Grupa NEO Hospital wspiera wdrożenie robotyki chirurgicznej Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie

grupa neo hospital wspiera wdrozenie robotyki chirurgicznej miejskim szpitalu zespolonym w olsztynie

Innowacje stają się kluczowym elementem przekształceń sektora medycznego. Jednym z obszarów, który prężnie rozwija się, jest robotyka chirurgiczna, oferująca nowoczesne i precyzyjne rozwiązania dla procedur operacyjnych. W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie rozpoczęła się właśnie nowa era chirurgii, a Dyrektor Rafał Laszczak ogłosił ogromny sukces placówki.

W połowie grudnia przeprowadzono z udziałem dr n. med. Pawła Wisza pierwsze operacje usunięcia raka prostaty z wykorzystaniem robota, co stanowi kamień milowy dla olsztyńskiej placówki. To wydarzenie zapowiada powstanie Olsztyńskiego Centrum Chirurgii Robotycznej, które specjalizować się będzie w zabiegach usunięcia raka prostaty oraz raka endometrium z wykorzystaniem tej nowoczesnej technologii.

Kluczową rolę w tym projekcie odgrywa model podwykonawczy, który umożliwia szpitalowi dostęp do zaawansowanych technologii, jednocześnie ograniczając koszty. W ramach tego podejścia, część zabiegów zostanie zlecona doświadczonemu partnerowi NEO Hospital. Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, podkreśla, że to racjonalne podejście, które pozwala uniknąć konieczności zakupu własnego sprzętu, jednocześnie oferując pacjentom najnowocześniejsze zabiegi.

Decyzja o wyborze modelu partnerskiego otwiera także nowe perspektywy rozwoju personelu medycznego. Projekt przewiduje szkolenia dla kadry szpitala, co przyspiesza zdolność placówki do wykonywania procedur zabiegowych z wykorzystaniem robota da Vinci na wysokim poziomie jakości.

Joanna Szyman, Prezes NEO Hospital, podkreśla, że liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce wykonanych przy użyciu robotów chirurgicznych dynamicznie rośnie. W tym roku już blisko połowa zabiegów operacji raka prostaty odbywa się z wykorzystaniem robotów. Olsztyńskie Centrum ma szansę stać się liderem w regionie, oferując pacjentkom dostęp do nowoczesnych, małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Nowatorski model podwykonawczy w chirurgii robotycznej zdobywa popularność, przynosząc korzyści zarówno dla placówek medycznych, jak i dla pacjentów. W listopadzie w modelu podwykonawczym z zaangażowaniem NEO Hospital uruchomiono zabiegi w zakresie leczenia rak prostaty z wykorzystaniem robota w Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

Robotyka chirurgiczna jako dziedzina medycyny, przeszła imponującą ewolucję przez ostatnie ćwierćwiecze. Od momentu swojego pojawienia się, zdolności i zakres zastosowań robotów chirurgicznych znacząco się poszerzyły. Korzyści płynące ze wsparcia robotów chirurgicznych stały się powszechnie akceptowane, zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. Obecnie, na świecie przeprowadza się przy ich użyciu ponad 200 różnych typów zabiegów chirurgicznych, co ilustruje rosnącą rolę technologii w dziedzinie medycyny.

Kluczowymi czynnikami, determinującymi wzrost rynku robotów chirurgicznych, są zjawiska demograficzne. Rosnące zapotrzebowanie na automatyzację w branży opieki zdrowotnej wynika nie tylko z ogólnego postępu technologicznego, ale także z konieczności radzenia sobie z wyzwaniami związanymi ze starzeniem się społeczeństwa. Wzrost liczby osób starszych oraz rosnąca skala chorób przewlekłych stawiają przed systemem zdrowia nowe wyzwania, które można efektywnie pokonać dzięki zastosowaniu technologii robotycznych w chirurgii.

Wspieranie rozwoju robotyki chirurgicznej w Polsce obejmuje również zmiany w polityce refundacyjnej oraz inicjatywach publicznych, dotyczących finansowania zabiegów z wykorzystaniem robotów. Szczególnie istotne jest wsparcie w obszarze operacyjnego leczenia nowotworów, takich jak rak prostaty, rak trzonu macicy czy rak jelita grubego. Poprawa dostępu do nowoczesnych metod leczenia stawia polski system ochrony zdrowia na nowym poziomie efektywności i jakości opieki.

Można spodziewać się, że model w obliczu tego dynamicznego rozwoju model podwykonawczy będzie inspiracją dla kolejnych placówek, dążących do podniesienia jakości opieki przy jednoczesnym racjonalnym zarządzaniu zasobami.

Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64