Pierwsze zabiegi raka endometrium ze wsparciem robota chirurgicznego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce dzięki zaangażowaniu Grupy NEO Hospital

pierwsze zabiegi raka endometrium ze wsparciem robota chirurgicznego

25 kwietnia 2024 roku Mazowiecki Szpital Specjalistyczny imienia dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce przeprowadził pierwsze robotyczne operacje raka endometrium. Zabiegi te zrealizowano przy użyciu zaawansowanego robota chirurgicznego, co stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia dostępności do nowoczesnych metod leczenia dla pacjentek zmagających się z tym rodzajem nowotworu w regionie. Finansowanie operacji zostało zapewnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Implementacja robotyki chirurgicznej w szpitalu w Ostrołęce była możliwa dzięki współpracy z Grupą NEO Hospital. W marcu tego roku grupa ta wprowadziła robotykę chirurgiczną w modelu podwykonawczym w urologii, co umożliwiło przeprowadzenie tych innowacyjnych operacji ginekologicznych. To ważne osiągnięcie otwiera nowe perspektywy dla leczenia raka endometrium i jest nadzieją na poprawę jakości życia pacjentek.

Zabiegi polegały na usunięciu macicy u pacjentek z rozpoznanym rakiem trzonu macicy. Leczenie chirurgiczne jest rekomendowaną formą terapii w przypadku większości kobiet z tym nowotworem. Nowoczesna medycyna oferuje różnorodne opcje chirurgiczne, w tym techniki mało inwazyjne takie jak laparoskopia i operacje robotyczne. Jak wyjaśnia dr n. med. Marcin Opławski, ginekolog onkolog:

Chirurgia robotyczna wyróżnia się wyjątkową precyzją, co pozwala na dokładne dotarcie do trudno dostępnych struktur, które mogą być trudne do uwidocznienia podczas tradycyjnych procedur chirurgicznych. Tego rodzaju operacje przynoszą pacjentkom liczne korzyści w tym znacznie mniejsze ryzyko powikłań okołooperacyjnych oraz minimalne nacięcia skóry o średnicy około 1 cm. Stabilność obrazu zapewniana przez roboty chirurgiczne oraz eliminacja naturalnego drżenia rąk chirurga dodatkowo zmniejsza ryzyko powikłań w trakcie i po operacji. Dzięki temu pacjentki doświadczają mniej dolegliwości bólowych, tracą mniej krwi i są mniej narażone na infekcje.

Skrócenie czasu rekonwalescencji, minimalna inwazyjność zabiegu oraz bardziej estetyczne blizny znacząco przyczyniają się do poprawy jakości życia pacjentek po operacji. Zastosowanie robotyki w procedurach na endometrium jest szczególnie korzystne dla pacjentek z nadwagą. Dzięki technologii małoinwazyjnej, minimalizuje się ryzyko komplikacji związanych z gojeniem ran oraz zmniejsza potrzebę długotrwałej rehabilitacji, co jest częstym wyzwaniem w tej grupie pacjentek.

Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64