Szpital na Klinach włącza się w Światowy Dzień Walki z Otyłością

szpital na klinach wlacza sie w swiatowy dzien walki z otyloscia

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem otyłości i jej wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zgodnie z danymi NCD Risk Factor Collaboration jeden na czterech dorosłych Polaków ma nadwagę, a trzech na pięciu dotyczy problem otyłości. Skala epidemii otyłości rośnie na całym świecie, a jak wskazują szacunki w Polsce problem ten w 2025 r. może dotyczyć 26% dorosłych kobiet i 30% dorosłych mężczyzn. Co więcej otyłość staje się także problemem wśród polskich dzieci, które tyją najszybciej w Europie, a jak podaje World Obesity Federation do 2030 r. z problemem otyłości w Polsce może borykać się prawie milion dzieci.

Jak podkreśla prof. Tomasz Rogula – Dyrektor Kliniki Leczenia Otyłości w krakowskim Szpitalu na Klinach,  otyłość to nie tylko choroba sama w sobie ponieważ wiąże się ona z wyższym ryzykiem zachorowalności, niepełnosprawności jak i  śmierci. Mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci i lepsza kondycja zdrowotna to wg profesora  najważniejsze powody, dla których warto zadbać o prawidłową masę ciała. Dlatego właśnie w Światowym Dniu Walki z Otyłością warto zrobić rachunek sumienia swoich codziennych nawyków żywieniowych, patrząc na nie przez pryzmat profilaktyki oraz zapobieganiu powikłań takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, choroby zwyrodnieniowej stawów, czy większego ryzyka zachorowań na niektóre nowotwory.
Czytaj więcej: Otyłość w Polsce przybiera na wadze!