Movember – akcja z wąsem!

szpital na klinach uczestnikiem kongresu zdrowia polakow one health jedno zdrowie

Właśnie rozpoczął się Movember! – trwająca cały miesiąc akcja, która stanowi połączenie angielskich słów moustache – wąsy i november – listopad. Listopad jest miesiącem zdeterminowanej walki o męskie zdrowie zaś wąsy, będące symbolem tej kampanii mają tą troskę sygnalizować i komunikować. Movember to przede wszystkim akcja mająca na celu podnoszenie świadomości i edukacja w zakresie profilaktyki przeciwnowotworowej, objawów związanych z rozwojem raka prostaty i jąder oraz informowanie o nowoczesnych metodach diagnostyki i leczenia tych nowotworów. Kampania sprzyja podnoszeniu ważnych tematów, które mają za zadanie wprowadzić pozytywne zmiany dla zdrowia mężczyzn, ponieważ jak zgodnie podkreślają specjaliści im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na sukces leczenia.

Rak prostaty jest aktualnie najczęstszym nowotworem występującym wśród mężczyzn w Polsce a  zachorowalność na ten typ nowotworu w naszym kraju sięga rocznie ok. 14 tys. i 6 tys. zgonów. Nowotwór ten wśród mężczyzn cechuje się najwyższym współczynnikiem wzrostu zachorowalności, przy jednoczesnym wzroście śmiertelności, a w naszym kraju odsetek pięcioletnich przeżyć chorych na ten nowotwór jest znaczne niższy niż w innych krajach Europy Zachodniej i wynosi 67% w stosunku do 83% w krajach UE. Jak wyjaśnia dr n. med. Paweł Wisz – urolog z krakowskiego Szpitala na Klinach:

Mężczyźni często unikają rozmów na temat swojego zdrowia, zwłaszcza jeśli dotyczą one wrażliwych kwestii związanych z ich układem moczowo-płciowym. Tymczasem rak prostaty coraz częściej diagnozowany jest u młodych mężczyzn, po 45 roku życia i jest to obecnie najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn w Polsce. Na szczęście rak prostaty, czy jąder powoli przestaje być tematem tabu a dbanie o zdrowie i profilaktyka staje się dobrą praktyką, świadomym wyborem i elementem nowoczesnego stylu życia wielu mężczyzn.

Powszechną jest teza, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie jest profilaktyka. Dlatego rutynowe badania takie jak oznaczenie poziomu PSA i wykonanie badania per rectum, czy badania USG do swoje go kalendarza powinni wpisać, wszyscy panowie od  45 roku życia, a ci z obciążeniami genetycznymi już po ukończeniu 40 roku życia. Warto pamiętać, że tak jak nasz samochód również jądra i prostata wymagają systematycznego przeglądu i sprawdzenia a jeśli będziemy je badać regularnie to unikniemy poważniejszych napraw.  Reagowanie nawet na najmniejsze objawy może uratować męskie życie a jest to szczególnie istotne w przypadku młodszych mężczyzn, u których nowotwór prostaty zwykle jest bardziej agresywny.

wstecz dalej
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..