Szpital na Klinach włącza się w Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

szpital na klinach wlacza sie w europejski tydzien profilaktyki raka szyjki macicy

W dniach 18-24 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, którego celem jest zwrócenie uwagi na wciąż wysoką zachorowalność na ten typ nowotworu. W Europie rak szyjki macicy – wśród nowotworów kobiecych –  zajmuje 9 miejsce pod względem zachorowalności. Z szacunków za rok 2020 wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczyła 2,4 tys. kobiet.  Kluczowa jest profilaktyka. Proste badanie cytologiczne jest praktycznie bezbolesne, a umożliwia wczesne wykrycie nowotworu, czyli w fazie przedinwazyjnej i podjęcie skutecznej terapii, co pozwala w większości przypadków na całkowite wyleczenie.

Rak szyjki macicy to nowotwór, który przez wiele lat może nie dawać żadnych symptomów choroby powodując w tym samym czasie niekontrolowany rozrost nabłonkapłaskiego komórek szyjki macicy. Do objawów raka szyjki macicy zalicza się plamienia i krwawienia kontaktowe. Wśród objawów wymienia się także ból w miednicy i podbrzuszu, ból podczas stosunku, obfite upławy z pochwy o przykrym zapachu, bolesne parcie na stolec i mocz jak również obrzęki kończyn dolnych. – mówi dr n. med. Maciej Olszewski. Rak szyjki macicy to nowotwór, który może rozwijać się  nawet od 3 do 13 lat, a właśnie stadium zaawansowania choroby nowotworowej determinuje wybór odpowiedniej ścieżki leczenia. Podstawę leczenia wczesnych postaci raka szyjki macicy stanowi chirurgia. Szpital na Klinach, jako jedna z nielicznych jednostek w Polsce, zapewnia pacjentkom dotkniętym rakiem szyjki macicy możliwość przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem robota.

Szpital na Klinach aktywnie włącza się w Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, umożliwiając paniom skorzystanie z bezpłatnych badań cytologicznych w dniu 20 stycznia br. Bezpłatne badania realizowane w Szpitalu na Klinach przy ul. Kostrzewskiego 47 w Krakowie w godz. 8.00 – 15.00. Wystarczy zadzwonić do rejestracji szpitala pod nr telefonu 12 267 40 64.

Dodatkowo w ramach zainicjowanej przez nas akcji społecznej ONKOODPOWIEDZIALNI w dniu 26 stycznia o godz. 19.30  zapraszamy do udziału w wydarzeniu na żywo, w którym wspólnie z dr Maciej Olszewskim i Panią Adrianną Sobol z fundacji ONKOCAFE – Razem Lepiej porozmawiamy na temat objawów, profilaktyki i nowoczesnego leczenia raka szyjki macicy. Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1wMJhVV18

wstecz dalej
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..