Profilaktyka raka piersi

Profilaktyka raka piersi polega na podejmowaniu działań mających na celu wczesne wykrycie oraz zapobieganie powstaniu nowotworu. Właściwa profilaktyka może znacząco zwiększyć szanse na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie raka piersi. Poniżej przedstawiamy główne aspekty profilaktyki raka piersi:

  • Samobadanie piersi: regularne samobadanie piersi pozwala kobietom na zapoznanie się z budową i wyglądem swoich piersi oraz na wczesne wykrycie ewentualnych niepokojących zmian. Samobadanie powinno być przeprowadzane co miesiąc.
  • Badanie mammograficzne, czyli badanie rentgenowskie piersi, które pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Zaleca się, by kobiety w wieku 50-69 lat poddawały się badaniu mammograficznemu co 2 lata. Jednak w zależności od indywidualnego ryzyka i zaleceń lekarza, badanie może być przeprowadzane wcześniej lub częściej.
  • Badanie ultrasonograficzne (USG piersi), czyli badanie, które może być stosowane jako uzupełnienie mammografii, zwłaszcza u kobiet z gęstą strukturą piersi oraz jako badanie profilaktyczne o młodych kobiet w wieku 20 – 40 lat.
  • MRI (Rezonans magnetyczny) piersi, badanie zlecane zwłaszcza u kobiet z bardzo wysokim ryzykiem raka piersi.
  • Zdrowy styl życia – regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce, ograniczenie spożycia alkoholu oraz unikanie nadwagi i otyłości mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka raka piersi.
  • Unikanie terapii hormonalnej po menopauzie – zgodnie z badaniami długotrwała terapia hormonalna po menopauzie może zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi. dlatego jeśli kobieta rozważa taką terapię, powinna skonsultować się z lekarzem i dokładnie rozważyć korzyści i ryzyko.
  • Testy genetyczne, które dedykowane są dla kobiet z rodzinną historią raka piersi lub raka jajnika. Aby określić ryzyko panie mogą skorzystać z genetycznego testu BRCA ponieważ osoby z mutacjami w genach BRCA1 lub BRCA2 mają znacznie wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika.
  • Profilaktyczna mastektomia i salpingooforektomia – dotyczy kobiet z bardzo wysokim ryzykiem raka piersi. W tej sytuacji mogą one rozważyć operacyjne usunięcie piersi (profilaktyczna mastektomia) lub jajników (profilaktyczna salpingooforektomia) w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania.
  • Leki takie jak tamoksyfen czy raloksyfen mogą być stosowane w celu zmniejszenia ryzyka raka piersi u kobiet o podwyższonym ryzyku zachorowania.

Pamiętaj, że indywidualne podejście w tym samobadanie piersi i regularne konsultacje z lekarzem są kluczem do skutecznej profilaktyki raka piersi. Ważne jest, by być świadomym własnego ciała, znać ryzyko i podejmować decyzje w oparciu o najlepszą dostępną wiedzę i porady medyczne.