Grupa NEO Hospital prowadząca Szpital na Klinach w Krakowie realizuje projekt  operacyjnego leczenia nowotworów szyjki i trzonu macicy: „Przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B +R) nad nową metodą terapeutyczną oraz walidacja wraz z wdrożeniem operacji robotycznej TMMR w leczeniu raka szyjki macicy i robotycznej PMMR w leczeniu raka trzonu macicy”.

Projekt dofinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, dzięki czemu dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi są bezpłatne. Przygotowany program badawczy oparty jest o małoinwazyjne metody zabiegowe z wykorzystaniem systemu chirurgicznego da Vinci. W ramach projektu zostanie wykonanych 200 zabiegów, w tym 100 w grupie pacjentek z rakiem szyjki macicy oraz 100 w grupie pacjentek z rakiem trzonu macicy.

Całkowity koszt całkowity projektu wynosi 12 584 070,15 PLN, natomiast wysokość dofinansowania to 7 333 290,49 PLN.
Beneficjent/Lider projektu: NEO ROBOTICS ONE Sp. z o.o. Sp. k.
Partner projektu: NEO HOSPITAL Sp. z o.o. Sp. k.

Jakie pacjentki mogą zgłosić się do udziału w programie?

Do programu mogą zostać zakwalifikowane pacjentki, u których zdiagnozowano raka endometrium i raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby. Dodatkowymi kryteriami kwalifikującymi jest ocena stanu ogólnego pacjentki. Finalna kwalifikacja odbywa się w ramach Konsylium Onkologicznego, w którym bierze udział interdyscyplinarny zespół lekarzy: ginekolog onkolog, anestezjolog jak i inni specjaliści. Badaniami wymaganymi do kwalifikacji udziału w programie są wyniki badania tomografii komputerowej (TK) miednicy mniejszej i jamy brzusznej oraz wynik badania histopatologicznego potwierdzającego raka trzonu macicy lub szyjki macicy.

Jak wygląda operacja z wykorzystaniem robota da Vinci?

Operacja raka trzonu macicy lub szyjki macicy z użyciem robota da Vinci przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.  W przeciwieństwie do techniki otwartej i laparoskopowej chirurg wykonujący zabieg nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, na którym znajduje się pacjentka tylko przeprowadza operację z poziomu specjalnej konsoli zza, której przy użyciu specjalnych manetek steruje ramionami robota. Operacja z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzana jest przez do 4-5 nacięć skóry o średnicy 1 cm, dzięki czemu nie wiąże się ona z rozległym nacięciem powłok brzusznych. Za pomocą nacięć do ciała pacjentki wprowadzane są tzw. tokary (prowadnice), przez które chirurg wprowadza zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne przymocowane do ramion robota oraz specjalną kamerę endoskopową. System wizyjny pozwala na przesyłanie do operatora obrazu z kamery w 10-krotnym powiększeniu, a dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii możliwe jest obrazowanie 3D w jakości HD oraz modulowanie głębi pola operacyjnego, co daje operatorowi możliwość bardzo dokładnego rozróżniania struktur anatomicznych podczas operacji. Robot da Vinci umożliwia także redukcję naturalnego drżenia rąk chirurga oraz kompensację jego gwałtownych ruchów, co w połączeniu z bardzo dokładnym widokiem pola operacyjnego podczas usuwania tkanek zajętych nowotworem i mniejszym urazem chirurgicznym pozwala na większe bezpieczeństwo wykonania zabiegu niż tradycyjne metody.

operacje da vicni animated

Korzyści dla pacjentek z przeprowadzenia operacji z wykorzystaniem robota da Vinci

Operacje robotyczne cechują się minimalną interwencją chirurgiczną oraz wysoką precyzją przeprowadzenia zabiegu, co bezpośrednio wpływa na minimalizację powikłań śród- i pooperacyjnych, dolegliwości bólowych, utraty krwi lub konieczności jej transfuzji jak również na zmniejszenie ryzyka infekcji. Niewielkie, centymetrowe rany goją się szybciej, gwarantując tym samym dobry efekt kosmetyczny w postaci niewielkich blizn.

Dodatkowo pacjentki będące po operacji robotycznej mogą liczyć na krótszy czas hospitalizacji wynoszący z reguły ok. 3- 5 dni, jak również szybszy powrót  do swoich codziennych i życiowych aktywności.

Zastosowanie robota da Vinci to również szansa dla pacjentek otyłych na dostęp do małoinwazyjnej procedury chirurgicznej, dzięki czemu mogą one uniknąć typowych i częstych dla tej grupy pacjentek  problemów z gojeniem się ran, czy dłuższej rehabilitacji pooperacyjnej.

dr nmed krzysztof mawlichanow

Bezpłatne konsultacje dla pacjentek chcących wziąć udział w programie

Pacjentki ze zdiagnozowanym rakiem endometrium lub rakiem szyjki macicy we wczesnym stadium, które chcą wziąć udział w programie mogą skorzystać z formularza zgłoszenia w zakresie bezpłatnej konsultacji online (sprawdź szczegóły). Wysyłając formularz prosimy o załączenie  aktualnych wyników badań takich jak: wynik badania histopatologicznego potwierdzającego raka trzonu macicy lub szyjki macicy oraz opis badania tomografii komputerowej miednicy mniejszej i jamy brzusznej. W sytuacji kiedy pacjentka spełnia wstępne kryteria włączenia do badania, podczas konsultacji on-line otrzyma ona szczegółowe informacje dotyczące projektu.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji online

Praktyczne informacje dla pacjentek zainteresowanych wzięciem udziału w programie – skontaktuj się z nami

Pacjentki zainteresowane udziałem w programie zapraszamy do kontaktu:

• Bezpośrednio z Koordynatorem ds. Opieki nad Pacjentem – panią Agnieszką Grabowską (tel: 785 170 300, mail: [email protected]), która udzieli Paniom wszelkich, wyczerpujących informacji. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres: [email protected],
  • Zapraszamy także do kontaktu z pracownikami rejestracji Szpitala na Klinach drogą telefoniczną na ogólnodostępne numery telefonu (12 267 40 64 lub 12 262 02 75), wtedy rozmowa zostanie przekierowana do Koordynatora ds.  Opieki nad Pacjentem lub na specjalnie dedykowany dla programu numer telefonu (12 200 20 25).
kontakt dla pacjentek