Usunięcie żylaków powrózka nasiennego metodą laparoskopową i mikrochirurgiczną

usuniecie zylakow powrozka nasiennego metoda laparoskopowa i mikrochirurgiczna

Żylaki powrózka nasiennego diagnozuje się je u ponad 15% panów, a u ok. 30-40% z nich stanowią one przyczynę bezpłodności. W sytuacji kiedy  pojawienie się żylaków jąder powoduje dokuczliwe dolegliwości bólowe lub jest przyczyną  niemożności poczęcia dziecka konieczne staje się leczenie operacyjne. O tym jakie są metody zabiegowego leczenia żylaków powrózka nasiennego i jakich efektów mogą spodziewać się pacjenci po ich przeprowadzeniu rozmawiamy z dr n. med. Jakubem Kłączem – specjalistą urologiem rekonstrukcyjnym i seksuologiem z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Laparoskopowe usunięcie żylaków powrózka nasiennego

Laparoskopowe usunięcie żylaków powrózka nasiennego zwane również laparoskopową warikocelektomią to małoinwazyjny zabieg mający na celu uniedrożnienie wszystkich niewydolnych żył jądrowych. Zabieg przeprowadza się przez trzy niewielkie nacięcia w powłokach brzusznych pacjenta przez, które następnie wprowadzane są narzędzia chirurgiczne i kamera endoskopowa. W kolejnym kroku zabiegu operator lokalizuje poszerzone żyły jądrowe i dokonuje ich zaklipsowania i/ lub przecięcia, co ma zapobiegać nieprawidłowemu  odpływowi krwi do powrózka nasiennego. Hospitalizacja pacjentów po laparoskopowym usunięciu żylaków powrózka nasiennego trwa zazwyczaj jedną dobę.

Operacja usunięcia żylaków powrózka nasiennego metodą mikrochirurgiczną

Zabieg usunięcia żylaków powrózka nasiennego metodą mikrochirurgiczną wykonywany jest w  znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 40 – 60 minut. Operację rozpoczyna się od wykonania niewielkiego nacięcia w pachwinie pacjenta przez, które następnie chirurg dokonuje  wypreparowania powrózka nasiennego. W kolejnym etapie operator   pod kontrolą specjalistycznego mikroskopu, umożliwiającego bardzo duże powiększenie pola operacyjnego lokalizuje poszerzone żyły jądrowe, a następnie je wydziela i preparuje. Następnie przygotowane wcześniej żyły są podwiązywane i/lub klipsowane.  Hospitalizacja pacjentów po usunięciu żylaków powrózka nasiennego metodą mikrochirurgiczną trwa zazwyczaj jedną dobę.

Robotyczne usunięcie żylaków powrózka nasiennego

Robotyczne usunięcie żylaków powrózka nasiennego zwane również robotyczną warikocelektomią to małoinwazyjny zabieg mający na celu podobnie jak zabieg laparoskopowy uniedrożnienie wszystkich niewydolnych żył jądrowych. Zabieg podobnie jak laparoskopowy przeprowadza się przez trzy niewielkie nacięcia w powłokach brzusznych pacjenta przez, które następnie wprowadzane są wysoce precyzyjne narzędzia chirurgiczne i kamera endoskopowa, które są dokowane do ramion robota chirurgicznego. W kolejnym kroku zabiegu dzięki obrazowaniu 3D w wielkim powiększeniu operator siedzący przy konsoli robotycznej lokalizuje poszerzone żyły jądrowe i dokonuje ich zaklipsowania i/ lub przecięcia. Jest to zabieg niezwykle precyzyjny wykonywany najnowocześniejszą technologią chirurgiczną, łączący w sobie wszystkie atuty zabiegu laparoskopowego i mikrochirurgicznego zaś efekty leczenia tą metodą są nieporównywalnie większe do poprzednich metod. Hospitalizacja pacjentów po robotycznym usunięciu żylaków powrózka nasiennego trwa zazwyczaj jedną dobę.

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego a metody chirurgiczne

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego to metoda niechirurgicznego leczenia tego schorzenia wykonywana w radiologicznych gabinetach naczyniowych. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od 30 do 60 minut. W trakcie zabiegu chirurg dokonuje nakłucia żyły udowej, poprzez wykonane wcześniej nacięcie skóry w pachwinie o długości 1mm. Następnie do światła żyły wprowadzany jest cewnik przez, który wprowadza się  materiał embolizacyjny (spirale) z jednoczasową sklerotyzacją lub klejeniem poszerzonych splotów żylnych. Embolizacja żylaków powrózka nasiennego w efekcie prowadzi do zamknięcia niewydolnych i nieprawidłowo poszerzonych żył. Wśród korzyści z przeprowadzenia embolizacja żylaków powrózka nasiennego wymienia się przede wszystkim brak konieczności wykonania klasycznego cięcia chirurgicznego, a co za tym idzie mniejszy uraz chirurgiczny i brak jakichkolwiek blizn czy szwów. Zabieg charakteryzuje również wyższa skuteczność niż leczenia operacyjnego i brak konieczności hospitalizacji pacjenta (pobyt pacjenta w szpitalu ogranicza się wyłącznie do 3-4 godzin po zabiegu). Ponadto pacjentowi nie jest podawane znieczulenie ogólne, przeprowadzenie zabiegu jest w pełni bezbolesne a dodatkowo embolizacja pozwala na usuwanie obustronnych żylaków powrózka nasiennego z jednego nacięcia w pachwinie.

Ta metoda leczenie jest jednak stosowana u pacjentów po wcześniejszych niepowodzeniach w leczeniu chirurgicznym żylaków powrózka nasiennego.

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji żylaków powrózka nasiennego?

Wszystkie metody leczenia wiążą się z przejściowym dyskomfortem po zabiegu, czas rekonwalescencji jest uzależniony zarówno od techniki operacyjnej jak i wrażliwości na ewentualny pooperacyjny dyskomfort samego pacjenta ale w większości przypadków wynosi ona kilka dni. Już po 2 godzinach od zabiegu możliwe jest chodzenie a po kilku dniach powrót do pracy (u mężczyzn wykonujących pracę związaną z dużą aktywnością fizyczną okres ten może wynosić ok. 1–2 tygodni). Przez 2-4 tygodnie od zabiegu odradzany jest intensywny wysiłek fizyczny i uprawianie sportu, a zalecane jest noszenie obcisłej bielizny. Po zabiegu mogą pojawić się nieznaczne dolegliwości bólowe lub obrzęk moszny, które znikają samoistnie w miarę upływu czasu.

Czy po operacji żylaków powrózka nasiennego wraca płodność?

Wykonanie kontrolnego badania nasienia rekomendowane jest najwcześniej po upływie 3 miesięcy od dnia zabiegu z uwagi na fakt, że  czas produkcji nowych plemników zajmuje 42—76 dni. Zgodnie z badaniami zabiegowe leczenie żylaków powrózka nasiennego wpływa na poprawę: jakości nasienia, fragmentacji DNA plemników, koncentracji plemników jak również polepszenie ich ruchliwości. To wpływa natomiast na ponad dwukrotny wzrost szans na poczęcie dziecka drogą naturalną jak również z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu. Uważa się poprawa tych parametrów może zwiększyć się nawet o 40%!

Czy występują skutki uboczne operacji żylaków powrózka nasiennego?

Operacyjne leczenie  żylaków powrózka nasiennego  to w większości przypadków zabiegi bezpieczne, obarczone małą ilością powikłań. Wśród powikłań długoterminowych wymienia się możliwość nawrotu żylaków oraz powstanie wodniaka jądra (to powikłanie występuje u ok. 10% operowanych mężczyzn). Najmniejsze ryzyko nawrotu żylaków obserwuje się po zabiegach robotycznych, embolizacjach i zabiegach mikrochirurgicznych. W przypadku operacji laparoskopowych jest to uzależnione od doświadczenia operatora i dokładnego zaopatrzenia naczyń żylnych. Nawroty najczęściej zdarzają się po zabiegach otwartych.

Objawy jak obrzęk jądra lub worka mosznowego, powstanie krwiaków w worku mosznowym oraz niewielkie dolegliwości bólowe czy uczucie dyskomfortu bezpośrednio po zabiegu ustępują bardzo szybko.

Operacja żylaków powózka nasiennego – jaka jest cena zabiegu?

Cena komercyjnego zabiegu usunięcia żylaków powrózka nasiennego uzależniona jest od metody, którą zostanie przeprowadzona: robotyczna, klasyczna, laparoskopowa, mikrochirurgiczna lub z wykorzystaniem embolizacji. Wszystkie szczegóły operacji oraz możliwości jej przeprowadzenia omawiane są zawsze wspólnie z pacjentem i lekarzem prowadzącym podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

wstecz dalej