USG szwów czaszkowych jest badaniem całkowicie bezpiecznym i zupełnie niebolesnym, które  pozwala na ocenę główki niemowlęcia. W USG bardzo dobrze widoczne są połączenia pomiędzy kośćmi czaszki tzw. szwy czaszkowe. Nieprawidłowy kształt główki niemowlęcia stwierdzony przez pediatrę lub rodziców może wynikać z wady szwów, czyli ich przedwczesnego zarośnięcia. W badaniu USG możliwe jest również wczesne zdiagnozowanie i podjęcie leczenia zanim dojdzie do znacznego zdeformowania czaszki. Jeżeli w USG szwy czaszkowe są prawidłowej budowy (deformacja główki nie wynika z wady szwów) możliwe jest wówczas leczenie skrzywienia główki niemowlęcia przez zastosowanie terapii kaskowej. Jest to nowoczesna metoda korekty kształtu główki za pomocą indywidualnie wykonanej ortezy / kasku.

Dodatkowo w badaniu USG szwów czaszkowych możliwe jest również uwidocznienie i weryfikacja zmian guzowatych, torbieli czy nietypowo położonych węzłów chłonnych oraz podjęcie na podstawie wyniku właściwego postępowania diagnostyczno – leczniczego. Samo badanie USG nie wymaga przygotowania, może być wykonywane jednoczasowo z badaniem przezciemieniowym mózgowia. W związku z tym że badanie jest całkowicie bezpieczne nie jest na nie wymagane skierowanie. Badanie USG szwów czaszkowych u dzieci w Szpitalu na Klinach wykonuje dr n. med. Piotr Sołtysiak.

Nasi specjaliści

Postawiliśmy na grono specjalistów z wieloletnią, kliniczną praktyką. Dowiedz się więcej o naszych poradniach i kadrze medycznej.

dr n. med.
Piotr Sołtysiak
chirurg dziecięcy, ultrasonografista z certyfikatem PTU