Neo Hospital – pierwszy podmiot z Polski zaprezentował swoje doświadczenia na spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Robotyki w Ginekologii

neo hospital pierwszy podmiot z polski zaprezentowal swoje doswiadczenia na spotkaniu europejskiego towarzystwa robotyki w ginekologii

W dniach 8-10 czerwca 2023 roku w Atenach odbyło się XV spotkanie Europejskiego Towarzystwa Robotyki w Ginekologii (SERGS – Society of European Robotic Gynaecological Surgery). W trakcie kongresu zaprezentowane zostały nowe trendy w chirurgii robotycznej, technologii 3D, a także wyniki dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji. Neo Hospital jako pierwszy pomiot z Polski zaprezentował swoje doświadczenia dotyczące wykorzystania robotyki w leczeniu raka endometrium Prezentację prowadziła dr n. med. Magdalena Bizoń – specjalistka w dziedzinie ginekologii i ginekologii onkologicznej. W trakcie kongresu zaprezentowane zostały nowe trendy w chirurgii robotycznej, technologii 3D, a także wyniki dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji. W naszej prezentacji a wcześniej badaniach postawialiśmy na punkt widzenia pacjentek.

Jak podkreśla dr n. med. Magdalena Bizoń –  Na podstawie ankiet dokonano analizy przyczyn, które zadecydowały u pacjentek o wyborze chirurgii robotycznej jako małoinwazyjnej procedury. Dla 38% badanych ważny był efekt kosmetyczny pod postacią kilku niewielkich nacięć skóry, a nie rozległej blizny pooperacyjnej. Znacznie większa grupa pacjentek, bo aż 57% zdecydowało o przeprowadzeniu operacji metodą robotyczną z powodu mniejszej utraty krwi. Aż 68,4% ankietowanych pacjentek z rozpoznaniem raka trzonu macicy uznało krótszy pobyt w szpitalu za ważną przyczynę wyboru tej metody leczenia, a dla 22,8% kobiet bardzo ważna była szybka rekonwalescencja. Wyniki badań wykazały statystyczną zależność między przebytym wcześniej leczeniem chirurgicznym, a znaczeniem krótszej hospitalizacji jako wyboru metody chirurgii małoinwazyjnej w asyście robota.