Szpital na Klinach włącza się w Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

tydzien profilaktyki raka szyjki macicy

W dniach 23-29 stycznia obchodzimy Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, którego celem jest podniesienie świadomości na temat tego nowotworu. Zgodnie z szacunkami WHO rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie, z szacunkową liczbą 604 000 nowych przypadków. W Polsce jak podaje raport „Nowotwory złośliwe w Polsce” zachorowalność na raka szyjki macicy wynosi 2,3 tys. kobiet. Choć w ostatnich latach w naszym kraju obserwuje się spadek zachorowalności i umieralności z powodu tego nowotworu, to wciąż mamy wiele do zrobienia aby poprawić dostęp do profilaktyki. W przypadku raka szyjki macicy dysponujemy skuteczną profilaktyką: pierwotną w postaci szczepień oraz profilaktyką wtórną w postaci badań cytologicznych. Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie – stanów przedrakowych, które są wyleczalne prawie w 100%!

W dniach 23 – 31 stycznia w krakowskim Szpitalu na Klinach w godz. 9.00 – 14.00 wszystkie zainteresowane panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych.

To kolejna inicjatywa szpitala, która ma za zadanie zachęcać Polki do systematycznych badań i budować świadomość, że pomimo strachu przed badaniami warto je wykonywać ponieważ w większości przypadków nowotwór wykryty na wczesnym stadium zaawansowania daje duże szanse na wyleczenie. Panie zainteresowane bezpłatnymi badaniami proszone są o kontakt z pracownikami rejestracji Szpitala na Klinach telefonicznie pod nr 12 267 40 64 lub mailowo [email protected]. Liczba badań jest ograniczona.

Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64