Przepuklina sportowa

Czym jest przepuklina sportowa?

Przepuklina sportowa (inaczej przepuklina: hokejowa, sportowców, mięśniowa, pachwina Gilmore czy pubalgia sportowa) to uszkodzenie tkanki miękkiej, manifestujące się intensywnym bólem w okolicy pachwiny. Klasyczne przepukliny sportowe lokalizują się co prawda w kanale pachwinowym, ale również mogą  pojawić się w okolicy kości łonowej, w miejscu, gdzie mięśnie brzucha i przywodziciele przyczepiają się do niej. Schorzenie to nie jest przepukliną sensu stricte a jedynie rodzajem urazu w okolicy pachwiny udowej do, którego dochodzi na skutek nadwyrężenia lub przerwania  tkanki miękkiej (mięśnia, więzadła, ścięgna). Schorzenie to dotyka głównie sportowców, którzy uprawiają sport wymagający gwałtownych skrętów, wielokrotnych powtórzeń lub nagłych zmian kierunku ruchu lub tempa.

Przepuklina sportowa – objawy

Charakterystycznym objawem przepukliny sportowej jest ból pojawiający się najczęściej w pachwinie ale także mogący zlokalizować się w okolicy łonowej, który czasami rozprzestrzenia się na dolną część brzucha i mięśnie przywodzące. Silny ból w okolicy pachwiny pojawia się zazwyczaj w momencie wystąpienia urazu, zmniejsza się po odpoczynku ale powraca w momencie wznowienia aktywności sportowej – głównie podczas wykonywania skrętów ciała. Z czasem przepuklina sportowa może stanowić przyczynę pojawienia się  przepukliny pachwinowej, której głównym objawem jest pojawienie się miękkiego guzka, zgrubienia w obrębie pachwiny. Nieleczone dolegliwości bólowe przy przepuklinie sportowej mogą być na tyle uciążliwe że uniemożliwiają powrót do uprawiania sportu lub prowadzą do pojawienia się przewlekłego i  obezwładniającego bólu.

Przepuklina sportowa – przyczyny powstawania

Dyscypliny sportowe takie jak piłka nożna, football amerykański, zapasy, hokej wymagają dociśnięcia stóp do podłoża i wykonywania  skrętów z maksymalną siłą, co może przyczyniać się do  przerwania tkanek miękkich w okolicy pachwiny lub  dolnej części brzucha. Do innych czynników ryzyka pojawienia się przepukliny sportowej u osób uprawiających aktywność fizyczną zalicza się:

  • cechy anatomiczne – przebyty wcześniej uraz w okolicy łonowej lub pachwiny mogą zwiększać ryzyko wystąpienia przepukliny sportowej
  • niedostateczna rozgrzewka przed wysiłkiem fizycznym – niewystarczające lub niewłaściwe rozgrzanie mięśni przed treningiem lub uprawianiem sportu jest jedną z przyczyn pojawienia się przepukliny sportowej
  • słabe przygotowanie fizyczne – brak odpowiedniej kondycji, siedzący tryb życia są jedną z przyczyn pojawienia się przepukliny sportowej w sytuacji kiedy podejmiesz decyzję o intensywnym uprawianiu sportu

Przepuklina sportowa – diagnozowanie

Podstawę diagnostyki przepukliny sportowej stanowi konsultacja u specjalisty połączona z badaniem fizykalnym podczas, którego lekarz prosi pacjenta o wykonanie skłonu tułowia lub zgięcie tułowia z oporem. W przypadku wystąpienia bólu w pachwinie udowej lub ponad kością łonową lekarz może stwierdzić występowanie przepukliny sportowej. W niektórych przypadkach celem potwierdzenia diagnozy pacjentom zlecane są badania obrazowe takie jak RTG czy rezonans magnetyczny.

Przepuklina sportowa – leczenie

Leczenie przepukliny sportowej uzależnione jest od stanu zaawansowania choroby oraz nasilenia dolegliwości bólowych.

W leczeniu zachowawczym stosuje się:

  • rezygnację z wysiłku fizycznego i odpoczynek w pierwszych 7-10 dniach od wystąpienia urazu. W tym czasie można stosować okłady z lodu w bolesnym miejscu w obrębie pachwiny
  • ćwiczenia – ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową i rozciągające mięśnie brzucha i wewnętrznej strony ud są możliwe dopiero w okresie dwóch tygodni od wystąpienia urazu
  • farmakoterapia – w przypadku przepuklin sportowych stosuje się powszechnie używane niesteroidowe leki przeciwzapalne mające na celu zmniejszyć obrzęk i bolesność. W przypadku kiedy dolegliwości bólowe nie ustępują lekarz może zalecić wykonanie zastrzyków z kortyzonu, który jest przeciwzapalnym lekiem sterydowym.

W sytuacji kiedy do  4-6 tygodni od wystąpienia urazu dolegliwości bólowe nie miną lub pojawią się ponownie podczas uprawiania sportu koniecznym staje się rozważenie interwencji chirurgicznej, która będzie miała na celu rekonstrukcję przerwanych tkanek.

Leczenie chirurgiczne przepukliny sportowej

Chirurgiczna naprawa przepukliny sportowej  może być przeprowadzona metodą otwartą, w której stosuje się jedno długie nacięcie lub z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych takich jak laparoskopia czy robot chirurgiczny. Operacje małoinwazyjne przeprowadza się przez kilka jednocentymetrowych nacięć w powłoce skórnej pacjenta. Przez zrobione wcześniej nacięcia chirurg wprowadza do ciała pacjenta zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne oraz kamerę. Wykorzystanie laparoskopii lub robota chirurgicznego jest szczególnie rekomendowane w zabiegach neurektomii pachwinowej w których konieczne jest przecięcie niewielkiego nerwu w obrębie pachwiny (nerwu pachwinowego) podczas operacji, żeby uwolnić pacjenta od bólu. Techniki małoinwazyjne pozwalają na lepszą wizualizację pola operacyjnego co w tym przypadku wpływa na  większą precyzję zabiegu i mniejsze ryzyko uszkodzenia nerwu. Przeprowadzenia operacji techniką laparoskopową lub robotyczną pozwala na mniejszą interwencję chirurgiczną, a co za tym idzie mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji, powikłań jak również szybszą rekonwalescencję i powrót do aktywności sportowych.

Wykorzystanie robota chirurgicznego i laparoskopii jest także przydatne w sytuacji kiedy konieczna staje się powtórna operacja w przypadkach kiedy ból wewnętrznej strony uda nadal utrzymuje się po pierwszej operacji. Zabieg ten nazywa się tenotomią adduktorów, a w jego trakcie zostaje przecięte ścięgno, które przytwierdza wewnętrzne mięśnie uda do kości łonowej. Operacja ma na celu rozciągnięcie ścięgna i jego wydłużenie, co wpływa na zmniejszenie napięcia i poprawę zasięgu ruchomości.

Przepuklina sportowa – rekonwalescencja po zabiegu

U ponad 90% pacjentów z przepukliną sportową, u których zastosowano leczenie zachowawcze, a następnie operacyjne możliwy jest całkowity powrót do aktywności sportowej.  Rehabilitacja po operacji trwa ok. 6 -12 tygodni i po tym okresie można zacząć wykonywać wysiłek fizyczny. Warto jednak pamiętać, że powrót do intensywnego uprawiania sportu może wiązać się z wystąpieniem ponownego urazu a co za tym idzie koniecznością powtórnej rekonstrukcji chirurgicznej.

Przepuklina sportowa  – cena zabiegu

Cena komercyjnego zabiegu naprawy przepukliny sportowej uzależniona jest od metody, którą zostanie przeprowadzona operacja (klasyczna, laparoskopowa, z użyciem robota). Wszystkie szczegóły operacji oraz możliwości jej przeprowadzenia omawiane są zawsze wspólnie z pacjentem i lekarzem prowadzącym podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.