Mieszana rzeczywistość wkracza na salę operacyjną

Mieszana rzeczywistość wkracza na salę operacyjną

Mieszana rzeczywistość to zaawansowany system, który pozwala tworzyć, bazując na medycznych danych obrazowych, holograf odzwierciedlający prawdziwą strukturę obszaru anatomicznego. By lepiej przygotować lekarza do operacji wykorzystuje tzw. rzeczywistość mieszaną – wyjaśnia Marek Wypych. Na podstawie tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI), USG czy też innych modalności dostępnych w standardzie obrazowania DICOM tworzy się wirtualny, trójwymiarowy obraz pacjenta. Szpital na Klinach będzie pierwszym szpitalem w Małopolsce, który będzie wykorzystywał rzeczywistość mieszaną podczas przygotowania do operacji nowotworów szyjki i trzonu macicy – system pozwala lekarzowi widzieć wirtualne obrazy organów i tkanek narządów rozrodczych – na tle rzeczywistego ciała pacjenta i daje możliwość interakcji z tymi obrazami w trakcie zabiegu medycznego.

Przyjeżdżają do nas pacjentki z nowotworami, po przebytym już wcześniej zabiegu, np. cięciu cesarskim czy zabiegu na jelicie grubym. To są sytuacje, w których operacja jest bardziej skomplikowana, gdy mamy np. zrosty, blizny i podejście do operowanego obszaru może być trudniejsze. Dzięki mieszanej rzeczywistości lekarz jeszcze przed operacją w holograficznym obrazie może zobaczyć różne szczegóły. Może też się przygotować, zaplanować zabieg, by w jego trakcie nie podejmować nagłych decyzji – mówi Joanna Szyman – Prezes Zarządu Szpitala na Klinach . W trakcie operacji narządów rodnych lekarze poruszają się blisko splotu podbrzusznego. To newralgiczny punkt, w którym styka się odbytnica, pęcherz i macica. To ma ogromne znaczenie dla funkcji seksualnych i fizjologicznych. Lekarz dzięki systemowi może dokładnie przeanalizować, jak przeprowadzić daną operację. Szczególne korzyści z wykorzystania systemu widzimy dla pacjentek, które już przeszły wcześniej zabieg np. cięcie cesarskie, dla Pacjentek dotkniętych otyłością lub pacjentek, które przechodziły radioterapię.

Mieszana rzeczywistość jest pomocna też przy operacji raka trzonu macicy, który bardzo często dotyka kobiety otyłe, u których wykonanie operacji jest trudniejsze, jak również większe jest ryzyko powikłań. Dzięki systemowi lekarz może jednak wcześniej zaplanować skomplikowaną operację. Pomaga też pacjentom, ponieważ oni także przed operacją mogą założyć gogle razem z lekarzem i lekarz może pokazać dokładnie, jak będzie wyglądała operacja, na czym będzie polegać oraz jakie decyzje będzie podejmował decyzje krok po kroku.

Warto przypomnieć, że w naszym szpitalu zabiegi onkologiczno – ginekologiczne są wykonywane zaawansowanym technologicznie robotem . Podczas takiego zabiegu lekarz siedzi za konsolą sterującą i operuje mikro narzędziami osadzonymi na ramionach robota. Zaletą takiego zabiegu jest większa precyzja, mniej powikłań oraz szybszy powrót do codziennej aktywności.

wstecz dalej
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..