Grupa NEO Hospital prowadząca Szpital na Klinach w Krakowie realizuje projekt  operacyjnego leczenia nowotworów szyjki i trzonu macicy: „Przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B +R) nad nową metodą terapeutyczną oraz walidacja wraz z wdrożeniem operacji robotycznej TMMR w leczeniu raka szyjki macicy i robotycznej PMMR w leczeniu raka trzonu macicy”.

Projekt badawczy oparty jest o małoinwazyjne metody zabiegowe m.in. z wykorzystaniem systemu chirurgicznego da Vinci. Dzięki funduszom unijnym zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek z całej Polski i zagranicy zakwalifikowanych do programu są całkowicie bezpłatne. Program stanowi szansę dla poprawy jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy.

Całkowity koszt całkowity projektu wynosi 12 584 070,15 PLN, natomiast wysokość dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020  to 7 333 290,49 PLN.

Beneficjent/Lider projektu: NEO ROBOTICS ONE Sp. z o.o. Sp. k.
Partner projektu: NEO HOSPITAL Sp. z o.o. Sp. k.

logo eu

Jakie pacjentki mogą zgłosić się do udziału w programie?

Do programu mogą zostać zakwalifikowane pacjentki, u których zdiagnozowano raka endometrium i raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby. Dodatkowymi kryteriami kwalifikującymi jest ocena stanu ogólnego pacjentki. Finalna kwalifikacja odbywa się w ramach Konsylium Onkologicznego, w którym bierze udział interdyscyplinarny zespół lekarzy: ginekolog onkolog, anestezjolog jak i inni specjaliści. Badaniami wymaganymi do kwalifikacji udziału w programie są wyniki badania tomografii komputerowej (TK) miednicy mniejszej i jamy brzusznej oraz wynik badania histopatologicznego potwierdzającego raka trzonu macicy lub szyjki macicy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu?

Skontaktuj się z Indywidualnym Opiekunem Pacjenta, panią Agnieszką Grabowską.

[email protected] 785 170 300 Send a email Make a call

Jak wygląda operacja z wykorzystaniem robota da Vinci?

Operacja raka trzonu macicy lub szyjki macicy z użyciem robota da Vinci przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.  W przeciwieństwie do techniki otwartej i laparoskopowej chirurg wykonujący zabieg nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, na którym znajduje się pacjentka tylko przeprowadza operację z poziomu specjalnej konsoli zza, której przy użyciu specjalnych manetek steruje ramionami robota. Operacja z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzana jest przez do 4-5 nacięć skóry o średnicy 1 cm, dzięki czemu nie wiąże się ona z rozległym nacięciem powłok brzusznych. Za pomocą nacięć do ciała pacjentki wprowadzane są tzw. tokary (prowadnice), przez które chirurg wprowadza zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne przymocowane do ramion robota oraz specjalną kamerę endoskopową. System wizyjny pozwala na przesyłanie do operatora obrazu z kamery w 10-krotnym powiększeniu, a dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii możliwe jest obrazowanie 3D w jakości HD oraz modulowanie głębi pola operacyjnego, co daje operatorowi możliwość bardzo dokładnego rozróżniania struktur anatomicznych podczas operacji. Robot da Vinci umożliwia także redukcję naturalnego drżenia rąk chirurga oraz kompensację jego gwałtownych ruchów, co w połączeniu z bardzo dokładnym widokiem pola operacyjnego podczas usuwania tkanek zajętych nowotworem i mniejszym urazem chirurgicznym pozwala na większe bezpieczeństwo wykonania zabiegu niż tradycyjne metody.

operacje da vicni animated
dr nmed krzysztof mawlichanow

Bezpłatne konsultacje dla pacjentek chcących wziąć udział w programie

Pacjentki ze zdiagnozowanym rakiem endometrium lub rakiem szyjki macicy we wczesnym stadium, które chcą wziąć udział w programie mogą skorzystać z formularza zgłoszenia w zakresie bezpłatnej konsultacji online (sprawdź szczegóły). Wysyłając formularz prosimy o załączenie  aktualnych wyników badań takich jak: wynik badania histopatologicznego potwierdzającego raka trzonu macicy lub szyjki macicy oraz opis badania tomografii komputerowej miednicy mniejszej i jamy brzusznej. W sytuacji kiedy pacjentka spełnia wstępne kryteria włączenia do badania, podczas konsultacji on-line otrzyma ona szczegółowe informacje dotyczące projektu.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji online

Praktyczne informacje dla pacjentek zainteresowanych wzięciem udziału w programie – skontaktuj się z nami

Pacjentki zainteresowane udziałem w programie zapraszamy do kontaktu:

  • Bezpośrednio z Koordynatorem ds. Opieki nad Pacjentem – panią Agnieszką Grabowską (tel: 785 170 300, mail: [email protected]), która udzieli Paniom wszelkich, wyczerpujących informacji. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres: [email protected],
  • Zapraszamy także do kontaktu z pracownikami rejestracji Szpitala na Klinach drogą telefoniczną na ogólnodostępne numery telefonu (12 267 40 64 lub 12 262 02 75), wtedy rozmowa zostanie przekierowana do Koordynatora ds.  Opieki nad Pacjentem lub na specjalnie dedykowany dla programu numer telefonu (12 200 20 25).
kontakt dla pacjentek

Nasz interdyscyplinarny zespół specjalistów

Szpital na Klinach przy realizacji programu stawia na interdyscyplinarne zespoły, wśród których znajdują się specjaliści z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Pacjentkami onkologicznymi opiekują się są ginekolodzy, onkolodzy, chirurdzy, anestezjolodzy, psycholodzy jak również  fizykoterapeuci. To właśnie dzięki zaangażowaniu wszechstronnego i wysoko wykwalifikowanego zespołu medycznego pacjentki będące pod opieką Szpitala mogą liczyć nie tylko na profesjonalną pomoc medyczną ale również na komfort, kompleksowość leczenia oraz pełne poczucie bezpieczeństwa.

dr n med krzysztof mawlichanow ginekolog poloznik

dr n. med. Krzysztof Mawlichanów – ginekolog

Dr Krzysztof Mawlichanów pełni funkcję Kierownika Oddziału Klinicznego Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu na Klinach. Ukończył studia na  Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Posiada wieloletnie doświadczenie kliniczne oraz które zdobywał m.in.  w Szpitalu im. L. Rydygiera w Krakowie jako Starszy Asystent Oddziału Ginekologii , Położnictwa  z Ginekologią  Onkologiczną, Szpitalu w Brzesku gdzie pełnił funkcje Lekarza Kierującego Oddziałem Ginekologiczno- Położniczym z Pododdziałem Noworodkowym, czy w „Szpitalu na Siemiradzkiego” im. dr Czerwiakowskiego w Krakowie. Specjalizuje się w wykorzystaniu chirurgii minimalnie inwazyjnej w zakresie onkologii ginekologicznej w przebiegu raka: szyjki macicy, endometrium oraz jajnika jak również  w zachowawczym i zabiegowym leczeniu innych schorzeń ginekologicznych takich jak endometrioza, mięśniaki macicy czy torbiele jajników. W Szpitalu na Klinach jest również lekarzem prowadzącym w ramach programu bezpłatnych zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci, który przeprowadza konsultacje kwalifikujące do programu dla kobiet dotkniętych rakiem endometrium i szyjki macicy.

dr n med maciej olszewski

dr n. med. Maciej Olszewski – ginekolog onkolog

Specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej, certyfikowany operator robota Da Vinci. Dr Olszewski w swojej codziennej praktyce lekarskiej zajmuje się głównie diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych żeńskiego narządu rodnego, jak również specjalizuje się w chirurgii małoinwazyjnej leczenia nowotworów ginekologicznych. W Szpitalu na Klinach przeprowadza konsultacje kwalifikujące oraz wykonuje bezpłatne zabiegi u kobiet dotkniętych rakiem endometrium (rakiem trzonu macicy) w ramach programu z dofinasowaniem z Funduszy Europejskich.

prof radovan pilka ginekolog

prof. Radovan Pilka – ginekolog

Ginekolog  specjalizujący się w zabiegach operacyjnego leczenia schorzeń ginekologicznych z wykorzystaniem robota da Vinci, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów ginekologicznych i endometriozy. Proktor Intuitive operacji chirurgicznych z wykorzystaniem robota da Vinci , który na swoim koncie ma ponad 500 zabiegów robotycznychNa co dzień pracujących w Klinice Ginekologiczno – Położniczej w Olomoucu. Doktor nauk medycznych – Uniwersytet JEP Brno, Olomouc, Czechy; doktor filozofii  -Uniwersytet Palacky, Czechy oraz Uniwersytet w Lund, Szwecja. Laureat licznych nagród m.in. nagrody Dziekana – Palacky University, nagroda Pawlika – Doctor Paul Janssen Funding, grant badawczy – Ministerstwo Zdrowia, Czechy. W Szpitalu na Klinach wspiera pracę ginekologów i wykonuje zabiegi w ramach programu bezpłatnych operacji da Vinci dla  pacjentek dotkniętych rakiem trzonu macicy i szyjki macicy.

mgr Monika Włoskowicz – Majsak – psycholog, psychoterapeuta

Absolwentka psychologii stosowanej UJ. Ukończyła atestowany przez SNP PTP kurs psychoterapii przy Katedrze i Klinice Psychiatrii CM UJ (w podejściu psychodynamicznym i systemowym). Posiada ponad 10 letnie doświadczenie zawodowe, które zdobywała m.in. w Szpitalu Specjalistycznym im. dr Babińskiego w Krakowie, poradniach zdrowia psychicznego oraz w ramach własnej praktyki psychologicznej i psychoterapeutycznej. W swojej pracy zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń: lękowych, adaptacyjnych, odżywiania typu anorexia nervosa i bulimia nervosa, osobowości, reakcji na ciężki stres, całościowych i mieszanych zaburzeń rozwojowych oraz innych objawów i oznak chorobowych dotyczących stanu emocjonalnego. W Szpitalu na Klinach wspiera także pacjentów onkologicznych i ich bliskich w przezwyciężaniu trudności związanych z chorobą nowotworową na każdym jej etapie.

agnieszka cera

mgr Agnieszka Cera certyfikowana terapeutka uroginekologiczna.

Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami w zakresie fizjoterapii ginekologicznej, urologicznej, uroonkologicznej i proktologicznej, które zdobywała m.in. jako fizjoterapeuta na Oddziale Ginekologii i Położnictwa z Ginekologią Onkologiczną Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz prowadząc własną praktykę fizjoterapeutyczną. W swojej pracy zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zaburzeń: funkcji dna miednicy, statyki narządów miednicy mniejszej, nietrzymania moczu o różnym podłożu, patologicznych napięć struktur dna miednicy, bólach obszaru miednicy mniejszej, schorzeniach układu moczowo-płciowego, dysfunkcji obszaru anorektalnego, rehabilitacją ginekologiczną i uroginekologiczną.

W Szpitalu na Klinach zajmuje się fizjoterapią uroginekologiczną, współpracując z pozostałymi członkami zespołu, wspiera i konsultuje pacjentki po operacji, w ramach programu bezpłatnych zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci dla kobiet dotkniętych rakiem trzonu macicy i szyjki macicy, pełni również funkcję koordynatora ds. fizjoterapii.