Pierwsze tego typu operacje w Polsce w Szpitalu na Klinach – mieszana rzeczywistość CarnaLife Holo wykorzystana do operacji guzów wątroby techniką NanoKnife

mieszana rzeczywistosc carnalife holo wykorzystana do operacji guzow watroby technika nanoknife

W Szpitalu na Klinach, w ostatnich tygodniach przeprowadziliśmy operacje guzów wątroby i trzustki z użyciem technologii NanoKnife przy wsparciu systemu  CarnaLife Holo, który został wykorzystany zarówno na etapie planowania oraz wykonania zabiegów. Procedura NanoKnife jest nowoczesną metodą niszczenia komórek nowotworowych za pomocą prądu o wysokim napięciu (elektroporacji) w wyniku której dochodzi do trwałego zniszczenia błon komórek rakowych i wydalenia zmian martwiczych przez układ chłonny pacjenta. Metodę tą stosuje się  głównie w chirurgii onkologicznej,  u pacjentów z nowotworami narządów miąższowych, u których nie można zastosować klasycznego leczenia operacyjnego z powodu lokalizacji guza, nacieku na naczynia lub umiejscowienia nowotworu w pobliżu narządów życiowo ważnych.

– Metodę NanoKnife jako formę leczenia z wyboru stosuje się najczęściej w bardzo trudnych nowotworach wątroby i trzustki, a zabieg ma na celu głównie zmniejszenie masy guza, aby była ona bardziej podatna na działanie leczenia uzupełniającego, takiego jak chemioterapia – mówi dr Ryszard Wierzbicki.

Wykorzystanie aplikacji CarnaLife Holo od polskiej spółki technologiczno-medycznej MedApp, ułatwiło naszym chirurgom przygotowanie się do zabiegu oraz umożliwiło im szybką lokalizację zmian nowotworowych, co pozwoliło między innymi na skrócenie czasu zabiegu. CarnaLife Holo jest systemem przetwarzania danych medycznych, pozwalający na wizualizację trójwymiarowych danych obrazowych pozyskanych przy pomocy tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI), angiografii (angio-CT), echokardiografii (ECHO) czy też USG. Dzięki systemowi CarnaLife Holo operator otrzymuje trójwymiarowy hologram, który odzwierciedla prawdziwą strukturę obrazowanego obszaru anatomicznego, a dodatkowo możliwa jest pełna interakcja chirurga z wyświetlonym obrazem.

Nasza technologia pozwala na intuicyjną eksplorację zestawu danych pod dowolnym kątem przy pomocy ruchów głowy bądź gestów, co pozwala na dodatkowe zwiększenie immersji kontaktu z danymi – poprzez wchodzenie do wewnątrz danych z zapewnieniem pełnej głębi i odczucia rzeczywistego obiektu 3D/4D. To z kolei, ułatwia zrozumienie przestrzennych zależności pomiędzy strukturami, a dodatkowo umożliwia zwizualizowanie płaszczyzn przechodzących przez dane narządy – tłumaczy Andrzej Skalski, dyrektor ds. rozwoju technologii i mieszanej rzeczywistości w MedAppie. – Dzięki tej technologii miałem przed sobą holograficzne obrazy organów i tkanek na tle pacjenta i miałem możliwość interakcji z tymi obrazami w trakcie zabiegu. Technologia posłużyła mi również do szczegółowego zaplanowania operacji. Jest to bardzo istotne w sytuacjach, gdy podejście operacyjne do zmiany nowotworowej jest trudne z uwagi na jej lokalizację. A z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku wykonywanych operacji – dodaje dr n. med. Ryszard Wierzbicki ze Szpitala na Klinach.

wstecz dalej
Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..