Abdominoplastyka, czyli plastyka powłok brzusznych. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?

plastyka brzucha

Nadmiar wiotkiej skóry na brzuchu często staje się kompleksem wielu osób. Ta przypadłość może być niezwykle uciążliwa tym bardziej, że w wielu przypadkach nie udaje jej się wyeliminować dietą czy ćwiczeniami. Za nadmiar skóry odpowiadają najczęściej przebyte ciąże i zabiegi bariatryczne, duża i szybka reedukacja masy ciała, czy po prostu wiek. To właśnie z tego powodu coraz więcej kobiet ale również mężczyzn szuka pomocy u chirurgów plastyków. Doprowadzić swoje ciało do atrakcyjnego wyglądu można za pomocą abdominoplastyki, czyli operacji plastycznej powłok brzusznych. O tym czym jest ten zabieg, jak się do niego przygotować i jakich efektów można się spodziewać po jego wykonaniu rozmawiamy z dr Tomaszem Mierzwińskim – chirurgiem z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Szybkie odpowiedzi

Czym jest zabieg abdominoplastyki?

Abdominoplastyka to operacja plastyczna powłok brzusznych, której celem jest redukcja nadmiaru skóry na brzuchu wraz z tkanką tłuszczową i wzmocnienie mięśni.

Jak wygląda zabieg abdominoplastyki?

Zabieg abdominoplastyki trwa ok. 3 godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a cięcie chirurgiczne biegnie poziomo nad wzgórkiem łonowym.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Zabieg abdominoplastyki może być wykonany wyłącznie u osób zdrowych, które na podstawie wykonanych badań i oceny przez chirurga stanu powłok brzusznych przeszły pozytywną kwalifikację do operacji.

Kiedy widoczne są efekty abdominoplastyki?

Pierwsze efekty po zabiegu abdominoplastyki widoczne są gołym okiem już miesiąc po zabiegu (po wygojeniu się rany), a są to zmiana proporcji brzucha w stosunku do reszty ciała, ładnie wymodelowana sylwetka, napięta i jędrna skóra na brzuchu, a u osób, które zmagały się z rozstępami ich brak.

Na czym polega abdominoplastyka?

Celem zabiegu abdominoplastyki jest redukcja nadmiaru skóry na brzuchu wraz z tkanką tłuszczową i wzmocnienie mięśni, co wpływa na zmianę jego wyglądu. Operacja rekomendowana jest osobom zdrowym, które pomimo prawidłowej diety i ćwiczeń nie mogą poradzić sobie z problemem luźnej, wiotkiej skóry. Operacja, która trwa ok. 3 godzin przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, a cięcie chirurgiczne biegnie poziomo nad wzgórkiem łonowym, a dokładnie od jednego do drugiego kolca biodrowego, przez co bliznę łatwo schować pod bielizną. Podczas zabiegu chirurg usuwa nadmiar skóry i tkanki podskórnej jak również przesuwa pępek w nowe miejsce. U osób, u których nastąpiło rozejście się mięśni prostych brzucha (tzw. przepuklina kresy białej) dodatkowo wykonuje się  szycie i wzmocnienie mięśni. Warto pamiętać, że abdominoplastyka to zabieg, który ma służyć poprawie wyglądu brzucha i jego wymodelowaniu, nie jest to operacja odchudzająca a zbyt wysoka waga stanowi przeciwskazanie do wykonania tego zabiegu. Operację często rozważają osoby z nadmiarem wiotkiej skóry, który nie stanowi dla nich wyłącznie problemu estetycznego ale wiąże się z trudnościami zdrowotnymi takimi jak bolesne otarcia, oparzenia, stany zapalne czy nawet infekcje grzybiczne.

Kto kwalifikuje się do zabiegu abdominoplastyki?

Zabieg abdominoplastyki może być wykonany wyłącznie u osób zdrowych, które na podstawie wykonanych badań i oceny przez chirurga stanu powłok brzusznych przeszły pozytywną kwalifikację do operacji. Do przeprowadzenia zabiegu konieczne jest wykonanie takich badań jak: grupa krwi, morfologia z rozmazem, kreatynina, oznaczenie poziomu glukozy, elektrolity (sód i potas), wskaźniki krzepnięcia, ogólne badanie moczu, USG jamy brzusznej, EKG oraz posiadanie aktualnego szczepienia na WZW typu B. Wśród przeciwskazań do wykonania abdominoplastyki wymienia się: nieuregulowane nadciśnienie tętnicze i cukrzycę, zaburzenia krzepliwości, skazy naczyniowe, ciążę lub karmienie piersią, nowotwory, epilepsję ale również toczące się infekcje ropne oraz stany zapalne w obrębie skóry na brzuchu.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu abdominoplastyki?

Hospitalizacja po zabiegu abdominoplastyki trwa zazwyczaj od jednej do dwóch dób. Niemniej jednak o wiele dłuższy jest okres pełnej rekonwalescencji, który uzależniony jest od rodzaju i rozległości zabiegu i trwa zazwyczaj ok. 4 – 6 tygodni. Po operacji u pacjentów występują typowe dla zabiegu objawy takie jak obrzęki, zaczerwienienie, napięcie mięśni, zasinienie oraz zwiększona ciepłota w operowanym miejscu, które znikają samoczynnie po upływie 2- 3 tygodni. Z uwagi na fakt dużej interwencji chirurgicznej wysiłek fizyczny zabroniony jest przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu. Do uprawiania sportu można wrócić dopiero po trzech miesiącach, ale pod warunkiem, że pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Dodatkowo zaraz po operacji nie można podnosić ciężkich przedmiotów, ale także małych dzieci – tych do dwóch lat – do dwóch tygodni po zabiegu, a tych starszych nawet do półtora miesiąca po zabiegu. Na czas gojenia się ran warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę i powstrzymać się od używek takich jak papierosy, czy alkohol, które zaburzają proces gojenia.

Zaraz po zabiegu każdy pacjent powinien nosić specjalne, elastyczne ubranie uciskowe, które przyspiesza proces gojenia się rany, ułatwia codzienne funkcjonowanie ale również wspomaga rekonwalescencję i modelowanie sylwetki. Ubranie powinno się nosić całą dobę – przez pierwsze dwa tygodnie od zabiegu, a przez okres kolejnych dwóch tylko w ciągu dnia.

Hospitalizacja po zabiegu abdominoplastyki trwa zazwyczaj od jednej do dwóch dób a okres pełnej rekonwalescencji, który uzależniony jest od rodzaju i rozległości zabiegu i trwa zazwyczaj ok. 4 – 6 tygodni.

Jakie są efekty abdominoplastyki?

Trzeba pamiętać, że abdominoplastyka to zabieg modelujący sylwetkę a nie wyszczuplający. Pierwsze efekty po operacji widoczne są gołym okiem już miesiąc po zabiegu (po wygojeniu się rany), a są to zmiana proporcji brzucha w stosunku do reszty ciała, ładnie wymodelowana sylwetka, napięta i jędrna skóra na brzuchu, a u osób, które zmagały się z rozstępami ich brak. Pacjenci zwracają również uwagę na wyszczuplenie brzucha i zmniejszenie obwodu pasa oraz optyczne podkreślenie rzeźby i mięśni brzucha. Abdominoplastyka ma również kojący efekt psychologiczny ponieważ pacjenci, którzy do tej pory musieli mierzyć się z kompleksami pozbywają się wstydu przed nieatrakcyjnym wyglądem brzucha.  Dochodzi u nich do eliminacji stanów depresyjnych czy uczucia przygnębienia, chętniej uczestniczą one w życiu towarzyskim jak również bez krępacji dokonują zakupów odzieżowych, czy korzystają z basenu lub kąpieli w morzu. Abdominoplastyka pozwala też pozbyć się problemów zdrowotnych takich jak bóle kręgosłupa czy pojawiające się otarcia, odparzenia, czy nawet infekcje.

Pierwsze efekty po zabiegu abdominoplastyki widoczne są gołym okiem już miesiąc po zabiegu (po wygojeniu się rany), a są to zmiana proporcji brzucha w stosunku do reszty ciała, ładnie wymodelowana sylwetka, napięta i jędrna skóra na brzuchu, a u osób, które zmagały się z rozstępami ich brak.

wstecz dalej