Epidemia otyłości w Polsce

epidemia otylosci w polsce

Klinika Leczenia Otyłości

Klinika Leczenia Otyłości w Szpitalu na Klinach powstała z myślą o pacjentach bariatrycznych, którzy cenią sobie kompleksową opiekę i chirurgię na najwyższym poziomie. Zadzwoń: 785 054 460 Wyślij wiadomość Przejdź na stronę

Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. Prognozy nie są optymistyczne, ponieważ zgodnie z szacunkami, za sześć lat z otyłością będzie borykało się ok. 30% obywateli naszego kraju. Warto także pamiętać, że otyłość to nie tylko choroba sama w sobie ale wiąże się ona z wyższym ryzykiem zachorowalności na inne choroby, w tym nowotwory, niepełnosprawności jak i  zgonu.

Otyłość to przyczyna wielu chorób

Bagatelizowanie otyłości mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia i życia, ponieważ nie jest ona jedynie problemem estetycznym ale przede wszystkim zdrowotnym. Jak podkreśla prof. Tomasz Rogula – Dyrektor Kliniki Leczenia Otyłości krakowskiego Szpitala na Klinach Otyłość i nadwaga odpowiadają za rozwój wielu chorób wśród, których najczęściej wymienia się cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, ale także kości, tkanki łącznej jak również mięśni i ścięgien. Nieleczona otyłość prowadzi również do niealkoholowego stłuszczenia  wątroby, chorób pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, jak również bywa główną przyczyną bezdechu sennego. Co więcej jak ostrzega WHO European Regional Obesity Report 2022 otyłość jest również jednym z głównych czynników warunkujących zachorowanie na 13 różnych rodzajów raka m.in. przełyku, jelita grubego, wątroby, trzustki, trzonu macicy i piersi (u kobiet) lub prostaty (u mężczyzn).

Jak mówi pani Marzena – pacjentka bariatryczna  Szpitala na Klinach: Otyłość w moim przypadku to był ciąg następujących po sobie wydarzeń, z którymi trudno było mi się zgodzić. Miałam 38 lat, dwójkę dzieci, ale też cukrzycę typu 2, kłopoty z ciśnieniem, a do tego jeszcze przez bezdech senny strasznie chrapałam. Do tego byłam ciągle niewyspana, bo przy wzroście 157 cm i wadze 94 kg odpoczynek w nocy zaburzał bezdech senny. Trafiłam na specjalistyczne badanie. Pokazało ono, że na sześć godzin snu, przez dwie się dusiłam.

Chirurgiczne leczenie otyłości

Chirurgia bariatryczna pomaga pacjentom przeciwdziałać przemianom metabolicznym, które ich organizm próbuje wymusić i aktualnie uważana jest za jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów pomocy pacjentom z wyzwaniami związanymi z utratą wagi. Zgodnie z wytycznymi ASMBS/IFSO w sprawie wskazań do chirurgii metabolicznej i bariatrycznej – 2022 , nowe, oparte na dowodach wytyczne kliniczne wśród mnóstwa zaleceń rozszerzają kwalifikację pacjentów do operacji odchudzających. Aktualnie chirurgię metaboliczną popiera się u pacjentów z cukrzycą typu 2 rozpoczynającą się od wskaźnika masy ciała BMI = 30 (a nie jak wcześniej 35). Jak tłumaczy prof. Tomasz RogulaZabieg bariatryczny prowadzi do szerokich i głębokich zmian metabolicznych, których efektem jest nie tylko utrata masy ciała, ale przede wszystkim częściowe lub całkowite ustępowanie chorób współtowarzyszących. Jak pokazują badania po 2-3 miesiącach od zabiegu dochodzi do cofnięcia się nadciśnienia tętniczego u ok. 69 proc. pacjentów a ustąpienie cukrzycy występuje u 82 do nawet 96 proc. Operacja bariatryczna wraz z normalizacją ciśnienia tętniczego i cukrzycy niebagatelnie wpływa również na poprawę pracy serca, ponieważ nawet o 96 proc. obniża ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i  udaru mózgu a o 95 proc. zakrzepicy żył głębokich.

Tak efekty operacji podsumowuje pani Marzena – Jakbym ważyła 55 kilo to byłoby fajnie, nie dużo mi brakuje. Ale już jest nieźle, bo z 46 rozmiaru dżinsów zeszłam do 34. Nie mam nadciśnienia, przestałam chrapać, jestem wyspana i mam dużo energii. Tak naprawdę zmieniło się życie całej naszej rodziny.

Czy strach przed operacją bariatryczną jest uzasadniony?

Eksperci zgodnie twierdzą, że powikłania w chirurgii bariatrycznej zostały w ciągu ostatnich 30 lat praktyczne zminimalizowane do zera dzięki postępom, takim jak chirurgia minimalnie inwazyjna. Wszystkie wykonywane przeze mnie operacje są laparoskopowe lub zrobotyzowane. Bezpieczeństwo chirurgii metabolicznej jest równoważne, jeśli nie lepsze niż w przypadku cholecystektomii (usunięcia pęcherzyka żółciowego), która jest o wiele częściej wykonywaną procedurą.-  tłumaczy prof. Tomasz Rogula.

Operacje bariatryczne wykonywane technikami małoinwazyjnymi takimi jak laparoskopia, czy robot da Vinci tymi to szereg korzyści dla samych pacjentów.  W praktyce oznaczają one mniejszą interwencję chirurgiczną za co za tym idzie mniejsze dolegliwości bólowe, minimalizację ryzyka wystąpienia powikłań śród i pooperacyjnych, krótszą hospitalizację oraz szybszą rekonwalescencję. Dodatkową zaletą technik małoinwazyjnych w porównaniu do metod otwartych jest zadowalający efekt kosmetyczny i możliwość uniknięcia szpecącej blizny.

Kolejna pacjentka Szpitala na Klinach – pani Beata – przed operacją przy wzroście 160 cm ważyła 107 kg. Jak sama mówi – Ja miałam taką słabą silną wolę. Jak jadłospisy od dietetyczki – to najwyżej 10 dni, potem zarzucałam. Na tych dietach raz schudłam maksymalnie 10 kilo, ale szybko wracałam do jedzenia i tycia. Teraz wreszcie było inaczej, zdecydowałam się na taki drastyczny krok, jak bariatria, żeby nie dać sobie odwrotu. Dużo siły dały mi przygotowania do zabiegu u prof. Roguli. Odpisywał na moje maile, oddzwaniał – dla osób takich jak ja, targanych wątpliwościami to było bardzo ważne.  Na drugi dzień  po operacji wstałam, zaczęłam się ruszać. Pomyślałam: dziś jeszcze buta nie zawiążę, ale już wkrótce będzie inaczej. Bo trafiłam w dobre ręce.

wstecz dalej