RIRS – nowoczesna metoda leczenia kamicy moczowej w Szpitalu na Klinach

urologia kraków

– Kamica nerkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń układu moczowego. Dzięki metodzie RIRS, za pomocą której już dzisiaj leczymy naszych pacjentów, jesteśmy w stanie całkowicie zminimalizować skutki uboczne po zabiegu. To zdecydowanie rewolucyjny sposób na przywrócenie komfortu życia naszym pacjentom – wyjaśnia dr n. med. Paweł Pilch, specjalista urologii oraz androlog kliniczny Europejskiej Akademii Andrologii.

W 2015 r. na całym świecie było to aż 22,1 mln osób u których zdiagnozowano kamicę moczową. Choroba ta polega na wytrącaniu się z moczu kryształów, które łącząc się formują kamienie. Sytuacje w których dochodzi do  przemieszczania się kamienia przez górne drogi moczowe lub do nagłego zastoju moczu w nerce, najczęściej wiążą się z silnymi dolegliwościami bólowymi po stronie pacjentów, które często porównywane są do bólu towarzyszącemu porodowi. Małe kamienie często ulegają samoistnemu wydaleniu ale niestety w przypadku większych kamieni pacjenci często wymagają leczenia chirurgicznego a większość z nich kwalifikowana jest do małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych takich jak RIRS. Metoda ta minimalizuje przede wszystkim skutki uboczne i powikłania pozabiegowe, a wg wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego jest techniką pierwszego wyboru w przypadku leczenia kamieni, których wielkość nie przekracza 2 cm. Zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym i polega na kruszeniu kamieni nerkowych za pomocą giętkiego ureterorenoskopu, który wprowadzany jest przez cewkę moczową do moczowodu a następnie do nerki.  – Przede wszystkim kruszenie złogu jest w pełni kontrolowane przez obraz endoskopowy, co pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce oraz na jednoczesne skruszenie kilku złogów podczas jednego zabiegu. Ponadto, warto zauważyć, iż RIRS charakteryzuje o wiele krótszy czas hospitalizacji pacjenta niż w przypadku innych zabiegów. Zestawiając ten nowatorski sposób leczenia kamicy nerkowej z tradycyjnymi metodami pod względem ewentualnych powikłań, RIRS notuje ich najmniejszą liczbę – podkreśla lek. med. Michał Swolkień, specjalista urologii i andrologii.

Zdecydowaną przewagą zabiegu RIRS jest fakt, że nie dokonuje się w nim żadnych nacięć skóry czy miąższu nerki, w związku z tym jest on całkowicie niebolesny oraz powoduje znacznie mniejszy uraz, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie tego typu zabiegu u osób będących w leczeniu  przeciwzakrzepowym, ze znaczną otyłością czy z obustronną kamicą nerek. Zabieg nie wymaga długiego pobytu pacjenta w szpitalu, jest on wypisywany na następny dzień po zabiegu, a powrót do pełnej aktywności trwa zaledwie kilka dni. Metodę RIRS wyróżnia więc wysoki poziom skuteczności leczenia z minimalnym czasem hospitalizacji (do 2 dni) co  sprawia, że zabieg ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów cierpiących na kamicę moczową. Mamy dobrą wiadomość dla pacjentów z Małopolski i okolic albowiem Krakowski Szpital na Klinach jest miejscem, w którym pacjenci mogą zostać zakwalifikowani do tego typu zabiegów jak i poddać się operacji. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy na kwalifikacje do zabiegów, które odbywają się już od listopada a zabiegi metodą RIRS w naszym szpitalu będą realizowane już od początku grudnia.

Szczegółowe informacje o zabiegu RIRS znajdą Państwo pod linkiem: https://www.szpitalnaklinach.pl/rirs/ oraz na naszym blogu: Kamica moczowa.

wstecz dalej
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..