrębie brodawek i otoczek sutkowych, ich martwicy, przerośnięcia blizny, krwiaku lub zakrzepu w obrębie naczyń krwionośnych, czy infekcji. Oprócz tego zabieg mammoplastyki niesie ze sobą ryzyko  pojawienia się asymetrii piersi. Naturalną konsekwencją zabiegu  redukcji piersi jest  uszkodzenie przewodów mlecznych, czego konsekwencją jest niemożność karmienia piersią.

Mammoplastyka – rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu

Hospitalizacja po zabiegu zmniejszania piersi trwa zazwyczaj 1-2 doby. Szwy usuwane są przeważnie po 10 – 14 dniach. Do 6 tygodni od zabiegu pacjentka powinna nosić specjalnie dopasowany biustonosz, który ma na celu redukcję obrzęku, przyspieszenie procesu gojenia oraz utrzymanie nowego kształtu piersi. Przez ok. 2 – 4 tygodnie po zabiegu należy unikać aktywności fizycznej, w tym przede wszystkim podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz spania na brzuchu. W przeciągu pół roku od zabiegu niewskazane są również opalanie oraz korzystanie z basenu i sauny.

wstecz dalej