Nowe zabiegi z wykorzystaniem systemu robotycznego w naszym szpitalu – chirurgiczne leczenie przepukliny rozworu przełykowego!

contact header

Szpital na Klinach jest nie tylko jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, który dysponuje systemem robotycznym ale przede wszystkim szpitalem, którego oferta zabiegów robotycznych jest najszersza. W sierpniu do oferty naszego szpitala zostały wprowadzone operacje z zakresu schorzeń przewodu pokarmowego a dokładnie leczenie chirurgiczne przepukliny rozworu przełykowego. Przepuklina jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania przepony, czyli przegrody oddzielającej klatkę piersiową od jamy brzusznej w wyniku czego dochodzi do przemieszczenia się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej właśnie przez rozwór przełykowy. Schorzenie występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn a do jej powstania dochodzi najczęściej po czwartej dekadzie życia, charakteryzuje się takimi objawami jak: zgaga, kłopoty z połykaniem, uczucie zatrzymywania się pokarmu czy bólami w nadbrzuszu i pod sercem, które często utożsamiane z chorobą wieńcową. W zaawansowanych przypadkach tego schorzenia jako metodę leczenia stosuje się zabieg operacyjny z wykorzystaniem robota, który ma na celu złagodzenie objawów towarzyszących chorobie jak również zapobieganie ewentualnym powikłaniom. Operacje w naszym szpitalu wykonywane są przez profesora Tomasza Rogulę, który jest specjalistą chirurgii metabolicznej, bariatrycznej, laparoskopowej, robotowej i ogólnej, który swoje Profesor ponad 20 letnie doświadczenie zdobywała pracując w renomowanych ośrodkach klinicznych w USA, w tym Cleveland Clinic.

Robot  sprawdza się doskonale w skomplikowanych zabiegach wymagających wysokiej precyzji, np. takich, jak właśnie operacje przepukliny rozworu przełykowego. Zabieg ma głównie na celu złagodzenie objawów towarzyszących chorobie oraz zapobieganie ewentualnym powikłaniom. Operacja polega na stabilizacji żołądka w jamie brzusznej lub na wzmocnieniu pierścienia okalającego rozwór przełykowy przepony. Zabieg przynosi bardzo dobre rezultaty, szczególnie u osób z refluksem żołądkowym nie poddającym się leczeniu zachowawczemu – mówi prof. Tomasz Rogula.

Profesor Tomasz Rogula prowadzi pierwsze w Polsce kursy szkoleniowe dla lekarzy chirurgów w zakresie zabiegów wykonywanych z zastosowaniem systemu robotycznego, które realizowane są w naszym szpitalu. Aktualne terminy kursów oraz program można znaleźć na stronach: https://www.szpitalnaklinach.pl/ oraz https://zabiegidavinci.pl/.