Echolaser w zabiegowym leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego

echolaser w zabiegowym leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Rozrost prostaty to proces, do którego dochodzi u mężczyzn ok.  45 roku życia na skutek zmian hormonalnych. Powiększanie się gruczołu krokowego następuje w sposób stopniowy, w efekcie prowadząc do ucisku otaczających tkanek w tym cewki moczowej. To właśnie problemy z oddawaniem moczu takie jak osłabiony strumień, częstsza potrzeba oddawania moczu czy uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego najczęściej skłaniają mężczyzn po 50 roku życia do odwiedzenia urologa. Łagodny rozrost prostaty jest dość powszechnym męskim schorzeniem, które występuje u 50-75% mężczyzn po ukończeniu 50 lat i aż u 80% panów po 70 roku życia. O tym, czym jest łagodny rozrost gruczołu krokowego, jakie daje objawy oraz jak można go leczyć z wykorzystaniem echolasera można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Łagodny rozrost prostaty – objawy

Początkowo objawy łagodnego rozrostu prostaty są niewielkie i mało dokuczliwe, jednak wraz z upływem czasu często nasilają się, prowadząc u niektórych mężczyzn do znacznego obniżenia codziennego komfortu życia. Wśród objawów podrażnieniowych pacjenci najczęściej wymieniają częstszą niż zwykle potrzebę oddawania moczu szczególnie w nocy, uczucie gwałtownego parcia na pęcherz, jak i pieczenia podczas mikcji. Do objawów przeszkodowych? związanych z przewężeniem światła cewki moczowej na skutek rozrośniętej prostaty zalicza się natomiast  problemy z rozpoczęciem oddawania moczu, zwolniony i osłabiony strumień moczu oraz uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. W niektórych, skrajnych przypadkach może również dojść do ostrego zatrzymania moczu, czylibraku możliwości opróżnienia pęcherza moczowego, spowodowanego wystąpieniem całkowitej niedrożności cewki moczowej uciśniętej przez powiększoną prostatę.

Łagodny rozrost gruczoły krokowego – leczyć czy bagatelizować?

Określenie schorzenia terminem „łagodny” określa jedynie chorobę jako nienowotworową, co w praktyce nie oznacza, że można ją bagatelizować. Nieleczony rozrost prostaty prowadzi do szeregu powikłań, wśród których z uwagi na problemy z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego najczęściej występują stany zapalne cewki i samego pęcherza. Ponadto cofający się w moczowodach mocz powoduje zwiększone ciśnienie w miedniczkach nerkowych, co często prowadzi do powstania trwałych uszkodzeń nerek lub ich niewydolności. Dodatkowo częstym skutkiem rozrostu prostaty jest powstanie kamicy pęcherza moczowego, ponieważ mocz zalegający w pęcherzu sprzyja rozwojowi drobnych kamieni, a jego upośledzony odpływ powoduje, że zaczynają się one powiększać lub łączyć w większe skupiska. Nieleczone schorzenie w skrajnych przypadkach może być również przyczyną całkowitego zamknięcia światła cewki moczowej, czego skutkiem są bardzo silny ból i konieczność przeprowadzenia zabiegu cewnikowania celem odprowadzenia nagromadzonego moczu.

Tak jak w przypadku większości chorób warto pamiętać, że pomimo iż łagodny rozrost prostaty jest schorzeniem dość powszechnym, to jednak nieleczony może prowadzić do wielu niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego też nie warto zwlekać z rozpoczęciem leczenia, które im szybciej podjęte to tym skuteczniejsze. Ponadto objawy charakterystyczne dla łagodnego rozrostu stercza są bardzo podobne do nowotworu prostaty, dlatego też w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości warto zgłosić się do urologa, który definitywnie oceni, z jaką chorobą rzeczywiście mamy do czynienia.

Łagodny rozrost prostaty – leczenie

Preludium do rozpoczęcia leczenia łagodnego przerostu prostaty stanowi wizyta u specjalisty, czyli urologa, który na podstawie badania per rectum oraz badań PSA i ogólnego moczu, jak również zgłaszanych przez mężczyznę objawów ustala określoną ścieżkę terapeutyczną. Czasami w leczeniu wystarczające okazują się  wyłącznie zmiany stylu życia takie jak: wprowadzenie aktywności ruchowej, czy rzucenie  używek  podrażniających pęcherz moczowy takich jak tytoń i kofeina, jak również ograniczenie ilości wypijanych płynów. Niekiedy skuteczną formą terapii okazuje się farmakologia, a w przypadku kiedy wspomniane wcześniej formy leczenia zawodzą, ostatecznością jest  przeprowadzenie zabiegu, który ma na celu usunięcie nadmiaru prostaty.

Zabiegowe leczenie łagodnego rozrostu prostaty

Zgodnie z szacunkami ok.20–25% panów ze  zdiagnozowanym łagodnym rozrostem gruczołu krokowego wymaga leczenia zabiegowego celem przywrócenia odpływu moczu z pęcherza moczowego poprzez usunięcie nadmiaru prostaty z jej centralnej części. Leczenie operacyjne rekomendowane jest u wszystkich pacjentów, u których występują: kamica pęcherza moczowego, krwiomocz bądź zatrzymanie moczu, nawrotowe infekcje układu moczowego (za przekroczenie normy przyjmuje się 2 w ciągu 3 miesięcy) lub obustronne wodonercze przy towarzyszącej jej podwyższonej kreatyninie. Wśród wskazań względnych do przeprowadzenia zabiegu w przypadku łagodnego rozrostu prostaty wymienia się nasilające się dolegliwości ze strony układu moczowego, nieskuteczność innych form leczenia, jak również stale powiększającą się objętość prostaty oraz rosnące PSA przy jednoczesnym wykluczeniu choroby nowotworowej.

Leczenie łagodnego rozrostu prostaty z wykorzystaniem echolasera

Echolaser to mikroinwazyjna, niechirurgiczna metoda leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego wykorzystująca energię lasera, która w efekcie pozwala na zmniejszenie objętości prostaty z zachowaniem jej struktury anatomicznej i funkcji. Podczas zabiegu, który trwa ok. 40 – 50 minut przez dostęp przezkroczowy urolog wprowadza bezpośrednio do każdego płata prostaty jeden lub dwa włókna lasera wykorzystując do tego bardzo drobne igły (21 G <0,8 mm). Całość zabiegu przeprowadzana jest pod kontrolą USG, co pozwala operatorowi uzyskać informację zwrotną w czasie rzeczywistym jak przeprowadzić precyzyjne wkłucie w zmieniony chorobowo obszar prostaty. Na skutek uwolnionej energii lasera zamienionej w energię cieplną, wraz z upływem czasu dochodzi do koagulacji tkanki prostaty, która ulega obkurczeniu, na skutek czego następuje uwolnienie ucisku kanału cewki moczowej przy jednoczasowym powrocie prawidłowego przepływu moczu. Maksymalne efekty  w poprawie oddawania moczu pacjenci obserwują już  kilka tygodni po zabiegu.

Leczenie łagodnego rozrostu prostaty z wykorzystaniem echolasera – korzyści dla pacjentów

Echolaser w zabiegowym leczeniu łagodnego rozrostu prostaty stanowi cenną alternatywę do leczenia chirurgicznego, gdyż podczas zabiegu nie dochodzi do bezpośredniego usuwania nadmiaru prostaty, co w efekcie skutkuje brakiem ryzyka powikłań związanych z uszkodzeniem cewki moczowej, niższym  ryzykiem wystąpienia krwawienia jak również innych następstw pooperacyjnych takich jak wytrysk wsteczny. Z uwagi na fakt, że echolaser zaliczany jest do metod mikroinwazyjnych krótsza jest również rekonwalescencja pacjentów oraz ich hospitalizacja, która trwa zaledwie jeden dzień. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym co podnosi jego bezpieczeństwo, jak  również umożliwia jego przeprowadzenie u pacjentów, którzy ze względu na obciążenia zdrowotnezostali zdyskwalifikowani z leczenia chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym lub rdzeniowym. U młodych mężczyzn pozwala uniknąć następstw inwazyjnego leczenia zabiegowego. Ponadto echolaser pozwala leczyć pacjentów z dużą objętością podstawową prostaty  (nawet> 100 ml), co jest szansą na skuteczne leczenie zabiegowe u pacjentów,  którzy z uwagi dużą wielkość prostaty nie zostali zakwalifikowani do innych form leczenia chirurgicznego.

wstecz dalej