Małopolska stolicą innowacyjności – unijny program wspiera rozwój ginekologii onkologicznej

contact header

Podczas XXV Konferencji Naukowej „Postępy w Ginekologii Onkologicznej” w Zakopanem odbyła się pierwsza w Polsce transmisja na żywo operacji ginekologicznej w asyście systemu robotycznego. Zabieg przeprowadził w Szpitalu na Klinach  operator robotyczny prof. dr hab. Radovana Pilka, specjalista w dziedzinie ginekologii. Zabieg został wykonany w ramach realizacji projektu operacyjnego leczenia nowotworów szyjki i trzonu macicy dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dzięki funduszom unijnym zabiegi z wykorzystaniem robota dla pacjentek z całej Polski zakwalifikowanych do programu są całkowicie bezpłatne. Program stanowi szansę dla poprawy jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy.

– Chirurgia jest jednym z kluczowych etapów leczenia nowotworów ginekologicznych, dlatego tak cennym narzędziem w rękach chirurga jest robot. Wykorzystanie robota  w operacjach nowotworów  ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki systemowi wizyjnemu 3D full HD oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów oraz zminimalizowanie interwencji chirurgicznej. Bardzo się cieszę, że działalność Szpitala na Klinach jest doceniana przez środowisko ginekologów onkologicznych, jako lidera w wykorzystaniu tej nowoczesnej technologii  w Polsce – mówi prof. dr hab. Radovan Pilka.

Dzięki małopolskiej inicjatywie dostęp do nowoczesnych operacji robotycznych w zakresie ginekologii onkologicznej w Polsce staje się bardziej zrównoważony.

wstecz dalej
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..