O oddziale położniczym

Oferujemy kompleksową opiekę podczas przebiegu ciąży jak również odbycie porodu w rodzinnych i komfortowych warunkach. Dbamy o pacjentki już na etapie planowania ciąży – nasi specjaliści przeprowadzają dokładne badania a w razie potrzeby dobierają kompleksową suplementację i wdrażają odpowiednie leczenie farmakologiczne. Przeprowadzamy kompleksową diagnostykę prenatalną, która ma na celu wykrycie wad płodu (w tym wad genetycznych) jeszcze w łonie matki i opiera się na wykonaniu USG oraz badań biochemicznych z krwi matki.

Korzystamy z  aparatów USG 3G i 4D, dzięki czemu możemy bardzo dokładnie diagnozować i potwierdzać wczesne rozpoznania ciąży jak również wykluczać ewentualne patologie płodu. Prowadzimy również szeroko rozumianą edukację przedporodową w postaci szkoły rodzenia. W ramach oddziału gienkologiczno – położniczego zapewniamy bezpieczne i bezstresowe wykonanie zabiegu cięcia cesarskiego u ciężarnych lub rodzących. Każda rodząca kobieta ma zapewnioną obecność wybranej bliskiej osoby, kontakt z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, pomoc i wsparcie oraz edukację i poradnictwo związane z macierzyństwem. Panuje u nas kameralna atmosfera, zapewniająca intymność i poszanowanie godności, którą szczególnie cenią sobie pacjentki.

Ginekologia onkologiczna - zajmujemy się leczeniem nowotworów złośliwych narządów rodnych i piersi
Uroginekologia - problem nietrzymania moczu dotyka statystycznie co trzeciej kobiety - zajmujemy się leczeniem wszystkich form nietrzymania moczu
Operacje ginekologiczne - swoją ofertę w zakresie diagnostyki i leczenia operacyjnego kierujemy do kobiet w każdym wieku
telefonUmów się na konsultację: Telefon do Prywatnego Szpitala na klinach w Krakowie12 267-40-64

Planowanie ciąży – Ciąża planowana to ciąża udana

Narodziny dziecka są jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety, jednak nie tylko narodziny, ale również sama ciąża to dla niej wyjątkowy okres. Oferujemy kompleksową opiekę przedporodową, którą wyróżnia troska i delikatność.

Dbamy o nasze pacjentki już na etapie planowania ciąży – nasi specjaliści przeprowadzają dokładne badania a w razie potrzeby dobierają kompleksową suplementację i wdrażają odpowiednie leczenie farmakologiczne. Przeprowadzamy kompleksową diagnostykę prenatalną, która ma na celu wykrycie wad płodu (w tym wad genetycznych) jeszcze w łonie matki i opiera się na wykonaniu USG oraz badań biochemicznych z krwi matki. Korzystamy z  aparatów USG 3G i 4D, dzięki czemu możemy bardzo dokładnie, diagnozować i potwierdzać wczesne rozpoznania ciąży jak również wykluczać ewentualne patologie płodu. Oferujemy również przeprowadzenie badań biochemicznych typu testu podwójnego i potrójnego (hCG, etradiol, alfa-fetoproteina). Dodatkowo przeprowadzamy badania genetyczne umożliwiające w 99% wykluczenie wad gentycznych typu trisomia 21 (zespoł Downa).

Zapraszamy do skorzystania ze specjalnego pakietu dedykowanego wszystkim kobietom planującym macierzyństwo. Pakiet badań sprawdzi ogólną kondycję organizmu, zapewniając bezpieczeństwo przyszłej mamie jak i nienarodzonemu dziecku.

 • konsultacja ginekologa wraz z USG
 • konsultacja internisty
 • konsultacja endokrynologa wraz z USG
 • konsultacja położnej
 • konsultacja psychologa
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną usługi szkoły rodzenia w Szpitalu na Klinach zostały wstrzymane!

Szkoła rodzenia – z myślą o przyszłych rodzicach

U nas przygotujesz się do tego ważnego momentu jakim jest poród i opieka nad noworodkiem. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowany personel a spotkania odbywają się w kameralnych grupach.

Twoje dziecko zasługuje na wszystko, co najlepsze, dlatego nie pozbawiaj go dodatkowej opieki, którą otaczamy w naszej szkole wszystkich przyszłych rodziców i ich maleństwa. Dzięki naszej szkole rodzenia będziecie miło wspominać okres całej ciąży jak i sam moment rozwiązania. Zajęcia przeprowadzane są w małych grupach liczących max. 10 osób a kameralna atmosfera sprzyja swobodnemu zadawaniu nawet bardzo intymnych pytań. Zajęcia prowadzone w dni powszednie w środę o godz. 18.00. Program zakłada sześć  spotkań po 2 godziny. Spotkania są prowadzone w formie wykładów, pogadanek, ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz warsztatów.  Na zajęcia zapraszamy kobiety w ciąży oraz kobiety w ciąży z osobą towarzyszącą.

Plan zajęć

 • MODUŁ I – PRZYGOTOWANIE DO CIĄŻY
  • Zmiany fizyczne w czasie ciąży (lekarz)
  • Przebieg i monitorowanie ciąży ( tu Badania diagnostyczne w czasie ciąży- badania krwi/moczu, testy SANCO, badania USG. KTG, badanie ginekologiczne. (lekarz)
  • Dolegliwości w czasie ciąży i jak sobie z nimi radzić. Dieta w czasie ciąży (położna)
 • MODUŁ II – TEMATYKA PRZEDPORODOWA
  • Optymalne pozycje i aktywność fizyczna w czasie ciąży- ćwiczenia ogólnorozwojowe zmniejszające dolegliwości ciążowe np. bóle kręgosłupa, obrzęki (fizjoterapeuta)
  • Zmiany psychiczne w czasie ciąży (psycholog)
  • Przygotowanie fizyczne ciężarnej i pozycje wertykalne w czasie porodu- ćwiczenia przygotowujące do aktywnego porodu (fizjoterapeuta)
 • MODUŁ III – PRZYGOTOWANIE DO PORODU
  • Objawy wskazujące na rozpoczynający się poród- odpływanie wód płodowych, kiedy do szpitala, procedury szpitalne (położna)
  • Przygotowanie do szpitala- co ze sobą zabrać, jak się przygotować (położna)
  • Przebieg porodu fizjologicznego – fazy porodu, technika oddychania i parcia, techniki relaksacji, metody łagodzenia bólu (położna)
  • Cięcie cesarskie- jego przebieg, przygotowanie, pielęgnacja rany (lekarz)
 • MODUŁ IV – POŁÓG
  • Przebieg połogu, dolegliwości z nim związane oraz postępowanie (położna)
  • Powrót do formy w okresie połogu- pielęgnacja po porodzie, higiena w czasie połogu (położna)
  • Karmienie piersią- zalety, techniki, dieta matki karmiącej, problemy z laktacją i jak sobie z nimi radzić (położna)
  • Ćwiczenia w okresie połogu (fizjoterapeuta)
  • Zmiany psychiczne w okresie połogu (psycholog)
 • MODUŁ V – OPIEKA NAD NOWORODKIEM
  • Charakterystyczne cechy dla noworodka (położna)
  • Opieka nad dzieckiem w domu- pierwsza kąpiel, pielęgnacja pępka, zmiana pieluchy, przebieranie dziecka, podstawowa wyprawka do domu, rola ojca w opiece nad noworodkiem (położna)
  • Opieka nad noworodkiem w szpitalu- badania diagnostyczne, szczepienia, badane słuchu, badania przesiewowe, poziom bilirubiny (pediatra)
  • Problemy okresu noworodkowego- żółtaczka, zapalenia pępka, wymioty i ulewanie, bóle brzucha, niepokojące objawy (pediatra)
 • MODUŁ VI – PIERWSZA POMOC DLA NOWORODKA
  • Pierwsza pomoc dla noworodka- pediatra

Cena: Łączna kwota za uczestnictwo w zajęciach wynosi 370 zł za parę. Dodatkowo istnieje możliwość indywidualnego wykupienia jednego z modułów – cena 250 zł za parę.

 

Opieka położnicza – przygotuj się na powitanie swojego maleństwa

W czasie tego wielkiego wydarzenia, jakim jest okres ciąży i porodu, chciałabyś na pewno czuć psychiczne wsparcie. Indywidualna położna będzie dla Ciebie w tym czasie bratnią duszą, troskliwą i wyrozumiałą, która wesprze cię w trudnych chwilach oraz udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Wybór indywidualnej położnej wpływa na intymność i partnerstwo w relacji, co jest często bardzo istotne dla przyszłych mam z uwagi na fakt, że mogą mieć zapewnioną opiekę osoby, którą obdarzyły swoim zaufaniem. Wszystkim przyszłym mamom oferujemy możliwość skorzystania z odpłatnej, indywidualnej opieki położnej przez cały czas trwania ciąży oraz tuż po porodzie. Spersonalizowana usługa okołoporodowa obejmuje:

 • opiekę w okresie przedporodowym, w tym konsultacje w zakresie przygotowania do porodu, instruktaż i wyjaśnienia dotyczące przebiegu porodu, karmienia piersią, opieki nad noworodkiem, rekonwalescencji poporodowej (10 spotkań konsultacyjno – edukacyjnych z położną realizowanych w Szpitalu na Klinach)
 • opiekę w okresie poporodowym, obejmującą doradztwo w zakresie problemów zdrowotnych i pytań pojawiających się po wypisaniu matki i dziecka (3 wizyty domowe – patronażowe położnej – min. 2h/każda wizyta)

Cena pakietu: 1 200 PLN

Prywatny poród –  ciesz się tą chwilą w ciepłych, przytulnych wnętrzach zbliżonych do warunków domowych.

Zagwarantuj sobie spokój, komfort i możliwość odpoczynku z nowonarodzonym dzieckiem, w towarzystwie partnera lub innej bliskiej Ci osoby, a jednocześnie bezpieczeństwo pod dyskretnym okiem zespołu medycznego.

Wyposażenie aparaturowe Szpitala na Klinach zapewnia bezpieczne i bezstresowe wykonanie zabiegu cięcia cesarskiego u ciężarnych lub rodzących.  Ścisła współpraca lekarzy różnych specjalności (położnika, neonatologa i anestezjologa) umożliwia uzyskanie maksymalnego bezpieczeństwa zarówno dla kobiety rodzącej jak i noworodka. Każda sala porodowa wyposażona jest w systemem monitorowania parametrów życiowych jak EKG, SO2, ciśnieniomierze, jak również umożliwia   śródporodowe monitorowaniem akcji serca płodu (ASP) w systemie telemetrycznym.

Lokalizacja paneli nad łóżkami porodowymi zapewnia stały dostęp do gazów medycznych co zwiększa bezpieczeństwo porodu. Pomiędzy salami znajduje się sala neonatologiczna resuscytacyjna z inkubatorem i jednostką reanimacyjną wspomagającą oddech noworodka w przypadku trudności adaptacyjnych. Dyżurka personelu bloku porodowego znajduje przy salach porodowych, co umożliwa szybką interwencje w przypadku zagrożenia rodzącej czy noworodka. Przyszła mama może bezpośrednio w trakcie zabiegu zobaczyć niemowlę i nawiązać z nim pierwszy kontakt wzrokowy i dotykowy.
Pokoje pacjentek na oddziale położniczym są jedno lub dwuosobowe w pełni klimatyzowane, wyposażone w łóżka elektryczne, panele nadłóżkowe, systemy przywoławcze, TV i WiFi. Każdy pokój posiada również kącik noworodkowy wyposażony m.in. w wanienkę do kąpania noworodka. Przy każdej sali znajduje się ekskluzywna łazienka z prysznicem. W ramach programu „pokój dla rodziny” umożliwiamy wynajęcie jednego pokoju dla mamy, taty i noworodka. Recepcja oraz dyżurka personelu zostały zlokalizowane w centralnej części oddziału aby zapewnić szybką reakcję w przypadku wezwania personelu przez pacjentkę. Do dyspozycji pacjentek znajdują się również artykuły higieniczne, ubranka dla dzieci, które wydawane są na życzenie rodzącej.

Opieka nad noworodkiem – poznaj odpowiedzi na najczęstsza pytania związane z opieką nad noworodkiem.

Opieka nad noworodkiem może na początku przysporzyć świeżo upieczonym rodzicom nie lada problemów a po urodzeniu dziecka pojawia się mnóstwo pytań.

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu warto skorzystać ze wsparcia doświadczonej położnej i konsultacji pediatry. Jeśli właśnie zostałeś szczęśliwym rodzicem, koniecznie zdecyduj się na sprawdzoną pomoc. Poniżej przedstawiamy program dzięki, któremu poznasz odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z opieką nad niemowlakiem jak również zadbasz o zdrowie swojego maleństwa.

 • 3 wizyty domowe – patronażowe (min. 2h/każda wizyta)
 • konsultacja pediatry
 • USG: bioderek i ciemiączka

Cena pakietu: 1 000 PLN

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną usługi fizykoterapii dla kobiet w ciąży w Szpitalu na Klinach zostały wstrzymane!

Fizykoterapia kobiet w ciąży – odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapii dla wszystkich przyszłych mam

Program fizjoterapii kobiet w ciąży:

 • omówienie fizjologicznych zmian w ciele kobiety będącej w ciąży okiem fizjoterapeuty-
 • omówienie aktywności fizycznej w ciąży (dobór odpowiedniej aktywności fizycznej w ciąży) oraz profilaktyki w ciąży i po porodzie (prawidłowa postawa ciała, nauka odpowiednich nawyków)
 • prowadzenie ćwiczeń ogólnokondycyjnych i specjalnych – ćwiczenia kobiet oraz w parach-
 • naukę aktywnego relaksu i prawidłowego oddechu- ćwiczenia
 • ćwiczenie aktywnych pozycji porodowych z wykorzystaniem piłek, worków sako
 • przygotowanie krocza do porodu- profilaktyka pęknięcia lub nacięcia krocza oraz dobranie odpowiedniego zestawu ćwiczeń mięśni dna miednicy
 • naukę radzenia sobie z dolegliwościami kręgosłupa, spojenia łonowego oraz stawów krzyżowo-biodrowych, a także z obrzękami kończyn górnych i dolnych
 • terapię manualną, kinesiology taping (wspomaganie leczenia dolegliwości bólowych oraz wspomaganie laktacji w połogu)
 • naukę radzenia sobie z bólem porodowym, masaż- ćwiczenia praktyczne (metody niefarmakologiczne)
 • omówienie wczesnej rehabilitacji po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu (jak zadbać o dno miednicy i mięśnie brzucha po porodzie, jak bezpiecznie wrócić do formy)
 • zestaw ćwiczeń na pierwsze dni po porodzie
 • naukę wczesnej stymulacji psychoruchowej dziecka

W trakcie zajęć zwracamy również uwagę na inne apekty fizjoterapii uroginekologicznej takie jak: wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcie naglące, pęcherz nadreaktywny, obniżenie narządów  miednicy mniejszej, a także ból podczas stosunku, ból blizny po nacięciu krocza czy brak orgazmu.

Zajęcia będą prowadzone w grupie do 5 osób. W zajęciach mogą również uczestniczyć osoby towarzyszące. Zajęcia będą się odbywać we wtorki od godziny 17.00 (3 spotkania po 2 godz.)

Cena – cena pakietu 320 zł. Istnieje możliwość wykupienia 1 modułu z pakietu, do indywidualnej pracy z pacjentem – cena 1 modułu 200 zł

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną usługi warsztatów dla kobiet w ciąży w Szpitalu na Klinach zostały wstrzymane!

Warsztaty psychologiczne dla kobiet w ciąży – przygotuj się na okres wielkich zmian

W trakcie ciąży zmienia się nie tylko ciało kobiety ale również jej funkcjonowanie hormonalne, psychiczne oraz relacje z otoczeniem. Pamiętaj, że ciąża to nie tylko potrzeba wizyty u lekarza ginekologa, ale także zadbanie o potrzeby w sferze emocjonalnej. Na tych warsztatach dowiesz się:

 • jak rozumieć siebie w zmieniającej się sytuacji fizycznej i psychicznej
 • jak od nowa zdefiniować i przebudować relacje z partnerem (w związku z nową sytuacją, jaką jest ciąża)
 • jak wspierać swoje dziecko w rozwoju już od pierwszych momentów (okresu prenatalnego)

Na warsztatach będziemy mówić również o tym, że istnieją narzędzia i metody, które już w trakcie ciąży mogą pomóc przewidzieć, czy depresja poporodowa/ problemy adaptacyjne wystąpią u przyszłej mamy.

Na spotkaniach będą poruszane następujące tematy:

EMOCJE

 • Lęk przed porodem
 • Przygotowanie do roli rodzica
 • Prewencja okołoporodowych zaburzeń lękowych i afektywnych
 • Wspieranie pozytywnego doświadczenia porodu
 • Wspieranie poczucia sprawstwa i kontroli

RELACJE MIĘDZY PARTNERAMI

 • Wspieranie pozytywnych postaw wobec partnera (zwiększenie poziomu odbieranego wsparcia
 • Percepcja własnej atrakcyjności seksualnej
 • Umiejętne rozwiązywanie konfliktów

BUDOWANIE WIĘZI Z DZIECKIEM

 • Budowanie poczucia bezpieczeństwa
 • Nawiązywanie relacji

STYMULOWANIE ROZWOJU DZIECKA

 • Wykorzystanie umiejętności dziecka do stymulacji jego rozwoju

Warsztaty będą trwały przez 4 tygodnie a spotkania będą odbywać się 1 raz w tygodniu po 2 godziny. Spotkania są dedykowane dla kobiet w ciąży i ich partnerów. W małych grupach ( max 5 mam) odbywać się będą we wtorki od godziny 17.00.

Cena: łączna kwota za uczestnictwo w zajęciach wynosi 300 zł za parę. Jeżeli jesteście Państwo szczególnie zainteresowani wybraną tematyką, możecie Państwo wykupić indywidualny pojedynczy moduł również w godzinach dopołudniowych w cenie 250 zł.

Oddział Kliniczny Ginekologii i Położnictwa Szpitala na Klinach

Zapoznaj się z zespołem specjalistów, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zbytych w polskich i zagranicznych ośrodkach

Pozostali lekarze ginekolodzy przyjmujący w Szpitalu na Klinach

Postawiliśmy na grono wybitnych lekarzy, których doświadczenie i profesjonalizm budują rangę tego miejsca. Dowiedz się więcej o naszej kadrze medycznej.

dr n. med.
Ryszard Jankowski
Ginekolog, położnik
dr
Anna Golka – Leszczyńska
Ginekolog, położnik
lek. med.
Janusz Wróżek
Ginekolog, położnik

Dla pacjenta

WARUNKI POBYTU

WARUNKI POBYTU

Szpital na Klinach został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu naszym pacjentom kompleksowej opieki w przyjaznym miejscu, życzliwej atmosferze oraz przy zachowaniu bezpieczeństwa medycznego.

POKOJE PACJENTÓW NA ODDZIALE ZABIEGOWYMWszystkie pomieszczenia przeznaczone dla Pacjentów charakteryzują się wysoką jakością wykończenia wnętrz, ergonomią użytkowania i estetyką. Wygodne, jedno i dwuosobowe pokoje Szpitala na Klinach zapewniają Pacjentom odpowiedni odpoczynek po zabiegach medycznych, a także pozwalają na redukcję stresu związanego z hospitalizacją. Każdy pokój posiada dostęp do TV i WiFi oraz indywidualnych systemów przywoławczych.

POKOJE PACJENTEK NA ODDZIALE GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZYMPokoje pacjentek na oddziale położniczym są jedno lub dwuosobowe w pełni klimatyzowane, wyposażone w łóżka elektryczne, panele nadłóżkowe, systemy przywoławcze, TV i WiFi. Każdy pokój posiada również kącik noworodkowy wyposażony m.in. w wanienkę do kąpania noworodka. Przy każdej sali znajduje się ekskluzywna łazienka z prysznicem. W ramach programu „pokój dla rodziny” umożliwiamy wynajęcie jednego pokoju dla mamy, taty i noworodka.

SALE OPERACYJNE I WYKORZYSTYWANE TECHNIKI OPERACYJNEGwarancję bezpieczeństwa pacjentów poddawanym zabiegom i operacjom, stanowi jeden z najnowocześniejszych w Małopolsce bloków operacyjnych z dwoma salami operacyjnymi, kompleksowo wyposażonymi i dedykowanymi do wyodrębnionych rodzajów zabiegów. Sale operacyjne zbudowane zostały z wysoce antyseptycznych materiałów, pozwalających na zminimalizowanie ryzyka zakażeń szpitalnych.

SALE PORODOWESale porodowe Szpitala na Klinach wyposażone są w komfortowe łóżka porodowe firmy Vivipar umożliwiające poród w każdej pozycji. Rodzące mają również do dyspozycji fotel, piłkę, specjalne uchwyty wspomagające poród. Wyposażenie umożliwia spontaniczne zachowanie się rodzącej i pozwala na przybieranie najbardziej dogodnej dla niej pozycji porodowej. Przy każdej sali porodowej zlokalizowana jest ekskluzywna, niekrępująca łazienka z prysznicem i bidetem. Recepcja oraz dyżurka personelu zostały zlokalizowane w centralnej części oddziału aby zapewnić szybką reakcję w przypadku wezwania personelu przez pacjentkę. Na oddziale znajduje się kawiarenka z TV dla odwiedzających rodzin.

WYŻYWIENIESzpital na Klinach zapewnia swoim pacjentom trzy pełne posiłki dziennie. Posiłki opracowywane są przez dietetyka, zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami żywienia. Stosowane normy zapewniają hospitalizowanym osobom pełnowartościowe i smaczne jedzenie a pacjenci, którzy wymagają indywidualnego podejścia otrzymują posiłki uwzględniające określoną dietę lub zalecenia lekarza prowadzącego.

PARKINGNa terenie Szpitala znajduje się bezpłatny parking dla pacjentów i ich gości.

BEZPIECZEŃSTWO PACJENTÓWNowoczesny system monitoringu zapewnia naszym pacjentom bezpieczeństwo a personelowi pełną kontrolę nad postępem i przebiegiem leczenia.

CZYSTOŚĆ I PORZĄDEKCzystość, porządek i higiena to kwestie niezmiernie ważne w naszym szpitalu, dlatego ze szczególną starannością kadra medyczna oraz personel pomocniczy dbają o higienę i nieskazitelną czystość wszystkich pomieszczeń szpitalnych.

RZECZY OSOBISTE I WARTOŚCIOWERzeczy osobiste i wartościowe Pacjenci mogą oddać do depozytu szpitalnego. Za rzeczy wartościowe nie pozostawione w depozycie szpital nie ponosi odpowiedzialności.

PRAWA PACJENTA

1.Prawo do świadczeń zdrowotnych

Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością, odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Osoby wykonujące zawód medyczny powinny udzielać zgodnie z zasadami etyki zawodowej. W przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia, pacjent ma prawo do uzyskania natychmiastowej pomocy medycznej. W przypadku porodu pacjentka ma prawo do natychmiastowego uzyskania świadczeń
zdrowotnych z nim związanych.

Pacjent ma prawo żądać, aby lekarz udzielający świadczeń zdrowotnych zasięgnął opinii innego lekarza lub zwołał konsylium lekarskie. Takie żądanie powinno zostać odnotowane w dokumentacji medycznej. Lekarz może odmówić, jeżeli uzna żądanie za bezzasadne. Ma on wówczas obowiązek odnotować odmowę w dokumentacji medycznej. Powyższe zasady mają zastosowanie również do zawodu pielęgniarki i położnej.

2. Prawo do informacji

Pacjent ma prawo do uzyskania od lekarza przystępnej informacji o swoim stanie zdrowia. Lekarz powinien przekazać pacjentowi informacje o rozpoznaniu, proponowanych i możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych oraz dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania lub zaniechania, a także o wynikach leczenia i rokowaniu. Jeżeli pacjent nie chce być poinformowany o wszystkich lub niektórych faktach dotyczących swojego stanu zdrowia, ma prawo żądać, aby lekarz nie udzielał takich informacji. Pacjent ma prawo wskazać osobę lub osoby, którym lekarz będzie udzielać wszelkich informacji o swoim stanie zdrowia i leczeniu.

3. Prawo do wyrażania zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Po uzyskaniu od lekarza wszystkich informacji o stanie zdrowia i proponowanym leczeniu, pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody. W przypadku zabiegu operacyjnego albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki, stwarzających podwyższone ryzyko, zgodę wyraża się w formie pisemnej. W każdej innej sytuacji, zgodę lub odmowę wyrażenia zgody pacjent może wyrazić ustnie. Bez zgody pacjenta może być przeprowadzone jedynie badanie lub udzielone inne świadczenie
zdrowotne, tylko jeżeli pacjent znajduje się w stanie zagrażającym jego zdrowiu lub życiu.

4. Prawo do tajemnicy informacji

Osoby wykonujące zawód medyczny mają obowiązek zachować w tajemnicy wszelkie informacje o pacjencie i jego stanie zdrowia, które uzyskały w związku z wykonywaniem zawodu. Pacjent może jednak wyrazić zgodę na ujawnienie takich informacji. Osoby wykonujące zawód medyczny są związane tajemnicą również po śmierci pacjenta. Bez zgody pacjenta lekarz lub inna osoba wykonująca zawód medyczny mogą ujawnić informacje związane z pacjentem tylko w sytuacji gdy:

 • zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji związanych z udzielaniem pacjentowi świadczeń zdrowotnych innym osobom wykonującym zawód medyczny, uczestniczącym w udzielaniu tych świadczeń;
 • zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta albo życia lub zdrowia innych osób;
 • tak jak stanowią przepisy odrębnych ustaw;
 • uzyskiwane są one do postępowania przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

5. Prawo do dokumentacji medycznej

Pacjent ma prawo do dostępu do swojej dokumentacji medycznej, czyli wszelkich dokumentów dotyczących jego stanu zdrowia i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Dokumentacja może być udostępniona:

 • do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
 • poprzez odpłatne sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
 • poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli pacjent żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych ma obowiązek udostępnienia dokumentacji medycznej również osobie upoważnionej przez pacjenta. Za udostępnienie dokumentacji medycznej podmiot leczniczy może pobierać opłatę.

Stawka za udostępnienie dokumentacji medycznej jest zmienna – wyliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887, z późn. zm.), począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie.

6. Prawo do poszanowania intymności i godności

Świadczenia zdrowotne powinny być udzielane z poszanowaniem intymności i godności pacjenta. Prawo do poszanowania godności obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności. Pacjent znajdujący się w stanie terminalnym ma prawo do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i innych cierpień. Pacjent ma prawo, aby przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych towarzyszyła mu osoba bliska, np. małżonek lub osoba pozostająca z Tobą we wspólnym pożyciu, krewny, czy też każda inna osoba wskazana przez pacjenta. Jako rodzic pacjent ma prawo być obecny przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych swojemu dziecku. Personel medyczny może odmówić obecności osoby bliskiej jedynie w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne rodzica. Taka odmowa musi zostać odnotowana w dokumentacji medycznej

7. Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego

Przebywając w szpitalu pacjent ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. Pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej – tj. opieki, która nie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w tym także opieki pielęgnacyjnej sprawowanej nad pacjentką w warunkach ciąży, porodu i połogu. Prawo to daje możliwość m.in. towarzyszenia pacjentce przy porodzie, czy przebywania rodziców z dzieckiem podczas jego hospitalizacji. Jeżeli realizacja tego prawa wiąże się z kosztami, jakie musi ponieść np. szpital, może on wtedy pobrać opłatę rekompensującą. Wysokość takiej opłaty ustala kierownik tego podmiotu, uwzględniając rzeczywiste poniesione koszty.

8. Prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej

Przebywając w szpitalu pacjent ma prawo do opieki duszpasterskiej. W sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia lub zagrożenia życia szpital, ma obowiązek umożliwić pacjentowi kontakt z duchownym jego wyznania.

9. Prawo do zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych

Każde niekorzystne i niezamierzone działanie produktu leczniczego pacjent może zgłosić:

 • osobie wykonującej zawód medyczny (np. lekarzowi, pielęgniarce, farmaceucie),
 • Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,
 • podmiotowi odpowiedzialnemu za wprowadzenie produktu leczniczego do obrotu. Wszelkie informacje o formach zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych znajdują się na stronie internetowej: www.dzialanianiepozadane.urpl.gov.pl

10. Prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza

Niektóre opinie albo orzeczenia wydawane przez lekarza mogą mieć wpływ na prawa lub obowiązki pacjenta wynikające z obowiązujących przepisów. Przykładem takich opinii albo orzeczeń są m.in.: zaświadczenie o braku przeciwwskazań do korzystania z określonego rodzaju świadczeń zdrowotnych w uzdrowisku lub orzeczenie o istnieniu przeciwwskazań do wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego. Jeżeli pacjent nie zgadza się z treścią takiego orzeczenia lub opinii, a postępowanie odwoławcze w odniesieniu do opinii i orzeczeń nie jest uregulowane w odrębnych przepisach prawa, pacjent może wnieść sprzeciw do Komisji Lekarskiej działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Sprzeciw należy wnieść w terminie 30 dni od dnia wydania opinii albo orzeczenia przez lekarza orzekającego o stanie zdrowia pacjenta. Wszelkie praktyczne informacje, a także przykładowy katalog opinii albo orzeczeń lekarskich, od których można wnieść sprzeciw do Komisji Lekarskiej znajduje na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta www.bpp.gov.pl w zakładce „Pacjencie – masz prawo do sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza”.

11. Prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie

Szpital ma obowiązek zapewnić pacjentowi bezpłatną możliwość przechowania jego rzeczy wartościowych w depozycie.

W każdej sytuacji, gdy uważasz, że Twoje prawa są niewłaściwie realizowane skontaktuj się z Rzecznikiem Praw Pacjenta za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii pod numerem telefonu 800 190 590.

Karta Praw Pacjenta do pobrania – tutaj.

KWALIFIKACJA PACJENTÓW DO LECZENIA SZPITALNEGO

Kwalifikacja pacjentów do leczenia szpitalnego w Szpitalu na Klinach odbywa się u lekarzy specjalistów w ramach następujących poradni:

 • Poradnia chirurgiczna (chirurgia: ogólna, naczyniowa, onkologiczna, plastyczna, kręgosłupa)
 • Poradnia ortopedyczna
 • Poradnia ginekologiczna
 • Poradnia urologiczna

Rejestracja pacjentów na konsultacje kwalifikujące odbywa się pod numerem telefonu: 12 267-40-64 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 20.00 oraz w soboty w godz. 9.00 do 12.00.

WYMAGANE WYNIKI BADAŃ PRZED ZABIEGIEM OPERACYJNYM

Badania zlecone przez lekarza prowadzącego należy wykonać najpóźniej tydzień przed planowaną datą zabiegu na czczo, zgłaszając się do Szpitala na Klinach od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00. Wyniki badań wykonanych w Szpitalu na Klinach będą przygotowane w dniu przyjęcia.

PRZYJĘCIE DO SZPITALA
 • GODZINA PRZYJĘCIA
  Godzina przyjęcia do szpitala zostanie podana Państwu telefonicznie przez pracownika rejestracji/sekretariatu medycznego. W większości przypadków informacja dotycząca ustalonego terminu przyjęcia do szpitala jest przekazywana w dniu poprzedzającym zabieg (w godzinach popołudniowych).
  O wskazanej godzinie proszę zgłosić się w Szpitalu na Klinach w rejestracji na parterze przy wejściu głównym – przyjęcia realizowane są zgodnie z planem godzinowym.
 • NIEZBĘDNE DOKUMENTY (brak tych dokumentów może uniemożliwić przyjęcie do szpitala)
  • Dowód osobisty/paszport/
  • Wyniki badań (konsultacje)
  • Karty informacyjne z wcześniejszych pobytów szpitalu
 • ZALECENIA W RAMACH PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU OPERACYJNEGO:
  • Ostatni posiłek/płyny przed planowanym zabiegiem:
   • do 6 godzin przed planowanym zabiegiem – lekki posiłek, (przypadku przyjęć rano prosimy o zgłaszanie się na czczo)
   • do 4 godzin – ostatnie płyny – klarowne, niegazowane, (nie mleko).
  • Rano w dniu operacji pacjent powinien przyjąć leki stale zażywane według zaleceń lekarskich popijając małą ilością wody
  • Leki przeciwkrzepliwe (np. Acenokumarol, Sintrom, Warfaryna, Klopidogrel, Ticlopidyna, Aspiryna i jej preparaty np. Acard, Polocard, Bestpirin) – pacjent powinien postępować zgodnie z przedoperacyjnymi zaleceniami lekarza
  • Chorzy na cukrzycę – postępowanie wg indywidualnych zaleceń
  • Pacjent powinien przynieść ze sobą do Szpitala stale zażywane leki (w oryginalnych opakowaniach i odpowiedniej do czasu planowanego pobytu ilości)
  • Przygotowanie osobiste: kąpiel oraz zmiana bielizny w dniu zabiegu operacyjnego (zmycie makijażu, zdjęcie biżuterii)
  • Należy przynieść ze sobą: przybory toaletowe, dwa ręczniki, piżamę, pantofle, stale zażywane leki
  • Zaleca się pozostawienie w domu rzeczy wartościowych
  • W razie potrzeby otrzymania zwolnienia lekarskiego należy zgłosić taką konieczność lekarzowi prowadzącemu oraz podać swój PESEL, NIP, adres, nazwę i NIP ZAKŁADU PRACY.

W razie wątpliwości prosimy o kontakt. W przypadku niemożności przybycia do szpitala (np. nagłe zachorowanie) prosimy o bezwzględne poinformowanie pracownika rejestracji

Numery telefonów:

48 12 262 02 75
48 12 267 40 67

PŁATNOŚĆ ZA ZABIEG

Płatności za zabieg należy dokonać najpóźniej w dniu zabiegu w rejestracji głównej szpitala. Płatność można zrealizować gotówką lub kartą płatniczą. Jeśli pacjent dokonał wcześniej płatności za pośrednictwem przelewu bankowego prosimy o dostarczenie potwierdzenia dokonania przelewu w dniu zabiegu.

WYPIS ZE SZPITALA

O terminie wypisu pacjenta ze szpitala decyduje lekarz prowadzący biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta. W dniu wypisu pacjent otrzymuje 2 karty informacyjne, wyniki badań dostarczonych do szpitala, wskazania pooperacyjne w tym zalecenia dotyczące żywienia czy rehabilitacji jak również wyznaczane są terminy wizyt kontrolnych. Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymać zwolnienie lekarskie prosimy o poinformowanie o tym fakcie lekarza wypisującego.

Przy wypisie następuje również końcowe rozliczenie hospitalizacji – opłacenie dodatkowych elementów leczenia szpitalnego lub zwrot ewentualnej nadpłaty. Płatności mogą dokonać Państwo gotówką lub kartą płatniczą.