Innowacyjne zabiegi wszczepienia implantu w kość podudzia wykonane w krakowskim Szpitalu na Klinach

pierwsze w polsce innowacyjne zabiegi wszczepienia implantu w kosc podudzia wykonane w krakowskim szpitalu na klinach

Szpital na Klinach jako jedyny w Polsce i jeden z nielicznych ośrodków na świecie wykonuje zabiegi osseointegracji u osób po amputacji kończyn. W styczniu br. szpital wykonał pierwsze w kraju zabiegi osseointegracji u dwóch pacjentów po amputacji podudzia. Dla operowanych pacjentów zabiegi są szansą na zmianę jakości życia i sprawniejsze, codzienne funkcjonowanie bez konieczności używania tradycyjnej protezy lejowej.

Osseointegracja to nowoczesna metoda protezowania polegająca na śródkostnym wszczepieniu implantu (endoprotezy), który następnie mocuje się  bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy (egzoprotezy). W praktyce oznacza to, że u pacjentów po przeprowadzeniu takiego zabiegu możliwe jest wyeliminowanie konieczności stosowania protezy lejowej, której użytkowanie wiąże się z nadmiernymi otarciami, owrzodzeniami skóry, dolegliwościami bólowymi czy powstawaniem bolesnych nerwiaków. Dzięki endoegzoprotezie pacjenci mają również możliwość zwiększania zakresu swoich ruchów, poprawy mobilności, chodu czy komfortu siedzenia. Osseointegracja pozwala także operowanym osobom na odczuwanie różnic między powierzchniami oraz wyczuwania, w którym miejscu znajduje się proteza bez konieczności patrzenia na nią. Przy tym kości i mięśnie przy endoegzoprotezie są aktywnie wykorzystywane, dzięki czemu pacjent staje się silniejszy i zwiększa się również jego mobilność.

Według wyników najnowszych badań opublikowanych w 2021r. w JBJS Open Access mobilność protetyczna wzrosła z 49,7 do 81,4, a problemy protetyczne spadły z 46,4 do 9,1. Pacjenci doświadczyli również znacznej poprawy funkcjonowania implantów, mierzonej w 2- i 6-minutowych testach marszu. Wiązanie implantu z kością było tak silne, że pacjenci byli w stanie szybko wrócić do aktywności fizycznej, w tym do energicznych, obciążających ćwiczeń, takich jak bieganie w ciągu sześciu miesięcy do jednego roku po zabiegu.

Jak podkreśla dr Horst Aschoff –  Wzrost wyników potwierdzonych w badaniu naukowym z pewnością potwierdza korzyści płynące z osseointegracji, ale niekoniecznie oddaje to, co faktycznie na co dzień widzimy w szpitalu. Uśmiechy na twarzach ludzi, wyrazy wdzięczności za to, jak bardzo zmieniło się ich życie to są faktyczne dowody pacjentów, którym dzięki zabiegom osseointegracji udało się poprawić jakość życia a nawet całkowicie je odmienić.

wstecz dalej
Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..