Publikacja na łamach międzynarodowego wydawnictwa SPRINGER

contact header

System mieszanej rzeczywistości to przełomowa technologia trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych diagnostycznych, która na co dzień wykorzystywana jest w krakowskim Szpitalu na Klinach zarówno podczas planowania jak i przeprowadzania zabiegów medycznych. Celem badania opisanego w artykule było zbadanie potencjału kombinacji wizualizacji 3D w rzeczywistości mieszanej w postaci systemu mieszanej rzeczywistości jako narzędzia wspierającego innowacyjną, minimalnie inwazyjną chirurgię (elektroporację i ablację mikrofalową) dla zaawansowanych nowotworów przewodu pokarmowego. W ramach badania w krakowskim Szpitalu na Klinach wykonano osiem terapii guzów wątroby i trzustki, które uznano za nieoperacyjne standardowymi metodami. Na podstawie zabiegów z wykorzystaniem technologii mieszanej rzeczywistości uznano, że hologram śródoperacyjny przyczynił się do lepszej prezentacji wielkości i lokalizacji guza, dokładniejszego ustawienia igieł służących do nieodwracalnej elektroporacji oraz określenia linii ablacji w przypadku przerzutów do wątroby. Chirurdzy mogli również z łatwością porównać anatomię rzeczywistego pacjenta z wizualizacją holograficzną tuż przed operacją.

Więcej informacji można znaleźć pod poniższym linkiem: https://rdcu.be/cmkdT.