Szpital na Klinach uruchamia Centrum Szkoleniowe w zakresie małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa

szpital na klinach uruchamia centrum szkoleniowe w zakresie maloinwazyjnej chirurgii kregoslupa

Schorzenia kręgosłupa stają się jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Jak wskazuje Prestiżowy periodyk medyczny „The Lancet”, na bóle kręgosłupa uskarża się na całym świecie ponad pół miliarda ludzi. W obliczu tych wyzwań wzrasta zapotrzebowanie na leczenie chirurgiczne w obrębie kręgosłupa, które jeszcze niedawno budził obawy wśród pacjentów. Współczesna medycyna i postęp technologiczny w zakresie zabiegów małoinwazyjnych na kręgosłupie pozwalają nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo samych procedur operacyjnych ale również oszczędzić pacjentowi bólu, dyskomfortu i pozwolić mu na szybszą rekonwalescencję. Techniki takie jak endoskopia minimalizują uszkodzenie mięśni przykręgosłupowych, zmniejszają ryzyko uszkodzenia struktur nerwowych oraz minimalizują ryzyko dwóch najczęstszych powikłań występujących po operacjach tradycyjnych takich, jak zrosty w kanale kręgowym oraz niestabilność kręgosłupa

Zaawansowane technologie medyczne w chirurgii kręgosłupa wymagają odpowiedniego przygotowania kadr medycznych, bowiem to jakość wykonania zabiegu i bezpieczeństwo pacjenta jest ostatecznym wyznacznikiem sukcesu. W Szpitalu na Klinach działa Centrum Małoinwazyjnej Chirurgii Kręgosłupa, w którym pracują doświadczeni specjaliści tacy jak dr n. med. Aleksander Winiarski, czy specjalizująca się w leczeniu odcinka szyjnego kręgosłupa dr. n. med. Ewa Lipik, którzy na swoim koncie mają po klikaset zabiegów obejmujących zarówno techniki małoinwazyjne takie jak endoskopia oraz skomplikowane operacje w skoliozach, czy chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa. Dzięki niewielkim rozmiarom narzędzi, świetnie zintegrowanych z nawigacją chirurgiczną oraz optymalnemu zaplanowaniu dostępu śródoperacyjnemu, możemy dziś wykonywać skomplikowane operacje na kręgosłupie poprzez niewielkie nacięcia skóry. – mówi dr n. med. Aleksander WiniarskiTym bardziej cieszy mnie możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z lekarzami, którzy wchodzą na ścieżkę kształcenia w zakresie technik endoskopowych.

Szkolenia w krakowskim Centrum Małoinwazyjnej Chirurgii Kręgosłupa przeprowadzane są w grupach max. 2 osobych. Kierownikiem kursu jest dr n. med. Aleksander Winiarski –  specjalista w dziedzinie ortopedii z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym, specjalizujący się w endoskopowych operacjach kręgosłupa lędźwiowego, który ma na swoim koncie ponad 1000 takich zabiegów. W programie znajdują się 3 etapy szkolenia:

• Etap 2 –– przygtowanie do roli asysty w trakcie zabiegu endoskopowego
  • Etap 3 – przygtowanie do samodzielnego zabiegu na kręgosłupie z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych pod nadzorem doświadczonego operatora  (Proktora).