Operacyjne leczenie przepuklin – którą metodę wybrać?

operacyjne leczenie przepuklin ktora metode wybrac

Europejskie Centrum Leczenia Przepuklin

Leczenie przepuklin z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych. Zadzwoń: 12 267-40-64 Wyślij wiadomość Przejdź na stronę

Jeśli konieczna jest chirurgiczna naprawa przepukliny, warto mieć wybór, czy operacja będzie małoinwazyjna, czy operacje wykona chirurg czy chirurg ze wsparciem robota da Vinci. Oto, co powinieneś wiedzieć o zabiegach przepukliny.

Przepuklina jest bardzo powszechną dolegliwością zdrowotną, a chirurgiczna naprawa różnych typów przepukliny jest dość rutynowa. Ale podejście do tej operacji zmieniło się wraz z postępem technologii, ponieważ techniki chirurgiczne stały się bardziej zaawansowane. Podstawą jest tradycyjna otwarta chirurgia, ale wiele zabiegów wykonuje się dziś laparoskopowo, minimalnie inwazyjną techniką wykonywaną przez małe nacięcia w ciele. A niektóre minimalnie inwazyjne operacje wykonywane są za pomocą robota.

W jakich sytuacjach chirurgia robotyczna jest cennym wyborem? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące rodzaju przepuklin, sposobów operacji oraz stanu zdrowia po ich przeprowadzeniu.

Po pierwsze: co to jest przepuklina?

Przepukliny to słabości lub wady otrzewnej lub pasm tkanki mięśniowej, które utrzymują narządy jamy brzusznej na miejscu. Istnieje kilka rodzajów przepuklin. Na przykład przepukliny udowe są rzadkie i występują głównie u kobiet. Przepuklina rozworu przełykowego ma miejsce, gdy część żołądka przemieszcza się do jamy klatki piersiowej. Wokół pępka pojawia się przepuklina pępkowa. A przepuklina w bliźnie pooperacyjnej jest wynikiem wcześniejszego nacięcia chirurgicznego. Jedną z najczęstszych przepuklin jest przepuklina pachwinowa, która częściej występuje u mężczyzn. Szczególnym rodzajem tej przepukliny jest tzw. przepuklina pachwinowa prosta, której powodem może być ubytek w ścianie kanału pachwinowego. Wyjątkowym wyzwaniem dla chirurga są nawrotowe przepukliny, pojawiające się w wyniki niepowodzenia poprzedniej operacji.

Czym jest chirurgia robotyczna i czym różni się od chirurgii laparoskopowej?

Chirurgia laparoskopowa i robotyczna to minimalnie inwazyjne procedury leczenia przepukliny. W obu tych technikach narzędzia są wprowadzane do ciała pacjenta przez jednocentymetrowe nacięcia a zabieg jest wykonywany z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu medycznego. Ale podczas gdy w chirurgii laparoskopowej chirurg trzyma instrumenty w swoich dłoniach, w chirurgii robotycznej te instrumenty są obsługiwane przez robota, który jest kontrolowany przez chirurga z poziomu specjalnej konsoli.

W porównaniu do operacji otwartej przepukliny, zarówno laparoskopowa, jak i zrobotyzowana chirurgia prowadzi do mniejszego bólu pooperacyjnego, mniejszej liczby powikłań, a także mniejszej ilości infekcji ran oraz wiąże się z krótszym okresem rekonwalescencji oraz szybszym powrotem do regularnej aktywności życiowej i zawodowej.

Czy chirurgia robotyczna to właściwy wybór?

Wybór chirurgii zrobotyzowanej ma wiele zalet. Platforma robotyczna zapewnia chirurgowi lepszą widoczność i bardziej precyzyjne ruchy, powoduje mniejsze uszkodzenia otaczających tkanek i naczyń krwionośnych jak również  zmniejsza pooperacyjne dolegliwości bólowe.

Robot pozwala na bardziej złożoną pracę. Główną techniczną przewagą chirurgii robotycznej w porównaniu z laparoskopią jest to, że narzędziami robotów można poruszać w znacznie większym zakresie niż narzędziami laparoskopowymi. Zakres ruchomości narzędzi robotycznych to aż 560 stopni.

Zalety chirurgii robotycznej sprawiają, że niektóre rodzaje przepukliny mogą być wyłącznie leczone robotowo – alternatywą jest wówczas rozległa operacja otwarta, która powoduje powstawanie rozległych blizn, zrostów, bólu i ryzyka infekcji. Przykładem takiej przepukliny jest przepuklina powstała w wyniku ciąży, gdzie duży ubytek pomiędzy mięśniami ściany brzusznej wymaga zaszycia i położenia specjalnej siatki wzmacniającej. Dzięki praktycznie nieograniczonej swobodzie ruchu narzędzi robotycznych, chirurg może wykonać zeszycie mięśni od wewnątrz, co jest niezwykle trudne laparoskopowo i zwykle wymaga operacji otwartej. Tysiące kobiet zmaga się z tym problemem i często nie decyduje się na operację z obawy przed dużą operacją otwartą. Innym przykładem, równie częstym, są przepukliny nawrotowe po poprzednich (otwartych lub laparoskopowych) operacjach przepuklin pachwinowych. Nawrót w takich przypadkach jest zwykle spowodowany przesunięciem się siatki lub powstaniem dużego ubytku w miejscu poprzedniej operacji. Również w takim wypadku chirurdzy zwykle decydują się na wykonanie operacji otwartej. W takim wypadku chirurgia robotyczna praktycznie jest nie do zastąpienia przez tradycyjną laparoskopię z uwagi na złożoność i bardzo trudny dostęp, zwłaszcza jeśli jest potrzeba zeszycia przerwanych tkanek.

Czas pobytu w szpitalu jest krótszy a dzięki zmniejszeniu urazów tkanek i mniejszych nacięć pacjenci, którzy przeszli zrobotyzowane i inne małoinwazyjne operacje naprawy przepukliny, szybciej wracają do normalnej aktywności. Dla przykładu zgodnie z danymi  z retrospektywnego, wieloośrodkowego, nierandomizowanego, kontrolowanego badania klinicznego oceniającego zastosowanie systemu chirurgicznego da Vinci w zabiegach naprawy przepukliny pachwinowej w porównaniu z otwartymi zabiegami chirurgicznymi, pacjenci, którzy przeszli operację przepukliny pachwinowej za pomocą da Vinci, mieli niższy odsetek powikłań po operacji od czasu opuszczenia szpitala do 30 dni po operacji w porównaniu z pacjentami, którzy przeszli operację otwartą. Zgodnie z danymi chirurgia robotyczna umożliwia również  skrócenie  okresu hospitalizacji i rekonwalescencji ponieważ pacjenci, którzy mieli operację przepukliny pachwinowej przy użyciu technologii da Vinci, pozostawali w szpitalu krócej niż pacjenci którzy mieli otwartą procedurę.

Kluczowe jest doświadczenie chirurga

Oznacza to, że pacjenci rozważający operacje z użyciem robota powinni zadawać wiele pytań o to, jak długo szpital posiada system robotyczny i ile operacji tego samego typu zostało wykonanych przez ich indywidualnego lekarza.

Wiele napraw przepukliny polega na założeniu protezy siatkowej, małej „łaty”, która pomaga zamknąć ubytek i zmniejsza częstość nawrotów przepukliny. W przypadku dużych przepuklin wykonanie tej procedury jest znacznie bardziej złożone i wymaga dużej precyzji, stąd tak dużym wsparciem dla chirurga w takiej sytuacji jest robot.

wstecz dalej