Szpital na Klinach wśród placówek medycznych nagrodzonych certyfikatem „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”

szpital na klinach wsrod placowek medycznych nagrodzonych certyfikatem bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent

Rada Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali wyłoniła zwycięzców w drugiej edycji programu certyfikacji szpitali. Wśród 108 szpitali z całej Polski nagrodzonych certyfikatem za przestrzeganie standardów bezpieczeństwa oraz za działania na rzecz popularyzacji praktyk zapewniających bezpieczne środowisko pracy zarówno dla personelu medycznego, jak i pacjentów znalazł się także Szpital na Klinach. Aby uzyskać certyfikację, placówki medyczne musiały spełnić określone wymogi wyznaczone przez zespół specjalistów. Zobowiązując się do podpisania deklaracji „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, placówki zadeklarowały stosowanie się do 11 kluczowych zasad mających na celu ochronę pracowników sektora medycznego. Wśród tych zobowiązań znajdują się między innymi implementacja procedur dotyczących podawania leków o podwyższonym ryzyku, dokładna analiza ryzyka związanego z zawodową ekspozycją na czynniki szkodliwe, regularne kursy i szkolenia dla pracowników służby zdrowia oraz prowadzenie dokładnej ewidencji wypadków, takich jak zakłucia czy skaleczenia. Dodatkowo podkreślono znaczenie korzystania z zaawansowanego i bezpiecznego sprzętu w codziennej pracy.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zakażenia wynikające z przypadkowych zakłuć i zranień personelu medycznego w aż 37% przypadków dotyczą wirusa hepatytu typu B, w 9% – hepatytu typu C, a w 4,4% – HIV. Szacuje się, że w Polsce każdego roku podczas rutynowych zabiegów medycznych występuje około 37 tys. przypadków zranień wśród pracowników medycznych, które mogą prowadzić do ryzyka przeniesienia krwiopochodnych patogenów, takich jak HBV, HCV i HIV. Aż 96% placówek medycznych zgłaszających się do rankingu przeszło z powodzeniem etap certyfikacji. Ten imponujący wynik wskazuje na to, że kierownictwo szpitali, które postanowiło poddać się tej ocenie z zaangażowaniem podchodzi do kwestii bezpieczeństwa – zarówno pracowników medycznych jak i pacjentów. Jednocześnie reprezentowane przez nich placówki medyczne spełniają kryteria określone przez Radę Ekspertów. Mimo to, szczegółowe dane przekazane przez placówki medyczne wskazują, że istnieją obszary wymagające dalszego doskonalenia w kontekście bezpieczeństwa.