Rozszerzona rzeczywistość pomaga zrozumieć proces leczenia pacjentom z rakiem prostaty

rozszerzona rzeczywistosc pomaga zrozumiec proces leczenia pacjentom z rakiem prostaty

Konsultacje online Rak Prostaty

Masz podejrzenie raka prostaty lub zdiagnozowano u Ciebie nowotwór tego narządu? Skorzystaj z konsultacji online Zadzwoń: 12 267-40-64 Wyślij wiadomość

Szpital na Klinach pacjentom z rakiem prostaty oferuje wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości (AR) podczas konsultacji. O tym jak nowoczesne technologie pomagają pacjentom onkologicznym zoptymalizować podejmowanie decyzji i zrozumieć plan leczenia rozmawiamy z dr. n. med. Pawłem Wiszem – urologiem specjalizującym się w robotycznych operacjach raka prostaty.

Rozszerzona rzeczywistość edukuje pacjentów z rakiem prostaty 

Szpital na Klinach do operacyjnego leczenia raka prostaty wykorzystuje nowoczesne technologie takie jak robot chirurgiczny, czy gogle rozszerzonej rzeczywistości. Gogle używane w trakcie konsultacji pozwalają na wyświetlanie narządów wewnętrznych pacjenta w trójwymiarze (w formie hologramów) przez co ułatwiają lekarzowi wyjaśnienia przebiegu planowanej operacji.  Obrazowanie przedoperacyjne odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących planu i metod leczenia a wykorzystywane do tej pory obrazowanie 2D sprawiało, że pacjenci mieli problem z konceptualizacją obrazów. Obrazowanie 3D w postaci hologramów przetwarza rzeczywiste dane obrazowe pacjentów z obrazowania rezonansu magnetycznego  lub tomografii komputerowej, przedstawiając wewnętrzne narządy miednicy mniejszej, w szczególności prostatę, co pozwala chirurgowi na dokładne wyjaśnienie pacjentowi przebiegu całej operacji. W efekcie pacjent zostaje wyposażony w wiedzę, która pomaga mu lepiej rozumieć procedurę medyczną.

Badania potwierdzają skuteczność wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości u pacjentów

Na podstawie dziesięciu prac, obejmujących 788 pacjentów z chorobami przewlekłymi (np. rak prostaty, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, epilepsja) stwierdzono, że wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości pozytywnie wpłynęło na ugruntowanie wiedzy i satysfakcji pacjentów. Wyniki jakościowe sugerowały, że pacjenci polubili tę technologię i czuli się komfortowo z jej wykorzystaniem do celów edukacyjnych.

Przeprowadzone badania empiryczne z wykorzystaniem dowolnego rodzaju interwencji AR (rozszerzonej rzeczywistości) we wszystkich specjalnościach medycznych potwierdzają ogromne znaczenie tej technologii w edukacji pacjentów.

Rozszerzona rzeczywistość pomaga budować zaangażowanie w proces leczenia u pacjentów z rakiem prostaty 

Diagnoza jaką jest rak stanowi trudne wyzwanie dla pacjentów głównie w zakresie wyboru optymalnego planu leczenia, który uzależniony jest od rodzaju nowotworu, stadium zaawansowania choroby, jak również chorób współistniejących. Jak wskazują badania 92,5% mężczyzn z nowo zdiagnozowanym rakiem prostaty chce odgrywać aktywną lub wspólną rolę w podejmowaniu tych decyzji ze swoimi lekarzem. Wykorzystanie w trakcie konsultacji rozszerzonej rzeczywistości ułatwia pacjentom zrozumienie  struktur anatomicznych i mechanizmów fizjologicznych, przez co pacjent ma lepszą wiedzę, co w efekcie pozwala na budowanie zaufania do procesu terapeutycznego i wzmocnienie reakcji na leczenie.

Czy zastosowanie AR ma wpływ na skuteczność leczenia?

92,5% mężczyzn z nowo zdiagnozowanym rakiem prostaty chce odgrywać aktywną lub wspólną rolę w podejmowaniu  decyzji zdrowotnych ze swoimi lekarzem. Wykorzystanie w trakcie konsultacji rozszerzonej rzeczywistości ułatwia pacjentom zrozumienie  struktur anatomicznych i mechanizmów fizjologicznych, przez co pacjent ma lepszą wiedzę, co w efekcie pozwala na budowanie zaufania do procesu terapeutycznego i wzmocnienie reakcji na leczenie.

Badanie przeprowadzone u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, poddawanym radykalnej prostatektomii wspomaganej robotem pokazało, że pacjenci z obrazowaniem 3D  mają lepsze zrozumienie choroby, rozmiaru raka, jego lokalizacji, planu leczenia i komfort związany z planem leczenia. W badaniu, w którym udział wzięło 200 pacjentów, losowo przydzielono ich do otrzymywania planowania przedoperacyjnego ze standardowym obrazowaniem lub obrazowaniem 3D w rozszerzonej rzeczywistości. Wyniki badania oparto na podstawie analizy przedoperacyjnej ankiety w 5-punktowej skali Likerta, która miała na celu ustalenie zrozumienia raka i swojego planu leczenia.

Jakie korzyści technologia AR daje pacjentom?

Badanie przeprowadzone u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, poddawanym radykalnej prostatektomii wspomaganej robotem pokazało, że pacjenci z obrazowaniem 3D  mają lepsze zrozumienie choroby, rozmiaru raka, jego lokalizacji, planu leczenia i komfort związany z planem leczenia.

Inna ankieta przeprowadzona wśród pacjentów w wieku od 61 do 78 lat pokazała, że 89% uczestników poczuło się lepiej i byliby bardziej zaangażowani, gdyby poinformowano ich o stanie zdrowia ze wsparciem technologii takich jak rozszerzona rzeczywistość.

Przedstawione badania wyraźnie pokazują, że wyposażenie pacjenta w wiedzę znacząco poprawia jego komfort leczenia, a rozszerzona rzeczywistość jest  wartościowym narzędziem edukacyjnym, ułatwiającym komunikację z pacjentem i  pozwalającym mu podejmować właściwe decyzje.

wstecz dalej