Klinika Leczenia Otyłości w Szpitalu na Klinach

Gastric Bypass

Zabieg szczególnie polecany jest osobom, u których wskaźnik masy ciała BMI jest wyższy od 35, a przy okazji oprócz otyłości występuje u nich cukrzyca typu drugiego oraz zespół metaboliczny. Ten typ operacji rekomendowany jest także u pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym, który często towarzyszy otyłości. Metodę charakteryzuje bardzo duża skuteczność utraty wagi w przeciągu 6-12 miesięcy od operacji. Przeprowadzenie zabiegu w istotny sposób wpływa na procesy wchłaniania i trawienia pokarmu, a przede wszystkim na normalizację procesów metabolicznych, co w efekcie u dużej liczby pacjentów przekłada się na ustąpienie cukrzycy typu 2. W ramach leczenia pacjentów bariatrycznych Szpitala na Klinach kwalifikowanych do wykonania zabiegu właśnie tą metodą obejmujemy opieką lekarza bariatry, dietetyka i psychologa także po zakończonej hospitalizacji.

Na czym polega procedura Gastric Bypass?

Operacja polega na podzieleniu żołądka na dwie odrębne części. Mniejsza część żołądka o pojemności 100 ml łączona jest z jelitem cienkim w taki sposób, że postała część żołądka razem z dwunastnicą i fragmentem jelita czczego zostają wyłączone z normalnego trawienia i wchłaniania pokarmu.

Wytworzony „mały żołądek” uniemożliwia pacjentom jednorazowe przyjęcie dużej porcji jedzenia, a z uwagi na fakt, że pokarm wpada bezpośrednio do jelita cienkiego, omijając dwunastnicę i część jelita czczego skraca się czas trawienia i wchłaniania pokarmów. Operacja tego typu w istotny sposób zmniejsza objętość przyjmowanego pokarmu, jak również ogranicza jego wchłanianie. Po operacji pacjent musi przestrzegać specjalnej diety i przyjmować niektóre witaminy i mikroelementy (witaminę B12, żelazo oraz wapń).

Standardowa długość pobytu w szpitalu: do 5 dni

Gastric Bypass metoda operacji bariatrycznej operacje leczenia otyłości
przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu