Łagodny przerost prostaty a aktywność seksualna

lagodny przerost prostaty a aktywnosc seksualna

Prostata, inaczej stercz jest ważnym elementem męskiego układu płciowego, odpowiedzialnym zarówno za możliwość zapłodnienia kobiety, ale także za sprawność seksualną. Choroby gruczołu krokowego dotyczą głównie mężczyzn po 50 roku życia, a najczęstszym schorzeniem tego gruczołu jest jego  łagodny przerost. Zgodnie z szacunkami Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego na chorobę tą cierpi około połowa mężczyzn w wieku od 51 do 60 lat i do 90% mężczyzn w wieku powyżej 80 lat. Schorzenia prostaty, takie jak zapalenie gruczołu krokowego,  jego łagodny przerost, czy nawet rak prostaty są jednostkami chorobowymi, które można skutecznie leczyć, pod warunkiem, że w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, w większości przypadków ze strony układu moczowego, odpowiednio wcześnie zadba się o właściwą diagnostykę i konsultację z urologiem. Warto pamiętać, że nieleczone i zaniedbane choroby prostaty mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a opóźnienia w diagnostyce raka prostaty mogą przekreślać szansę na jego skuteczne leczenie. Jednym z poważniejszych powikłań schorzeń prostaty, które obniżają jakość męskiego życia są z pewnością zaburzenia erekcji a nawet impotencja. O tym jak łagodny przerost prostaty wpływa na męską aktywność seksualną mona dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Czym jest łagodny przerost prostaty?

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (ang. BPH) to choroba polegająca na powiększaniu się tego narządu. Najczęstszymi objawami łagodnego przerostu prostaty, które aktywizują mężczyzn do odwiedzenia urologa są dolegliwości ze stronu układu moczowego w postaci uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza, osłabionego strumienia moczu, problemów z rozpoczęciem mikcji, czy częstszej potrzeby wstawania w nocy celem skorzystania z toalety. Pogłębiająca się choroba, która nie jest odpowiednio leczona niesie ze sobą ryzyko wystąpienia o wiele cięższych konsekwencji zdrowotnych takich jak trwałe uszkodzenie nerek lub ich niewydolność, nawracające infekcje układu moczowego czy nawet całkowite zamknięcie światła cewki moczowej, które uniemożliwia oddanie moczu. Dlatego też w przypadku zauważenia niepokojących objawów warto każdorazowo skonsultować je z urologiem oraz wykonać podstawę diagnostyki w kierunku łagodnego rozrostu prostaty, którą stanowią badanie per rectum, USG przezodbytnicze oraz badania: poziomu stężenia PSA we krwi, ogólne moczu oraz jego posiew.

Łagodny przerost prostaty a sprawność seksualna

Gruczoł krokowy jest narządem, który pełni ważną funkcję w życiu płciowym mężczyzny ponieważ pomaga w wytwarzaniu płynu transportującego plemniki, odpowiada za pojawienie się i utrzymanie erekcji oraz wpływa na libido.  Z tego też powodu choroby gruczołu krokowego takie jak jego łagodny przerost, stany zapalne czy nowotwór mogą przyczyniać się do zaburzeń męskiej strefy seksualnej. Łagodny rozrost prostaty co prawda nie jest niebezpieczny dla ogólnego stanu zdrowia mężczyzny ale dolegliwości z nim związane mogą być bardzo uciążliwe, co z pewnością wpływa na samopoczucie mężczyzn, a co za tym idzie na ich możliwości seksualne. Przeprowadzone badania wyraźnie wykazują, że istnieje silny związek pomiędzy występowaniem objawów ze strony układu moczowego (ang. LUTS)  takimi jak uczucie parcia na pęcherz, częste oddawanie moczu w nocy, czy niepełne opróżnianie pęcherza podczas mikcji, z zaburzeniami w życiu seksualnym. Dodatkowo badania potwierdziły, że im większe jest nasilenie objawów LUTS to tym większe są problemy seksualne w postaci zmniejszonego popędu seksualnego,  kłopotów z utrzymaniem erekcji, czy mniejszą satysfakcją seksualną. Ponadto w przebiegu łagodnego przerost gruczołu krokowego można zauważyć zmieniony balans skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych, które zależne są między innymi od tlenku azotu oraz od receptorów α1-adrenergicznych, co w praktyce przekłada się na problemy z osiągnięciem i utrzymaniem prawidłowego wzwodu. Dodatkowo łagodnemu przerostowi prostaty towarzyszą zmiany hormonalne, z których kluczowy jest spadek stężenia testosteronu, który u mężczyzn dotkniętych tą chorobą skutkuje obniżeniem libido i problemami z potencją.

Większość schorzeń prostaty skutkuje pojawieniem się niekomfortowych, uciążliwych dolegliwości ze strony układu moczowego, które w istotny sposób wpływają na męskie życie seksualne. Z tego powodu u mężczyzn ze zdiagnozowanym przerostem gruczołu krokowego konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego lub zabiegowego, które umożliwia ustabilizowanie prawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego, co w konsekwencji przekłada się na poprawę dysfunkcji seksualnych.

wstecz dalej