Nowatorskie zabiegi z wykorzystaniem neuromodulacji nerwów krzyżowych w Szpitalu na Klinach

W minionym tygodniu w krakowskim Szpitalu na Klinach wykonano zabiegi z wykorzystaniem neuromodulatora nerwów krzyżowych. Zabieg przeprowadzili lekarze z Kliniki Ginekologii i Uroginekologii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Polskim lekarzom towarzyszył ekspert metody, uznany niemiecki specjalista dr Ralf Bentler z Kliniki w Kassel.

Pomoc w Szpitalu na Klinach mogą uzyskać między innymi Pacjentki z zaburzeniami mikcji, u których zawiodły dotychczasowe terapie.

Ten zaawansowany technologicznie zabieg jest nadzieją dla chorych z zaburzeniami oddawania moczu i funkcji pęcherza, wynikającymi z uszkodzeń układu nerwowego. Przynosi ulgę w cierpieniu pacjentkom z chorobami neurologicznymi, a także z uszkodzeniami rdzenia kręgowego po wypadkach komunikacyjnych” – wyjaśnił dr Paweł Szymanowski – Kierownik Kliniki Ginekologii i Uroginekologii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu na Klinach

Cel neuromodulacji nerwów krzyżowych

Zadaniem neuromodulacji nerwów kryżowych jest przywrócenie właściwej funkcji pęcherza moczowego, ale również odbytnicy oraz funkcji seksualnych. Wszczepiony w pośladek stymulator pacjentka steruje poprzez pilota, a tym samym może ona kontrolować swoją fizjologię.

„Ta nowoczesna i bezpieczna metoda jest jak podarowanie drugiego życia pacjentom, którzy przewlekle cierpią.  Jest stosowana w przypadku osób, którzy od wielu lat bezskutecznie zmagają się z zaburzeniami kurczliwości pęcherza moczowego i oddawania moczu, wynikającymi z uszkodzeń układu nerwowego jak również w przypadku chorych po wypadkach komunikacyjnych przebiegających z uszkodzeniami rdzenia kręgowego” – wyjaśnił dr Ralf Bentler z Kliniki w Kassel uznany niemiecki specjalista, który był obecny przy zabiegach wszczepiania elektrod stymulujących nerwy krzyżowe w Szpitalu na Klinach. „Bardzo doceniam umiejętności zespołu medycznego, ciepłą atmosferę oraz komfortowe warunki panujące w Szpitalu na Klinach”.

Kwalifikacja do zabiegu neuromodulacji nerwów krzyżowych

Kwalifikacja wymaga dokładnego badania uroginekologicznego, neurologicznego, urodynamicznego i dopiero po uzyskaniu wszystkich potrzebnych informacji lekarz może decydować o zakwalifikowaniu pacjentki do zabiegu.

Metoda w 80% przypadków przynosi poprawę jakości życia pacjentek, można ją zatem uznać za bardzo skuteczną.

wstecz dalej
Wyślij wiadomość

Napisz do nas