Szpital na Klinach w czołówce polskich ośrodków specjalizujących się w leczeniu łagodnych guzków tarczycy z wykorzystaniem echolasera

szpital na klinach w czolowce polskich osrodkow specjalizujacych sie w leczeniu lagodnych guzkow tarczycy z wykorzystaniem echolasera

W sierpniu w Szpitalu na Klinach przeprowadził szkolenie praktyczne z zastosowania echolasera w leczeniu łagodnych guzów tarczycy. W ramach szkolenia odbyły się dwa zabiegi przeprowadzone przez prof. dr. hab. n. med. Marcina Barczyńskiego a każdy z nich trwał ok. 40 minut, po których pacjenci bez bólu bezpiecznie wrócili do domu.

Laserowa ablacja guza tarczycy z wykorzystaniem echolasera jest bezpiecznym i mikroinwazyjnym zabiegiem wykorzystywanym w leczeniu lito-płynowych i litych guzków objawowych, które na podstawie  biopsji cienkoigłowej zostały zweryfikowane jako łagodne. Jak podkreśla prof. dr. hab. n. med. Marcin Barczyński, który przeprowadził już ok. 200  takich zabiegów –

Procedura wykonywana jest przezskórnie pod kontrolą USG, w znieczuleniu miejscowym, w trybie ambulatoryjnym więc nie wymaga hospitalizacji pacjentów poddawanych zabiegowi. Echolaser to metoda bezpieczna, bezbolesna, nie wymagająca znieczulenia ogólnego jak również nacinania skóry pacjenta, przez co nie pozostawiająca żadnych blizn na szyi pacjentów. W efekcie przeprowadzenia laserowej ablacji z wykorzystaniem lasera u pacjentów ustępują objawy uciskowe jak również poprawia się estetyka szyi.  Zachowana zostaje normalna czynność tarczycy, bez potrzeby przeprowadzania jakiejkolwiek operacji w związku z tym pacjenci poddawani zabiegowi nie wymagają terapii substytucyjnej hormonami tarczycy przez całe życie. Te wszystkie korzyści wynikające z wykorzystania techniki sprawia, że metoda cieszy się coraz większym uznaniem i skutecznością zarówno w Polsce jak i zagranicą.