Przepuklina rozworu przełykowego

Czym jest  przepuklina rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego to schorzenie przewodu pokarmowego powstające na skutek nieprawidłowego funkcjonowania przepony, czyli naturalnej przegrody oddzielającej jamę brzuszną od klatki piersiowej. W wyniku zaburzenia anatomii układu pokarmowego dochodzi do przesunięcia części żołądka, przez otwór przełykowy przepony do klatki piersiowej. Najczęstszą odmianą przepukliny rozworu przełykowego jest przepuklina wślizgowa, którą diagnozuje się u ok. 90% pacjentów. W przypadku przepukliny wślizgowej przemieszczeniu do klatki piersiowej ulega górna część żołądka oraz jego wpust. Charakterystycznymi objawami tej przepukliny są: ból w nadbrzuszu i w okolicy klatki piersiowej, zarzucanie treści pokarmowej do przełyku, skutkujące pojawieniem się zgagi, wymiotów, kaszlu, chrypki jak również problemów z połykaniem. Drugim rodzajem przepukliny rozworu przełykowego jest przepuklina okołoprzełykowa, w przypadku, której do klatki piersiowej przemiesza się wpust żołądka jak również jego znaczna część lub prawie cały żołądek. Przepuklina okołoprzełykowa może nie dawać żadnych objawów, a w przypadku ich wystąpienia pacjenci najczęściej uskarżają się na duszności i przyspieszenie akcji serca.

Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny powstawania

Przepuklina rozworu przełykowego to schorzenie, które znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn z uwagi na fakt, że jej  okres ciąży oraz samego porodu powodują wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, które sprzyjają pojawieniu się przepukliny. Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na przepuklinę rozworu przełykowego wymienia się również:

  • wiek, a co za tym idzie zmiany w elastyczności przepony
  • otyłość
  • urazy w okolicy klatki piersiowej, w których doszło do uszkodzenia przepony
  • niektóre rodzaje przeprowadzonych operacji
  • charakter wykonywanej pracy (praca w pozycji siedzącej lub pochylonej do przodu, dźwiganie dużych ciężarów, noszenie odzieży uciskającej klatkę piersiową)
  • palenie papierosów
  • wzrost ciśnienia w jamie brzusznej na skutek: wymiotów, przewlekłego kaszlu, zaparć

Przepuklina rozworu przełykowego – objawy

Wśród najczęściej występujących objawów przepukliny rozworu przełykowgo wymienia się:

  • zgagę i pieczenie za mostkiem (głównie po spożyciu obfitego posiłku)
  • odbijanie się treścią żołądkową
  • wymioty
  • uczucie pieczenia w jamie ustnej
  • kłopoty z przełykaniem
  • dolegliwości bólowe w nadbrzuszu i za mostkiem (często utożsamiane z chorobą wieńcową)
  • chrypkę i kaszel pojawiające się po przebudzeniu
  • duszności i świszczący oddech
  • zwiększoną potliwość

Przepuklina rozworu przełykowego – diagnostyka

Podstawą diagnostyki przepukliny rozworu przełykowego jest gastroskopia, podczas, której można zbadać końcowy odcinek przełyku oraz jego ujście do żołądka jak również stwierdzić występowanie ewentualnych owrzodzeń czy też  stanów zapalnych błony śluzowej żołądka. Gastroskopia jest także badaniem, które pozwala na pobranie wycinków do badania histopatologicznego oraz wykonanie testu w kierunku helicobacter pylori. Wśród innych badań pomocnych w  diagnostyce przepukliny rozworu przełykowego wymienia się tomografię komputerową, manometrię przełyku wysokiej rozdzielczości,  ph-metrię impendencyjną, RTG z kontrastem.

Przepuklina rozworu przełykowego – leczenie 

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego zależy od rodzaju  przepukliny występującej u pacjenta jak również stopnia  jej zaawansowania. U większości pacjentów terapią pierwszego rzutu jest leczenie farmakologiczne ograniczające wydzielanie kwasów żołądkowych i regulujące motorykę przewodu pokarmowego, polegające na stosowaniu inhibitorów pompy protonowej (IPP), a blokery receptora histaminowego Hsą lekami drugiego rzutu.  Elementem wspomagającym terapię jest także zmiana diety na podobną do tej stosowanej w chorobie refluksowej  (z eliminacją ostrych przypraw, kwaśnych produktów, słodyczy, napojów gazowanych, lekkostrawna, z ograniczeniem spożycia alkoholu i mocnej kawy oraz herbaty). Osobom z przepukliną rozworu przełykowego rekomenduje się również bezpośrednio po spożyciu posiłku unikanie wysiłku fizycznego. W przypadku kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów jak również u pacjentów z mocno zaawansowaną postacią chorobą, która grozi ryzykiem wystąpienia powikłań lub wrodzonym uszkodzeniem rozworu przełykowego lekarze decydują się na przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Przepuklina rozworu przełykowego jest najczęstszą przyczyną powstawania refluksu żołądkowo-przełykowego. U niektórych pacjentów refluks może prowadzić do zapalenia przełyku i do tzw. choroby Barreta związanej ze zmianami w błonie śluzowej przełyku. Ten stan może w niektórych przypadkach prowadzić nawet do powstania raka przełyku.

Przepuklina rozworu przełykowego – leczenie  operacyjne z wykorzystaniem robota chirurgicznego

Operacje przepukliny rozworu przełykowego  przeprowadza się na drodze chirurgii klasycznej oraz technikami małoinwazyjnymi takimi jak laparoskopia lub z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Celem leczenia chirurgicznego jest złagodzenie objawów choroby jak również zapobieganie powikłaniom takim jak owrzodzenia lub zapalenia błony śluzowej przełyku, które nieleczone mogą przekształcić się w nowotwór.

Operację z wykorzystaniem robota chirurgicznego przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym przez kilka jednocentymetrowych nacięć w powłoce brzusznej pacjenta. Przez zrobione wcześniej nacięcia chirurg wprowadza do ciała pacjenta zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne oraz kamerę. Po przedostaniu się narzędziami w okolicę przepukliny chirurg wytwarza z przedniej i tylnej ściany żołądka mankiet wokół przełyku, który ma za zadanie wzmocnić siłę mięśniową dolnego zwieracza przełyku oraz poprawić jego działania antyrefluksowe.  Następnie poprzez zeszycie odnóg przepony zamyka się szwami otwór przepukliny. Leczenie przepukliny rozworu przełykowego z wykorzystaniem robota chirurgicznego, umożliwia chirurgowi przeprowadzenie zabiegu w znacznym powiększeniu, które pozwala na lepszą identyfikację nerwów i tętnic, co wpływa na dokładniejsze przeprowadzenie zabiegu. Dodatkowo dzięki  lepszej od ludzkiej dłoni ruchomości nadgarstka zrobotyzowanego systemu chirurgicznego chirurg może łatwiej założyć szew. Wykorzystanie technik małoinwazyjnych takich jak laparoskopia czy chirurgia robotyczna pozwala na  mniejszą interwencję chirurgiczną, mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji, powikłań i utraty dużej ilości krwi. Techniki małoinwazyjne skracają również czas hospitalizacji i rekonwalescencji pacjentów.

Przepuklina rozworu przełykowego – cena zabiegu

Cena komercyjnego zabiegu leczenia przepukliny rozworu przełykowego uzależniona jest od metody, którą zostanie przeprowadzona (klasyczna, laparoskopowa, z użyciem robota chirurgicznego), stopnia zaawansowania choroby jak również od rodzaju zastosowanych siatek wzmacniających jamę brzuszną. Wszystkie szczegóły operacji oraz możliwości jej przeprowadzenia omawiane są zawsze wspólnie z pacjentem i lekarzem prowadzącym podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.