Metoda REZUM – innowacyjne leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego już w ofercie Szpitala na Klinach

metoda rezum innowacyjne leczenie lagodnego rozrostu gruczolu krokowego

Szpital na Klinach jako pierwsza placówka medyczna w Polsce południowej wprowadza procedurę małoinwazyjnego leczenia łagodnego przerostu prostaty metodą REZUM. Zabiegi wykonuje dr Marek Zawadzki, który jest jedynym w kraju, certyfikowanym przez firmę Boston Scientific, urologiem specjalizującym się w usuwaniu nadmiaru tkanki prostaty metodą REZUM.

Metodę REZUM stosuje się u mężczyzn ze zdiagnozowanym łagodnym przerostem gruczołu krokowego, w szczególności u młodych pacjentów z zaburzeniami oddawania moczu, jako alternatywę do leczenia farmakologicznego, które może wywołać działania niepożądane takie, jak wystąpienie cukrzycy, spadków ciśnienia tętniczego, wytrysku wstecznego czy objawów demencji. Dodatkowym wskazaniem do zabiegu są pacjenci, którzy chcą zlikwidować dolegliwości związane z nieprawidłową mikcją przy jednoczesnej ochronie i zachowaniu prawidłowego wytrysku nasienia. To również dobra metoda dla pacjentów w starszym wieku z zatrzymaniem moczu -cewnikiem, którzy z uwagi na przebyte choroby takie, jak zawał, udar, jak również choroby współtowarzyszące, np. cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego.

REZUM to procedura  w pełni bezpieczna dla pacjenta, którą wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu  wykorzystywana  jest ukierunkowana, kontrolowana dawka pary wodnej, która endoskopowo podawana jest bezpośrednio do prostaty chorego. Urolog za pomocą specjalnego cystoskopu dokonuje wstrzyknięć pary wodnej do wybranych stref prostaty, z reguły jest ich od 4 do 10. Każde wstrzyknięcie trwa ok. 10 sekund, a całość procedury realizowana jest w przeciągu 15 minut. Na wskutek kondesacji pary wodnej uwalniana jest energia cieplna, która powoduje denaturację błony gruczołu krokowego w wyniku czego prostata ulega obkurczeniu. Zmniejszenie objętości gruczołu krokowego powoduje poprawę otwarcia cewki moczowej, co w konsekwencji przyczynia się do poprawy mikcji u pacjentów cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego.

Leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego przy użyciu metody REZUM niesie szereg korzyści dla pacjentów.

Po pierwsze bezpieczeństwo procedury, ponieważ zabieg nie wiąże się z interwencją chirurgiczną i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest również minimalnie inwazyjną procedurą – cały zabieg wykonywany jest endoskopowo przez cewkę moczową. Brak konieczności hospitalizacji, to kolejna z korzyści – pacjent opuszcza szpital w tym samym dniu, ponadto krótki jest też czas cewnikowania – tłumaczy dr Marek Zawadzki.  Metoda REZUM pozwala na otrzymanie lepszego efektu urodynamicznego – u pacjentów od 3 tygodni po zabiegu obserwuje się lepszy przepływ moczu i większy komfort podczas jego oddawania, jak również umożliwia zachowanie prawidłowych funkcji seksualnych w zakresie wzwodu i erekcji. Daje też niskie ryzyko uszkodzenia zwieracza dróg moczowych, a co za tym idzie uszkodzenia funkcji prawidłowego trzymania moczu. Możliwość wykorzystania techniki REZUM jest alternatywą do leczenia farmakologicznego, jak również u pacjentów z objętością gruczolaka do 80 ml – komentuje lekarz.

Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64