Grupa NEO Hospital wspiera rozwój robotyki w Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu

grupa neo hospital zwiekszyla przychody w r o ponad

Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu wykonuje zabiegi raka prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci w ramach kontraktu z NFZ. Do szpitala mogą zgłaszać się pacjenci z całego województwa. Operacje przeprowadza dr n. med. Paweł Wisz, specjalista w zakresie urologii robotycznej.

Rak prostaty, zwany także rakiem gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Zachorowalność na raka prostaty w Polsce dotyczy blisko 20 tys. mężczyzn rocznie.

Prostatektomia radykalna wykonywana przy wsparciu robota chirurgicznego to aktualnie najbardziej zaawansowana technologicznie metoda operacyjnego leczenia raka prostaty, w której ruchy dłoni chirurga przekładane są na ruchy ramion robota wewnątrz ciała pacjenta. Jak tłumaczy dr n. med. Paweł Wisz:

Lepsza wizualizacja pola operacyjnego i kontrola nad mikroinstrumentami oraz większa ruchomość narzędzi pomagają w precyzyjnym usunięciu prostaty, jednocześnie ograniczając uszkodzenia włókien nerwowych i naczyń krwionośnych w jej pobliżu, które są krytyczne dla funkcji trzymania moczu i erekcji. Według badań klinicznych około 80% pacjentów po zrobotyzowanej prostatektomii prawidłowo trzyma mocz miesiąc po operacji, a po roku aż 96%. Dzięki zastosowaniu robotyki w operacyjnym leczeniu raka prostaty inwazyjność zabiegu ulega zmniejszeniu przez co ograniczane są dolegliwości bólowe oraz powikłania a pacjenci krócej przebywają w szpitalu i mogą liczyć na znacznie szybszą rekonwalescencję. – dodaje dr n. med. Paweł Wisz.

Jak w przypadku każdego zabiegu operacyjnego, jednym z najważniejszych czynników, wpływających nie tylko na czas samego zabiegu, ale i na jego skuteczność jest doświadczenie osoby, która go wykonuje. W przypadku operacji z pomocą robotów doświadczenie lekarza w pracy z danym urządzeniem jest szczególnie ważne. Istotne jest również odpowiednie wyszkolenie lekarza.

Uruchomienie programu w Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu było możliwe dzięki wykorzystaniu modelu podwykonawczego.

– Model podwykonawczy umożliwia szpitalom skuteczne współdzielenie zasobów, co ma kluczowe znaczenie w warunkach ograniczeń finansowych. Szpitale, korzystając z elastycznego podejścia nie tylko minimalizują koszty, ale również efektywnie zarządzają dostępnymi zasobami, zwiększając tym samym skalę świadczeń medycznych. Szpitale, korzystając z gotowych rozwiązań i ekspertyzy partnerów, osiągają zdolność wykonywania zaawansowanych procedur chirurgicznych zdecydowanie szybciej, co z kolei przyczynia się do poprawy standardu opieki medycznej. – wyjaśnia Joanna Szyman prezeska NEO Hospital.

Efektywne wykorzystanie zasobów, dostęp do wyspecjalizowanej kadry oraz transfer wiedzy zwiększają standardy świadczeń, prowadząc do zadowolenia pacjentów i budowania renomy szpitala na rynku.

Wdrażanie modelu podwykonawczego w obszarze robotyki chirurgicznej stanowi istotny krok w kierunku poprawy efektywności całego systemu zdrowia. Elastyczność modelu pozwala na szybkie dostosowanie się do zmieniających się warunków, co może przyczynić się do optymalizacji procesów klinicznych i zarządczych.

wstecz dalej
Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..