Skomplikowany zabieg chirurgii oszczędzającej staw biodrowy przeprowadzony u młodego pacjenta w Szpitalu na Klinach w Krakowie

skomplikowany zabieg chirurgii oszczedzajacej staw biodrowy przeprowadzony u mlodego pacjenta

W tym miesiącu w krakowskim Szpitalu na Klinach dr Jarosław Feluś wraz z dr. hab. Bartłomiejem Kowalczykiem wykonali u 22-letniego pacjenta z konfliktem udowo-panewkowym kompleksowy zabieg osteotomii okołopanewkowej miednicy z jednoczasowym chirurgicznym zwichnięciem stawu biodrowego. Osteotomia okołopanewkowa nazywana jest zabiegiem kupującym czas pacjentowi, albowiem odracza ona w czasie konieczność wymiany własnego stawu na sztuczną endoprotezę, co jest szczególnie ważne w przypadku młodych pacjentów cierpiących na dysplazję lub pewne formy konfliktu udowo-panewkowego. Jednoczasowe przeprowadzenie tych obu procedur nie tylko pozwala osiągnąć lepszy efekt terapeutyczny ale także zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań, a młodym pacjentom daje szansę na życie z własnym stawem biodrowym, bez bólu i ograniczeń ruchowych.

Zabieg osteotomii berneńskiej wykonywany jest przeważnie u młodych pacjentów, nawet 20-letnich, dzięki czemu pozwala im cieszyć się młodością, normalnym życiem, a przede wszystkim aktywnością fizyczną bez dolegliwości bólowych i dokuczliwego ograniczenia ruchomości stawu. Jest on też szansa dla dzieci z dysplazją stawu biodrowego czy niektórymi postaciami konfliktu udowo-panewkowego na możliwość pełnego korzystania z życia, uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku w przyszłości – wyjaśnia dr Jarosław Feluś, ortopeda z krakowskiego Szpitala na Klinach, który ma na swoim koncie już ponad dwadzieścia takich zabiegów. – Z punktu widzenia chirurga osteotomia okołopanewkowa pozwala na precyzyjną i pełną korektę nawet najcięższej deformacji biodra, co skutecznie zapobiega dalszemu rozwojowi degeneracji stawu i wydłuża jego żywotność. To z kolei jest jednym z kluczowych czynników odsuwających w czasie pojawienie się zmian zwyrodnieniowych. W przypadku 22-letniego pacjenta jest to tak naprawdę leczenie z wyboru – komentuje lekarz.