Rak – globalne wyzwanie – XXII Światowy Dzień Walki z Rakiem 2022 (World Cancer Day)

xxii swiatowy dzien walki z rakiem

Rak jest głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. 14 grudnia 2020 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem opublikowała zaktualizowane nowe szacunki dotyczące globalnego obciążenia rakiem (GLOBOCAN), wskazując, że w 2020 r. liczba zachorowań na raka wzrosła do 19,3 miliona przypadków, a rak na całym świecie przyczynił się do 10 milionów zgonów.

Działania związane z pandemią prowadziły i prowadzą do znacznych zaburzeń funkcjonowania społeczno- -gospodarczego, w tym modyfikacji sposobu organizacji systemów ochrony zdrowia, które dodatkowo musiały zostać zaadaptowane do przyjęcia znacznej liczby nadmiarowych pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Profilaktyka to obszar w onkologii, który najbardziej został dotknięty przez pandemię COVID-19. Pandemia jak również działania przeciwepidemiczne miały wpływ również na wiele aspektów stylu naszego życia takich jak  aktywność fizyczna, dieta i związane z nią nadwaga i otyłość, spożycie alkoholu, czy palenie tytoniu, które są powiązane z pierwotnym zapobieganiem nowotworom.

Wpływ COVID-19 na raka

Pandemia COVID-19 wymogła znaczną rekonfigurację usług onkologicznych i ścieżek opieki na całym świecie. Ośrodki medyczne musiały dostosować się do życia w dobie pandemii, aby chronić swoich podatnych pacjentów onkologicznych przed infekcją, zapewniając jednocześnie opiekę pomimo ograniczonych zasobów i personelu.  Wpływ koronawirusa  jest odczuwalny na całym świecie ale w różny sposób ze względu na duże różnice w seroprewalencji, istniejącą infrastrukturę medyczną oraz dostępne możliwości i zasoby opieki zdrowotnej.

Zgodnie z szacunkami ok.  2,3 miliona operacji nowotworowych zostało opóźnionych lub odwołanych podczas pierwszego szczytu pandemii a inna globalna analiza modelowania sugerowała, że ​​około 38% operacji onkologicznych i 82% łagodnych zabiegów chirurgicznych mogło zostać przełożonych podczas pandemii. Z kolei inne badania wyraźnie podkreśliły, że nawet niewielkie opóźnienia w zabiegu chirurgicznym u pacjentów onkologicznych mogą mieć znaczący wpływ na przeżycie i rokowania tej grupy pacjentów.

Opóźnieniem lub brakiem wykonywania dotknięte zostały również badania profilaktyczne a wiadomo, że testy przesiewowe, takie jak wymazy cytologiczne, mammografia, kolonoskopia, badania obrazowe płuc są kluczowym narzędziem prewencji i powodują, że odsetek pięcioletnich przeżyć jest konsekwentnie wyższy, gdy choroba nowotworowa zostaje wykryta we wczesnym stadium. Zgodnie z badaniem opublikowanym w British Medical Journal opóźnienie w wykonywaniu badań przesiewowych, a co za tym idzie we wczesnym postawieniu diagnozy, w przypadku kiedy leczenie raka jest opóźnione nawet tylko o miesiąc powoduje od 6% do 13% większe ryzyko zgonu.

Ograniczone badania przesiewowe w dobie pandemii nie są jedynym czynnikiem mającym wpływ na rozwój chorób nowotworowych.  Zwiększone spożycie alkoholu i zmniejszona aktywność fizyczna, a także otyłość – również zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Sytuacja nowotworowa w Polsce na tle innych krajów OECD

Z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów opublikowanego w styczniu 2022 wynika, że mamy ponad  171 tys. nowych zachorowań na nowotwory rocznie i ponad 100 tys. zgonów z ich powodu. W Polsce nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów odpowiadając odpowiednio za  25,7% zgonów mężczyzn i 23,2% zgonów kobiet. Stanowią one istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25–64 lat). Zjawisko to szczególnie dotyczy populacji kobiet, ponieważ to właśnie u nich  od kilku lat nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów w przed 65. rż. Odpowiadają one odpowiednio za 31,7% zgonów u młodych kobiet i 46,8% u tych w średnim wieku.

Jak te wyniki wyglądają na tle innych krajów OECD? Z raportu „Health at a Glance” opublikowanego w 2021 r. wynika, że co prawda wskaźnik zachorowalności na nowotwory w Polsce jest relatywnie niski (zachorowania dotyczą 267 osób na 100 tys. mieszkańców, dla większości krajów OECD, średnia wynosi 294), za to  wskaźnik umieralności z powodu raka w naszym kraju  jest jednym z najwyższych (wynosi 228 zgonów na 100 tys. mieszkańców, przy średniej OECD 191 zgonów na 100 tys. populacji). W statystykach dotyczących umieralności zajmujemy czwarte miejsce zaraz za Węgrami, Słowacją i Łotwą. Statystyki te nie napawają optymizmem pomimo, że w porównaniu z danym z 2017 r. umieralność zmniejszyła się z 237 do 228 zgonów na 100 tys. populacji  a zachorowalność  zestawieniu z 2018 r.  wzrosła – z 254 na 267 na 100 tys. populacji – co może sugerować poprawę w zakresie wczesnej diagnostyki nowotworów.

Raport wykazał, że to właśnie nowotwory w krajach OECD stanowią drugą po schorzeniach układu krążenia przyczynę zgonów, stanowiąc w strukturze wszystkich zgonów aż 24%. Wśród nowotworów mających największy wpływ na śmiertelność pierwsze miejsce w 2019 r.  zajmował zarówno u kobiet jak i mężczyzn: rak płuca, następnie  rak jelita grubego, piersi u kobiet oraz rak prostaty.

Nowoczesne technologie w chirurgii onkologicznej  

Pojęcie innowacja jest ogólnie używane w odniesieniu do badań i rozwoju w zakresie nowych leków i technologii medycznych. Innowacja odnosi się również do kreatywnych i zaawansowanych technologicznie sposobów organizowania i świadczenia opieki zdrowotnej, zarządzania informacjami, skutecznego reagowania na potrzeby pacjentów, opracowywania nowych modeli biznesowych w celu zwiększenia efektywności a przy okazji dbania o zrównoważony rozwój. W tym kontekście na znaczeniu zyskuje chirurgia robotyczna. Precyzyjna chirurgia z użyciem robotów ułatwia opiekę nad pacjentem onkologicznym zarówno na poziomie bloku operacyjnego pozwalając na mniejszy uraz chirurgiczny, wysoką precyzję operacji, czy niższe ryzyko powikłań i infekcji, skracając znacząco okres trwania rekonwalescencji. Innowacje w zakresie leczenia pacjentów onkologicznych mogą przyczyniać się do ich bardziej produktywnego, zdrowego i satysfakcjonującego życia.

wstecz dalej