Klinika Leczenia Otyłości w Szpitalu na Klinach

Możliwe powikłania po zabiegach bariatrycznych

Korzyści z przeprowadzenia operacji bariatrycznych są niebagatelne ale należy pamiętać, że tak jak każda interwencja chirurgiczna niosą one ze sobą ryzyko powikłań i negatywnych konsekwencji zdrowotnych zarówno w okresie pooperacyjnym jak i w odległym odstępie czasu. Zgodnie z danymi z amerykańskich ośrodków specjalizujących się w chirurgicznym leczeniu otyłości, zabiegi te charakteryzuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Powikłania poważne w skutkach występują jedynie u około 2,5% pacjentów, a śmiertelność wynikająca z faktu przeprowadzenia operacji wynosi zaledwie ok. 0,06% czyli jest porównywalna dla zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową. Warto jednak dodać, że pomimo faktu, że odsetek powikłań jest naprawdę niewielki to jednak kiedy do nich dojdzie ich konsekwencje mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów, a w skrajnych przypadkach może dojść do śmierci chorego.

możliwe powikłania po operacjach bariatrycznych