Artroskopia stawu biodrowego 

Artroskopia stawu biodrowego jest zabiegiem, który ma za zadanie zapobiec rozwojowi schorzeń, które prowadzą do jego degeneracji jak również przywrócić staw biodrowy do jego pierwotnej formy, zapewniając tym samym pacjentom odzyskanie pełnej sprawności. Zabieg rekomendowany jest głównie osobom młodym, po przebytej kontuzji jak również pacjentom u których wystąpiło uszkodzenie stawu biodrowego na skutek stanu zapalnego, dysplazji, infekcji, wypadku czy urazu. Artroskopia biodra jest skuteczną alternatywą do innego zabiegu jakim  jest endoprotezoplastyka i pozwala ona w skuteczny sposób uniknąć przede wszystkim ryzyka jak również ograniczeń związanych z wszczepieniem sztucznego implantu.

Artroskopia stawu biodrowego – wskazania do zabiegu

Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu artroskopii stawu biodrowego ortopeda musi dokładnie poznać i zlokalizować przyczynę dolegliwości bólowych albowiem do operacji kwalifikowani są pacjenci u których występuje ból w pachwinie nasilający się podczas aktywności jak również zaobserwowano przeskakiwanie, blokowanie i ograniczoną ruchomość stawu. Dodatkowym potwierdzeniem konieczności zabiegu operacyjnego są wyniki badań obrazowych takich jak RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, które pozwalają na uwidocznienie zmian chorobowych w stawie biodrowym. Do wskazań medycznych zalicza się występowanie takich schorzeń jak wczesne stadia zwyrodnienia stawu biodrowego, obecność ciała wolnego, konflikt udowo-panewkowy, uszkodzenie: obrąbka stawowego biodra/ chrząstki stawowej panewki/głowy kości udowej, występujące ropne stany zapalne i infekcje jak również dolegliwości bólowe, których przyczyny nie da się określić jak i te występujące po przebytym zwichnięciu stawu biodrowego.

Artroskopia stawu biodrowego – przeciwwskazania do zabiegu

Celem zabiegu artroskopii stawu biodrowego jest uzyskanie szybkiego powrotu do sprawności ruchowej i uratowanie stawu przed dalszym rozwojem chorób, w związku z tym operacji nie przeprowadza się u pacjentów, u których jego wykonanie nie determinuje oczekiwanych rezultatów i poprawy. Decyzji o przeprowadzeniu zabiegu artroskopii nie podejmuje się w przypadków osób u których stwierdzono zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową, brak ruchomości w stawie tzw. sztywny staw czy zaawansowaną martwicę głowy kości udowej. Dodatkowymi przeciwwskazaniami do zabiegu są przebyte wcześniej operacje w obrębie stawu biodrowego jak również fakt występowania aktualnych infekcji, zakażeń oraz owrzodzeń w miejscu operowanego stawu.

Artroskopia stawu biodrowego – przebieg operacji

Czas wykonania zabiegu wynosi od 1 do 2 godzin i uzależniony jest od stopnia jego skomplikowania oraz ilości uszkodzeń. Operacja wykonywana jest w większości przypadków w znieczuleniu ogólnym, w wyjątkowych sytuacjach zastosowanie ma znieczulenie obwodowe pozwalające na zachowanie świadomości operowanej osoby. Zabieg artroskopii stawu biodrowego przeprowadzany jest przez 3 do 4 małych nacięć o średnicy 1 cm, które służą ortopedzie do wprowadzenia kamery, inaczej artroskopu uwidaczniającej miejsce i rozległość patologii jak również miniaturowych narzędzi chirurgicznych. Następnie operator dokonuje chirurgicznej naprawy uwidocznionych uszkodzeń oraz usuwa zdegenerowane tkanki. Długość hospitalizacji i pobytu pacjenta w szpitalu wynosi ok. 2 dni niemniej jednak uzależniona jest ona stopnia nasilenia dolegliwości bólowych, ewentualnego obrzęku czy krwawienia. Przez pierwsze dni po zabiegi pacjenci poruszają się przy pomocy kul, stopniowo obciążając operowaną kończynę tak aby w efekcie powrócić do normalnego poruszania się. Po każdym zabiegu jakim jest artroskopia stawu biodrowego konieczne jest włączenie rehabilitacji, która może trwać nawet kilka tygodni. Aktywność ruchową można wprowadzić dopiero po kilku tygodniach od zakończenia rehabilitacji niemniej jednak jej rozpoczęcie zawsze powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Powrót do aktywności zawodowej możliwy jest dopiero po finalnym ściągnięciu szwów co w praktyce ma miejsce dwa tygodnie po zabiegu.

Artroskopia stawu biodrowego – możliwe powikłania

Artroskopia stawu biodrowego jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem niemniej jednak tak jak każda interwencja chirurgiczna niesie ze sobą ryzyko powikłań, których odsetek nie przekracza jednak 1-2%. Powikłania najczęściej dotyczą zaburzeń gojenia rany, infekcji, uszkodzenia nerwów czy wystąpienie chronicznych dolegliwości bólowych.

Artroskopia stawu biodrowego – korzyści dla pacjentów

Zabieg artroskopowy niesie ze sobą szereg korzyści dla pacjentów, przede wszystkim jest procedurą małoinwazyjną, która pozwala na krótszą hospitalizację chorego. Dodatkowo operowany staw może być prawie od razu obciążany. Co prawda zabieg wymaga rehabilitacji po jego przeprowadzeniu niemniej jednak jest ona mniej zaawansowana i zdecydowanie krótsza niż w przypadku zabiegu endoprotezoplastyki biodra. Artroskopia pozwala również na skuteczne wyeliminowanie dolegliwości bólowych, jak również wiąże się z zadawalającym efektem kosmetycznym w postaci niewielkich nacięć na skórze. U większości pacjentów możliwy jest powrót do lekkiej aktywności fizycznej już po kilku tygodniach od zabiegu, a w przypadku sportowców odzyskanie pełnej sprawności zajmuje im około 12 tygodni.


Artykuł powstał przy udziale: Krzysztof Starszak, lek. med. Maciej Otworowski.