Zastanawiasz się nad liposukcją? Dowiedz się co warto wiedzieć przed wykonaniem zabiegu

co powinienes wiedziec o liposukcji

Wbrew pozorom liposukcja nie jest sposobem na walkę z otyłością a jedynie techniką modelowania ciała i poprawy jego proporcji dzięki usunięciu tkanki tłuszczowej z trudno dostępnych miejsc. Zabieg wykonuje się ją najczęściej w obszarach opornych na dietę i ćwiczenia, czyli w obrębie brzucha, pośladków, ud, ramion, talii ale również podbródka. Jeżeli zastanawiasz się nad zabiegiem liposukcji zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem w, którym razem z dr Tomaszem Mierzwińskim, chirurgiem z krakowskiego Szpitala na Klinach rozmawiamy o tym, co każda osoba powinna wiedzieć przed wykonaniem tego zabiegu.

Szybkie odpowiedzi

Czym jest zabieg liposukcji?

Liposukcja to zabieg polegający na odessaniu z wybranych obszarów ciała rozbitej tkanki tłuszczowej.

Kiedy widoczne są efekty zabiegu liposukcji?

Efekt liposukcji widoczny jest dopiero po zniknięciu typowej dla zabiegu opuchlizny, czyli po okresie ok. 6 tygodni.

Liposukcja – na czym polega zabieg?

Liposukcja klasyczna jest zabiegiem wykonywanym w pełnej narkozie. Czas trwania procedury zależy od obszaru ciała i wynosi od 30 minut do nawet trzech godzin. Przed przystąpieniem do liposukcji chirurg na ciele pacjenta zaznacza miejsca w obrębie, których będzie przeprowadzał zabieg. Następnie wykonuje niewielkie nacięcia w skórze pacjenta przez, które wprowadza specjalną igłę tzw. kaniulę (w większości przypadków na jeden obszar zabiegowy chirurg wykonuje ok.  2-3 nacięć o średnicy 3-5 mm). Kaniula połączona jest z urządzeniem odsysającym, które usuwa z organizmu wcześniej rozbitą tkankę tłuszczową. Po zakończeniu liposukcji chirurg zszywa wcześniej wykonane nacięcia lub je „skleja” za pomocą tzw. stripów i zakłada specjalny opatrunek uciskowy. Współczesna medycyna oprócz liposukcji klasycznej oferuje wiele innych metod przeprowadzenia zabieg wśród, których wyróżnia się liposukcję z użyciem ultradźwięków, laserową, wodną, czy rotacyjną. Trzeba pamiętać, że wybór techniki, którą zostanie przeprowadzona liposukcja zawsze dostosowywany jest do potrzeb, oczekiwań a także możliwości pacjenta a przede wszystkim jego kondycji zdrowotnej.

Z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów podczas jednego zabiegu nie powinno się przekraczać odsysania więcej niż 1,5 litra tłuszczu a zabieg powinien się ograniczać do dwóch obszarów.

Liposukcja klasyczna wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym a czas trwania zabiegu uzależniony jest od miejsca jego wykonania i wynosi od 30 minut do 3 godzin.

Jak przygotować się do zabiegu liposukcji?

Przed wykonaniem zabiegu bezwzględne jest przeprowadzenie wszystkich wymaganych badań celem wyeliminowania przeciwskazań do zabiegu i realizowanie planu przedoperacyjnego, który zalecił nam lekarz prowadzący.

Na trzy tygodnie przed planowaną liposukcją powinno odstawić się leki rozrzedzające krew oraz te zawierające kwas acetylosalicylowy takie jak aspiryna, ponieważ obniżają one poziom krzepliwości krwi a co za tym idzie, zwiększają ryzyko krwotoku zarówno w trakcie zabiegu jak i po jego zakończeniu. Z podobnych przyczyn u kobiet rekomendowane jest również zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz hormonalnej terapii zastępczej (zawierającej estrogeny), na 3 tygodnie przed zabiegiem i dwa tygodnie po nim.

Na tydzień przed liposukcją pacjenci powinni ograniczyć lub całkowicie wyeliminować używki takie jak palenie papierosów oraz picie alkoholu. Zawarte w nich substancje wpływają bowiem na ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych takich jak obrzęki, czy zasinienia w miejscu wykonywania zabiegu.

Na dzień przed zabiegiem całkowicie powinno odstawić się papierosy, ponieważ zawarte w nich nikotyna i tlenek węgla nie zdążą się już wypłukać z naszego organizmu a co za tym idzie mogą stanowić powód do gorszego gojenia się tkanek jak i ich niedotlenienia.

To o czym również warto pamiętać to fakt, aby skóry poddawanej zabiegowi nie golić za pomocą wosku czy depilatora, nie wystawiać na działanie promieni słonecznych, jak również uważać na kosmetyki, które mogą wywoływać podrażnienia. Nie zaleca się również stosowania diety celem redukcji masy ciała.

Szybkie odpowiedzi

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu liposukcji?

  • Na trzy tygodnie przed zabiegiem odstaw leki rozrzedzające krew oraz zawierające kwas acetylosalicylowy. Kobietom rekomendowane jest również odstawienie antykoncepcji hormonalnej oraz hormonalnej terapii zastępczej zawierającej estrogeny.
  • Na tydzień przed zabiegiem ogranicz lub całkowicie odstaw picie alkoholu i palenie papierosów
  • Na dzień przed zabiegiem: nie pal, nie używaj wosku lub depilatora w miejscu planowanego zabiegu, uważaj na kosmetyki, które mogą podrażnić skórę

Rekonwalescencja po zabiegu liposukcji?

Hospitalizacja po zabiegu liposukcji trwa zwykle 2 doby. W czasie pobytu pacjenta w szpitalu podawane są leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. Po zabiegu na ciele mogą pojawić się zasinienia, opuchlizna jak również brak czucia w miejscu, w którym wykonywana była liposukcja. Objawy te są normalnie i nie powinny stanowić powodu do niepokoju, w większości przypadków ustępują one samoczynnie do 3 miesięcy od przeprowadzenia liposukcji. To właśnie tyle potrzebuje nasz organizm na regenerację a dokładnie na odbudowanie naczyń krwionośnych i pełną rekonwalescencję. W miarę upływu czasu siniaki i opuchlizna znikają, a skóra po odessaniu zaczyna dopasowywać się do nowego kształtu ciała. Dlatego tak niezwykle istotne jest aby przez 6 tygodni  po operacji nosić specjalny bandaż uciskowy lub gorset, który ma za zadanie minimalizować opuchliznę ale również zapobiegać deformacjom świeżo wymodelowanego obszaru ciała. Powrót do pracy i codziennych obowiązków możliwy jest praktycznie zaraz po opuszczeniu szpitala, ale warto unikać zbyt intensywnej aktywności fizycznej przez pierwsze dwa tygodnie od zabiegu.

Kiedy spodziewać się pierwszych efektów po zabiegu liposukcji?

Opuchlizna pojawiająca się po zabiegu liposukcji niestety nie pozwala się cieszyć jego efektami przez pierwsze tygodnie. Proces gojenia się tkanek i ich formowania jest powolny i uzależniony od metody, którą przeprowadzony był zabieg. Po około sześciu tygodniach pacjenci widzą efekty w postaci zmniejszenia się obwodu danej partii ciała, czy zaniku cellulitu. Aby efekty liposukcji były jak najlepsze trzeba przestrzegać zaleceń pooperacyjnych ale również trochę pomóc naszemu organizmowi poprzez wykonywanie masażu limfatycznego, czy korzystanie z zabiegów endermologii, które możliwe są do przeprowadzenia już 10 dni po zabiegu. Ważna jest również dobrze zbilansowana dieta, dobre nawodnienia organizmu oraz umiarkowana aktywność fizyczna, które razem z zabiegami na ciało wspierają rekonwalescencję, niwelują obrzęki i zapobiegają powstaniu ewentualnych nierówności.

Efekt liposukcji widoczny jest dopiero po zniknięciu typowej dla zabiegu opuchlizny, czyli po okresie ok. 6 tygodni.

wstecz dalej