Nie ignoruj przepukliny. Dowiedz się o laparoskopowych metodach naprawy przepuklin

nie ignoruj przepukliny dowiedz sie o laparoskopowych metodach naprawy przepuklin

Centrum Leczenia Przepuklin

Leczenie przepuklin z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych. Zadzwoń: 12 267-40-64 Wyślij wiadomość Przejdź na stronę

Przepuklina to nic innego jak nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza jamę ciała, w której powinna się naturalnie znajdować. Schorzenie może dotyczyć przełyku, kręgosłupa, jednak najczęściej powstaje w jamie brzusznej. Wraz z upływem czasu przepuklina powiększa się, jej objawy się nasilają, jak również zwiększa się ryzyko powikłań, które niekiedy mogą być bardzo groźne w skutkach. Często jedynym sposobem na pozbycie się przepukliny okazuje się zabieg chirurgiczny. Na przeciw wszelkim obawom odnośnie operacji wychodzą zabiegi z wykorzystaniem laparoskopii lub chirurgii robotycznej.

Metody chirurgicznego leczenia przepuklin takie jak laparoskopia i metoda robotyczna znajdują coraz większą liczbę zwolenników, zarówno wśród samych chirurgów, jak i ich pacjentów. Ich wykorzystanie pozwala na łatwość wykonania samego zabiegu, brak bolesnej rany w miejscu operowanej okolicy/operowanego miejsca, minimalizację bólu pooperacyjnego, niewielki odsetek powikłań i zakażeń oraz lepszy efekt kosmetyczny w postaci trzech maleńkich blizn. W większości przypadków umożliwiają one również pacjentowi powrót do pełnej aktywności już po 2 tygodniach od zabiegu. Dodatkowo, metody te minimalizują odsetek nawrotu przepuklin nawet do 5%. Jeżeli więc bierzesz pod uwagę chirurgiczne leczenie przepukliny metodą laparoskopową niniejsze informacje pozwolą zrozumieć istotę choroby, jak i  samego zabiegu naprawczego.

Skąd się bierze przepuklina?

Do powstania przepukliny dochodzi wskutek osłabienia tkanek budujących ściany jam ciała, czyli najczęściej w wyniku wzmożonego ciśnienia śródbrzusznego. Do podniesienia wartości ciśnienia krwi przyczyniają się nadmierny wysiłek fizyczny, częste zaparcia, przewlekła choroba obturacyjna płuc, czy przerost gruczołu krokowego. Może ona również stanowić powikłanie niektórych chorób autoimmunologicznych czy cukrzycy, w wyniku których dochodzi do zmniejszenia wytrzymałości tkanek. Często uwidacznia się również w okolicy blizny po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym. Warto pamiętać, że przepuklina może powstać u każdego, niezależnie od wieku, może być wrodzona i nabyta, powiększa się z czasem ale nigdy sama nie znika i czasami jedynym sposobem jej usunięcia jest zabieg operacyjny.

Jak rozpoznać przepuklinę?

Najczęściej pacjenci zwracają się do lekarza kiedy zauważą elastyczny guzek lub uwypuklenie pod skórą w okolicy nadbrzusza, pachwiny, pępka czy blizny pooperacyjnej. Guzek ten powiększa się zwykle podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, kaszlu lub  parcia na mocz czy stolec. Dodatkowymi objawami są zwykle ból w okolicy nabrzmienia oraz zaburzenia w  funkcjonowaniu chorego narządu. Pierwszym etapem rozpoznania przepukliny jest zazwyczaj wywiad lekarski połączony z badaniem fizykalnym, niemniej jednak ostateczne rozpoznanie lekarz stawia zazwyczaj w oparciu o wynik badania USG jamy brzusznej.

Dla kogo laparoskopowe leczenie przepukliny?

Operacyjnemu leczeniu przepukliny techniką laparoskopową może poddać się każdy, kto boryka się z jej  obecnością, a nie ma przeciwskazań medycznych w postaci np. licznych zrostów po rozległych operacjach brzusznych. Lekceważona przepuklina to nie tylko dolegliwości bólowe, ale często również ogromne zagrożenie dla naszego życia i  zdrowia. Zatem zaplanowany zabieg lepiej rokuje niż operacja w trybie pilnym, albowiem ta druga często niesie ze sobą wiele ryzyk takich, jak np. martwica fragmentu jelita. Istotnym czynnikiem sukcesów współczesnej chirurgii jest postęp technologiczny i jakość narzędzi, jakimi chirurdzy mogą się posługiwać.

– System robotyczny  sprawdza się w sytuacjach szczególnie wymagających – np. u pacjentów z otyłością. Robot chirurgiczny pozwala przezwyciężyć ograniczenia precyzji manualnej, eliminuje drżenie rąk, zapewnia widzenie przestrzenne i koordynację. W Szpitalu na Klinach wykorzystujemy robota rutynowo w leczeniu różnego typu przepuklin, w tym przepuklin pachwinowych, czy brzusznych, ale także trudnych przepuklinach pociążowych –  mówi prof. Tomasz Rogula, specjalista chirurgii metabolicznej, bariatrycznej, laparoskopowej, robotowej  i  ogólnej w krakowskim Szpitalu na Klinach.

Na czym polega zabieg małoinwazyjny – laparoskopowy lub robotyczny?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym przez kilka (3-4) nacięcia skóry o długości nieprzekraczającej 0,5 cm. Na początku chirurg przez jeden z otworów wprowadza aparat optyczny (kamerę), który pozwala uwidocznić przepuklinę od „wewnątrz”, jak również umożliwia przekazanie obrazu z operowanego pola na ekran monitora. W przypadku robota lekarz dysponuje systemem wizyjnym w technologii HD, który umożliwia stereoskopową wizualizację pola operacyjnego w wizjerach konsoli z możliwością dużych (nawet 10-krotnych) powiększeń optycznych oraz na dodatkowym monitorze dla pozostałych członków zespołu operacyjnego.

Następnie wprowadza się pozostałe narzędzia chirurgiczne, które służą operatorowi do subtelnego i precyzyjnego preparowania tkanek. W razie konieczności, głównie w przypadku rozległych przepuklin, dodatkowo chirurg wprowadza siatkę chirurgiczną w taki sposób aby pokryła ona miejsce ubytku w powłokach jamy brzusznej.

W zabiegach z użyciem robota dodatkowo jest wykorzystywana technologia – EndoWrist. To narzędzia, które posiadają 7 stopni swobody, umożliwiając działanie w trudno dostępnych miejscach, co pozwala w konsekwencji na ograniczenie urazów okołooperacyjnych i pozwala na szybszy powrót chorego do pełnej sprawności fizycznej.

Dlaczego metody laparoskopowe?

Wykorzystanie technik laparoskopowych w tym tych wspomaganych robotem pozwala na krótszą hospitalizację i rekonwalescencję, mniejsze ryzyko zakażeń i powikłań, mniejszy ból pooperacyjny oraz niski odsetek nawrotów, nie przekraczający 5%. W przypadku tych metod przepuklinę operuje się tak naprawdę od wewnątrz, w związku z czym nie uszkadza się powierzchni brzucha oraz struktur wewnątrz jamy brzusznej. Dzięki temu pacjent może zostać wypisany do domu już następnego dnia po zabiegu z zaleceniem oszczędzania się, a przede wszystkim z zakazem dźwigania ciężkich przedmiotów.

– Aktualnie metody laparoskopowe można wykorzystać w większości zabiegów w obrębie jamy brzusznej, jednak nie wszystkie ośrodki  oferują te możliwości. W krakowskim Szpitalu na Klinach metody małoinwazyjne laparoskopowe lub wspomagane robotem stosuje się w ok. 98% przypadków przepuklin  – mówi dr Robert Balawender, chirurg z krakowskiego Szpitala na Klinach.

wstecz dalej