Pierwsza w Polsce operacja rewizyjna z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

contact header

27 lipca 2022 r. w krakowskim Szpitalu na Klinach zostanie przeprowadzona pierwsza w Polsce laparoskopowa operacja rewizyjna z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Operacja, która będzie zabiegiem bariatrycznym zostanie wykonana przez prof. Tomasza Rogulę u pacjenta z Wielkiej Brytanii, u którego w wyniku wcześniejszej nieudanej operacji bariatrycznej doszło do zniekształcenia i przemieszczenia się żołądka, co w efekcie doprowadziło do wzrostu wagi ciała i pojawienia się objawów refluksu. Do zaplanowania zabiegu wykorzystane zostaną gogle rozszerzonej rzeczywistości, które umożliwiają chirurgowi wyświetlanie narządów wewnętrznych pacjenta w trójwymiarze, w formie hologramów. Projekcja wirtualnych narządów 3D możliwa jest dzięki specjalnemu oprogramowaniu, które przetwarza obraz pochodzący z tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MR).

Zabieg rewizyjny to skomplikowana operacja, którą poprzedza bardzo skrupulatną ocenę stanu pacjenta i anatomii układu pokarmowego. W tym celu wykonuje się liczne badania rentgenowskie, endoskopowe i laboratoryjne. Aby móc drobiazgowo zaplanować tego typu operację chirurg musi szczegółowo ocenić i sprawdzić anatomię żołądka i jelit pacjenta. Tradycyjnie w takim postępowaniu wykorzystuje się gastroskopię i badania RTG, które niestety nie dostarczają informacji na temat kształtu żołądka z zewnątrz jak i jego przestrzennego obrazu. W związku z tym ograniczeniem, w Szpitalu na Klinach wykorzystamy trójwymiarowe obrazowanie holograficzne pozwalające na fizyczne obejście ciała pacjenta i zaglądnięcie w organ pod dowolnym kątem bez konieczności „otwierania” pacjenta, co pozwala na precyzyjne zaplanowanie całej operacji. To właśnie przed zabiegiem chirurg musi widzieć jak zniekształcony jest żołądek po poprzedniej operacji aby móc właściwie zrobić aktualną korektę. – wyjaśnia prof. Tomasz Rogula.